MEP Ville Niinistö: Ei hupilupia ilvesten tappamiseen - kirjallinen kysymys EU-komissiolle
19.10.2023 11:27:21 EEST | Vihreät Euroopan parlamentissa | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko Ville Niinistö pitää Suomen Riistakeskuksen myöntämien ilvesten metsästyksen poikkeuslupien perusteita ohuina. Riistakeskus myönsi luvan 300 ilveksen metsästämiselle kannanhoidollisin perustein. Poikkeuslupien määrä on noin 12 prosenttia Suomen koko ilveskannasta.

– Poikkeusluvat on annettu “kannanhoidollisesta syystä”. Tällaista poikkeusperustetta ei löydy kansallisesta lainsäädännöstä eikä EU:n luontodirektiivistä. Päätöksen jälkeen julkisuuteen on tullut ilmi tapauksia, joissa luvan saanti näyttää perustuneen ainoastaan siihen, että lupa on saatu ennenkin. Jätin EU-komissiolle kirjallisen kysymyksen, täyttääkö Suomen politiikka myöntää kaatolupia suojellulle lajille ilman asiallisia lakisääteisiä perusteita EU-lainsäädännön velvoitteet. Ilves on Suomessa rauhoitettu ja EU-direktiivillä tiukasti suojeltu laji, Niinistö sanoo.
Ilveksellä rooli osana Suomen luonnon ekosysteemiä muun muassa ylisuurten kauriskantojen harventajana. Ilveskannan kasvusta ei ole todennettua haittaa.
– Suomessa on niin liikenneturvallisuuden kuin muun luonnonkin kannalta paikoin aivan liian ylitiheä metsäkauriin ja etenkin vieraslaji valkohäntäkauriin kanta. Ilves olisi näille luontainen metsästäjä. Olisi parempi antaa ilveskannan kasvaa, jotta luonnonmukainen kauriskannan hillintä toimisi. Ilveksen kannan kasvusta ei ole osoitettavissa mitään tosiasiallista haittaa, joten lakiin nojaavaa perustetta metsästää ilvestä ei ole. Samalla suomalaiset arvostavat tätä luontomme jaloa petoa ja näkisivät sitä mieluusti laajemminkin metsissämme, Niinistö summaa.
– On syytä epäillä, että ilvestä metsästetään vain huvin vuoksi ja sen varmistamiseksi että metsästäjille tulee myös enemmän kauriita metsästettäväksi, vaikka niiden suuri kanta on jo monin paikoin ongelma. Kauriita jopa yhä talviruokitaan, mikä lisää haittoja. Ilveksen kaatoluvissa on lopulta kyse vain näiden metsästäjien miellyttämiseksi tehtävästä hupiluvituksesta. Riistakeskuksen toteuttama riistapolitiikka on epäjohdonmukaista ja painottaa voimakkaammin metsästäjien tahtoa ilvesjahtiin kuin lajin suojelua ja kantojen suotuisaa tilaa. Samalla kaikki luontoa kunnioittavat metsästäjät kärsivät siitä, että metsästyksen edistäminen ei ole luontoa kunnioittavaa ja tulee tarpeettomia ristiriitoja. Tällainen heikentää alan toimijoiden mainetta ja uskottavuutta, Niinistö sanoo.
EU-komission tehtävä on valvoa sitä että jäsenmaat noudattavat EU-lainsäädäntöä ja kirjallisella kysymyksellä Niinistö varmistaa sen että komissio on tietoinen Suomen tilanteesta ja voi niin arvioidessaan ryhtyä toimenpiteisiin.
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Ville Niinistö: Olympiakomitean päätös sallia Venäjän urheilijoiden osallistuminen olympialaisiin on haastettava ja FIFAn toiminta on tutkittava9.7.2026 16:31:44 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö osallistui kahteen urheilupolitiikkaa koskevaan europarlamentaarikkojen yhteiskirjeeseen, jotka on julkaistu tänään. 72 europarlamentaarikkoa vaati yhteiskirjeessään eurooppalaisia jalkapalloliittoja toimimaan sen puolesta, että FIFAn toiminnan eettisyyttä ja tasapuolisuutta aletaan tutkia puheenjohtaja Infantinon ja Yhdysvaltain presidentti Trumpin läheisten välien vaikutuksesta mm. Yhdysvaltoja suosiviin kurinpitopäätöksiin. Toisessa kirjeessä joukko europarlamentaarikkoja vetoaa kansainväliseen olympiakomiteaan, että se ei salli Venäjän laittoman hyökkäyssodan ja Ukrainan miehittämisen yhä jatkuessa venäläisten urheilijoiden osallistumista tuleviin olympialaisiin.
“Kaivostoimintaa ei voi edistää hinnalla millä hyvänsä” - Vihreät mepit Ohisalo ja Niinistö vaativat komissiolta kantaa Soklin kaivoshankkeen ympäristöriskeistä24.4.2026 08:15:32 EEST | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikot Maria Ohisalo ja Ville Niinistö ovat huolissaan kaivostoiminnan kiihdyttämisestä luonnon ja ympäristön kustannuksella ja paikallisyhteisöjen tahdon vastaisesti. Mepit jättivät komissiolle kirjallisen kysymyksen Savukoskella sijaitsevan Soklin kaivoshankkeen ympäristöriskeistä ja pyytävät arviota siitä, miten hanke noudattaa EU:n ympäristölainsäädäntöä.
Ville Niinistö: Fossiilienergian kriisi ratkeaa vain fossiilisten käytön alasajon vauhdittamisella ja kestävien vaihtoehtojen edistämisellä22.4.2026 14:05:09 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö pitää EU-komission tänään julkaisemia toimia energiakriisiin vastaamiseksi tarpeellisina, mutta riittämättöminä. Euroopan komissio julkaisi tänään ”AccelerateEU”-paketin, vastauksena historiallisen vakavaan energian hintakriisin, jonka Yhdysvaltojen hyökkäys Iraniin ja sitä seurannut Hormuzinsalmen sulku käynnisti.
Suomalaiset europarlamentaarikot vaativat komissiolta muutosta korkotukilainojen sisällyttämisestä julkiseen velkaan17.4.2026 10:44:16 EEST | Tiedote
Suomalaiset europarlamentaarikot Maria Ohisalo, Li Andersson, Maria Guzenina, Eero Heinäluoma, Anna-Maja Henriksson, Merja Kyllönen, Ville Niinistö, Sirpa Pietikäinen ja Jussi Saramo vaativat kirjallisessa kysymyksessään Euroopan komissiolta tarkennusta korkotukilainojen sisällyttämisestä osaksi julkista velkaa EU:n julkisen talouden ohjausjärjestelmässä. Europarlamentaarikot ovat huolissaan, että vuonna 2022 annettu ohjeistus keinotekoisesti paisuttaa julkisen velan määrää ja haittaa näin kohtuuhintaisen asuntotuotannon tukemista.
Ville Niinistö: EU-komissio ei voi hidastella venäläisen öljyn tuontikieltoa25.3.2026 18:25:52 EET | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) pitää Euroopan komission päätöstä lykätä Venäjän öljyntuonnin täyskieltoa virheenä. EU-komissio poisti lakiesityksen huhtikuussa päätettävien lakiesitysten listalta. Niinistö neuvotteli parlamentin pääneuvottelijana Venäjän kaasutuonnin kiellosta. Maakaasun ja LNG:n tuontikielto astui voimaan nyt maaliskuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme