Momentum Kirjat

Yrittäjät itsenäistyneen Suomen hyvinvoinnin rakentajina

Jaa

Tietoteoksessa Tienraivaajia ja jälleenrakentajia valaistaan Suomen talouden ja yrittäjyyden historiaa itsenäistymisestä jälleenrakentamiseen.

Tuomas Möttösen toimittama tietoteos Tienraivaajia ja jälleenrakentajia – Suomalaista yrityshistoriaa itsenäistymisestä jälleenrakentamiseen on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana.

Itsenäistymisen alkuvuosina luotiin perusta Suomen taloudelliselle kehitykselle ja tulevalle hyvinvointiyhteiskunnalle. Yrittäjyydestä tuli samalla vaikuttava osa maan talouskehitystä. Taloudellisen laman voittaminen 1930-luvulla vahvisti uskoa Suomen kykyyn selviytyä vaikeistakin ajoista.

Toisen maailmansodan jälkeen Suomi alkoi nopeasti siirtyä agraariyhteiskunnasta teolliseksi palveluyhteiskunnaksi. Pienet yritykset ovat olleet keskeisessä asemassa ihmisten työllistämisessä ja kansalaisten hyvinvointia lisäävien palvelujen tuottamisessa. Sodasta toipumisessa ja maan jälleenrakentamisessa yrittäjyydellä oli merkittävä rooli. Tarmokkaat yritysjohtajat edistivät myös talouden kansainvälistymistä. He toivat ulkomailta uutta tekniikkaa ja innovatiivisia toimintatapoja, jotka synnyttivät uusia toimialoja.

FT Tuomas Möttönen on Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori ja kirjoittanut osan teoksen artikkeleista. Muut kirjoittajat ovat Kuluttajatutkimuskeskuksen professori Visa Heinonen (Helsingin yliopisto), filosofian maisteri Annastiina Henttinen, dosentti Kai Hoffman (Helsingin yliopisto), tutkijatohtori Reetta Hänninen (Helsingin yliopisto), yrityshistorian professori Niklas Jensen-Eriksen (Helsingin yliopisto), filosofian maisteri Terhi Kivistö (Turun yliopisto), filosofian maisteri Markus Kivistö (Oy Sigillum Ab), FT Vesa Määttä, filosofian maisteri Petri Lavonen, dosentti Marko Paavilainen (Helsingin yliopisto), FT Maritta Pohls ja Suomen historian professori Charlotta Wolff (Turun yliopisto).

Median edustajilla on mahdollisuus osallistua teoksen julkistustilaisuuteen perjantaina 20.10. Suomen Jäähdytystekniikan Museolla (Härkilevontie 77, 33480 Ylöjärvi). Ilmoittautumisia otetaan vastaan sähköpostitse osoitteeseen info@momentumkirjat.fi.

MÖTTÖNEN, TUOMAS (toim.) : Tienraivaajia ja jälleenrakentajia – Suomalaista yrityshistoriaa itsenäistymisestä jälleenrakentamiseen
543 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 978-952-755-390-9
Ilmestymisaika: Lokakuu 2023

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt, haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Momentum Kirjat

Suotie 15
05200 Rajamäki

Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat

Helena Hulkon Lumisadepallot-romaanissa kehittyy rakkaustarina ja kuvitteellinen lääke krooniseen väsymysoireyhtymään9.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote

Helena Hulkon romaani Lumisadepallot on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Kaarinalaisyhtiö on keksinyt lääkkeen miljoonia sänkyyn kaatavaan tautiin, mutta saavatko suomalaiset sen itse? Kun yhtiön terveystaloustieteilijä Ville rakastuu sairaaseen Anniin, alkaa kiihtyvä työstö lääkkeen tuomiseksi maamme sairaaloihin. Anni valmistelee tv-lähetystä samalle sairaudelle, mutta romahtaako hänen terveytensä ennen suoraa lähetystä? Entä mitä lääkkeitä hyväksyvä viranomainen Jarmo voi tehdä, kun hänen oma lapsensa sairastuu? Lumisadepallot kertoo rakkaustarinan, joka kietoutuu ME/CFS:n eli kroonisen väsymysoireyhtymän ympärille, ja kuvaa kuvitteellisen lääkeinnovaation tuomista oireyhtymää sairastaville. Tarina kuvaa sitä osin näkymätöntä verkostoa, joka nivoutuu yhteen vakavien sairauksien voittamiseksi. Missiossaan tuoda parannus kohusairauteen päähenkilöt painivat ikärasismin, hybridityön, ulkonäköpaineiden, lapsihaaveiden, eettisten valintojen sekä tiimin johtamisen haasteissa. Luki

Elämäkertateos kirjailija Lempi Jääskeläisestä paljastaa aidon ja herkän ihmisen loisteliaan julkisuuskuvan takana21.11.2025 12:14:03 EET | Tiedote

Raija Kanniston ja Eija-Maija Kotilaisen elämäkerta Lempi Jääskeläinen – Ei neiti vaan kirjailija on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Lempi Jääskeläinen julkaisi vuosien 1923–1963 aikana yhteensä 36 teosta ja hänet muistetaan erityisesti viipurilaisten ihmiskohtaloiden kuvaajana. Vaikka hän syntyi jo 125 vuotta sitten, on hänestä edelleen viime vuosina kirjoitettu useissa kirjoissa, lehdissä ja artikkeleissa. Kirjoitukset Lempistä ovat yleensä keskittyneet kuvaamaan häntä kirjailijana ja tutkimaan hänen teostensa sisältöjä. Mutta millainen ihminen Lempi oli julkisuuskuvan takana? Ei neiti vaan kirjailija avaa oven Lempi Jääskeläisen yksityiseen elämään. Vuonna 2023 arkistossa avatut, sinetöityinä olleet päiväkirjat paljastavat, mitä Lempi ajatteli perheestään ja lapsuudestaan, seurapiireistä, kustantamostaan ja menestyksestään. Päiväkirjojen pohjalta teos tuo esiin Lempin ailahtelevan luonteen; Lempi eli vuoristorataa päänsä sisällä, ja hänen tunteensa veivät häntä valosta var

Mervi Kaartoahon muistelmateos osoittaa, että vakava sairaus ei ole este elämästä nauttimiselle17.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Mervi Kaartoahon elämäkerta Syövästä löytyi elämän tarkoitus on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Tässä kirjassa Mervi Kaartoaho kertoo, miten syöpädiagnoosi on muuttanut hänen suhtautumistaan elämään. Hän on oppinut tiedostamaan, ettemme ole täällä vain olemassa, vaan elämässä tätä mahtavaa elämää. Siitä kannattaa nauttia ilman pakkoa tai ”minun täytyy saada jotain ennen kuin löydän onnen” -ajatusta. Sairaus, epäonni tai muu mieltä järkyttävä tapahtuma voi ollakin mahdollisuus katsoa itseään sisäänpäin. Mielikuvat ja ajatukset voi muuttaa myönteisiksi ja kirjoittaa elämälleen uuden käsikirjoituksen. Mervi Kaartoaho on toiminut perushoitajana erilaisissa työtehtävissä koko työuransa ajan. Idea kirjan kirjoittamisesta tuli ajatuksiin vaikeiden syöpähoitojen myötä ja jäi siten muhimaan. Nyt hän sai sen toteutettua. Tämä kirja on Mervin (kokemuskirjoittajan) urotyö, jossa suurena apuna on toiminut toimittaja Anna-Leena Ilmarinen. Yhdessä hyvä tulee, ja luotto elämässä tarjottuihin

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye