S-Pankki tarjoaa uudet asuntolainat ilman toimitusmaksua maaliskuun loppuun asti
19.10.2023 08:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote
S-Pankki tarjoaa uudet asuntolainat ilman toimitusmaksua 19. lokakuuta alkaen maaliskuun 2024 loppuun asti. Muutos koskettaa niitä, jotka ottavat uuden asuntolainan omaan käyttöön hankittavan asunnon rahoittamiseen, asunnonvaihtajista ensiasunnon ostajiin. Tämä kattaa myös aiemmin tarjotut ja toistaiseksi toteutumattomat uudet asuntolainat. Vapaa-ajan asuntojen, korjaus- ja sijoitusasuntolainojen osalta kaikki jatkuu tutulla tavalla. Toimitusmaksujen poisto toteutetaan S-Pankissa asuntomarkkinoiden vauhdittamiseksi ja asiakkaiden rahakkaamman huomisen mahdollistamiseksi.

S-Pankki tarjoaa kaikille asunnon ostajille 19.10.2023 alkaen S-Pankin asuntolainan ilman toimitusmaksua maaliskuun loppuun saakka, mikä avaa entistäkin houkuttelevamman mahdollisuuden uuden kodin hankkimiseen sekä ensiasunnon ostamiseen. S-Pankki haluaa olla mukana tukemassa suomalaisten unelmaa rahakkaammasta huomisesta sekä uuden kodin hankkimisesta.
“Haluamme osoittaa asiakkaillemme, että olemme heidän tukenaan muuttuvassa markkinatilanteessa. Poistamalla toimitusmaksun voimme tehdä asunnon ostamisesta entistäkin kannustavampaa, kun asunnon ostajia houkuttelevia kohteita on runsaasti markkinoilla", kertoo S-Pankin lainojen kehityspäällikkö Annemari Airaksinen.
S-Pankin asuntolainan toimitusmaksu on normaalisti lainahinnaston mukaan 2 prosenttia luoton määrästä ja kuitenkin vähintään 500 euroa. Jatkossa asunnon ostaja siis säästää tämän summan ottaessaan asuntolainan S-Pankista. Lisäksi S-Pankissa tili, kortti, verkkopankkitunnukset ja mobiilipalvelut ovat kuukausi- ja vuosimaksuttomia kaikille S-ryhmän osuuskauppojen asiakasomistajille sekä heidän perheenjäsenilleen.
Ensiasuntojen verovapaudet poistumassa
Hallituksen suunnittelema verovapauden poisto ensiasunnoilta ensi vuoden alussa on herättänyt keskustelua. Lisäksi hallitus on esittänyt, että asunto-osakeyhtiöiden ja kiinteistöyhtiöiden osakkeiden varainsiirtoveroprosentti alennetaan nykyisestä kahdesta prosentista 1,5 prosenttiin. Muutos astuu voimaan vuodenvaihteessa ja vaikuttaa kauppoihin takautuvasti 12.10.2023 lähtien. Verohallinto palauttaa liikamaksut korkoineen niille, jotka maksavat veron vanhan säännösten mukaisesti loppuvuoden aikana. Muutosten tarkoituksena on tehdä asuntokaupasta suoraviivaisempaa ja vähentää verojen vaikutusta asunnonvaihtopäätöksiin.
Muutosten odotetaan vaikuttavan erityisesti ensiasunnon ostajien päätöksentekoon vielä vuoden 2023 aikana.
"On upeaa, että myös hallitus on tunnistanut asuntomarkkinoiden haasteet ja pyrkii piristämään niitä. Haluamme S-Pankissa osaltamme olla mukana tukemassa asuntomarkkinoiden myönteistä kehitystä ja auttaa ensiasunnon ostajien lisäksi myös asunnon vaihtajia asuntounelmien toteuttamisessa", toteaa Airaksinen.
Asuntomarkkinoilla paljon mahdollisuuksia
Tilastokeskuksen ennakkotietojen perusteella asuntojen hinnat ovat laskeneet yleisesti koko maassa ja erityisesti pääkaupunkiseudulla sekä suurimmissa kaupungeissa verrattuna edelliseen vuoteen. Hidastuneet asuntomarkkinat tarjoavat tällä hetkellä hyviä mahdollisuuksia ensiasunnon ostajien lisäksi asunnon vaihtajille.
”Asuntomarkkinoilla on havaittavissa useita merkittäviä trendejä ja ilmiöitä, jotka vaikuttavat sekä ostajiin että myyjiin. Pienten asuntojen myyntiaikojen pidentyminen ja ostajien sekä myyjien hintanäkemysten välinen ristiriita osoittavat, että markkinoilla on myös haasteita. Moni asunnonostaja linkittää uuden kodin ostamisen vanhan myyntiin, aiheuttaen asuntokauppojen ketjuttamista ja mahdollisia viiveitä. Toisaalta ASP-lainojen suosion kasvu ja ensiasunnon ostajille suotuisat olosuhteet antavat myönteistä viestiä markkinoista”, Airaksinen muistuttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Annemari Airaksinenlainojen kehityspäällikkö, rahoittamisen palvelut
Puh:010 767 9287annemari.airaksinen@s-pankki.fiLinkit
S-Pankki
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Banken bedriver ett systematiskt och långsiktigt arbete med ansvarsfulla investeringar – fondernas årsberättelse och förmögenhetsförvaltningens hållbarhetsrapport 2025 har publicerats31.3.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Antalet fonder som S-Banken förvaltar ökade till 42 under år 2025, och antalet fondandelsägare översteg 500 000. S-Banken fortsatte sitt hållbarhetsarbete både inom bolagspåverkan och klimatinsatser. Under året färdigställdes bland annat en klimatfärdplan för fastighetsförvaltningen.
S-Pankki tekee systemaattista ja pitkäjänteistä työtä vastuullisessa sijoittamisessa – rahastojen vuosikertomus ja varallisuudenhoitoliiketoiminnan vastuullisuusraportti vuodelta 2025 julkaistu31.3.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankin hallinnoimien rahastojen määrä kasvoi vuoden 2025 aikana 42:een, ja rahastojen osuudenomistajien määrä ylitti 500 000. S-Pankki jatkoi vastuullisuustyötään niin yhtiövaikuttamisessa kuin ilmastotyössäkin. Vuoden aikana valmistui muun muassa kiinteistövarainhoidon ilmastotiekartta.
S-Bankens ekonomiska prognos: Den ekonomiska tillväxten i Finland tilltar i år, men osäkerheten har en negativ inverkan på huruvida tillväxtutsikterna blir mer positiva24.3.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande
I den färska prognosen Talouden suunta förutspår Janne Ronkanen, ekonom på S-Banken, att Finlands ekonomi växer i år till följd av investeringar. Även den privata konsumtionen förväntas öka. Den spirande tillväxten är dock känslig. Om de geopolitiska konflikterna drar ut på tiden, kan den förväntade ekonomiska återhämtningen äventyras. Främst på grund av läget i Mellanöstern drar S-Banken ner sin tidigare prognos för tillväxten i bruttonationalprodukten (BNP) för i år till 0,9 procent.
S-Pankin talousennuste: Suomen talouskasvu voimistuu tänä vuonna, mutta epävarmuus varjostaa kasvunäkymien piristymistä24.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen ennustaa tuoreessa Talouden Suunta -ennusteessa Suomen talouden kasvavan tänä vuonna investointien vetämänä. Myös yksityisen kulutuksen ennustetaan piristyvän. Orastava kasvu on kuitenkin herkkää ja geopoliittisten konfliktien pitkittyminen voi uhata talouden odotettua elpymistä. Pääosin Lähi-idän tilanteen vuoksi S-Pankki laskee aiempaa bruttokansantuotteen (BKT) kasvuennustettaan tälle vuodelle 0,9 prosenttiin.
Muistutuskutsu mediatilaisuuteen: Suomen talous, kulutus ja säästäminen - mihin suomalaisten rahat nyt menevät?23.3.2026 07:00:00 EET | Kutsu
Maailmalla kuohuu ja Suomen talous on jo pitkään odottanut kasvuaan. Miltä Suomen talouden kasvuennusteet tällä hetkellä näyttävät ja miten suomalaiset arjessa kuluttavat ja säästävät?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme