Vantaan ja Keravan hyvinvointialue

Talousarvioesitys julki: Palvelut turvataan haastavasta taloustilanteesta huolimatta

24.10.2023 15:00:00 EEST | Vantaan ja Keravan hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen toinen toimintavuosi 2024 alkaa haastavassa tilanteessa. Alueen asukkaiden palvelutarve kasvaa, ja samaan aikaan hyvinvointialueen taloudellinen tilanne on muuttunut ennakoitua vaikeammaksi. Haasteisiin vastataan tehostamalla ja uudistamalla rohkeasti palvelutuotantoa. Hyvinvointialue harkitsee lisärahoituksen hakemista valtiolta osana taloutensa hallintaa.  

Vuoden 2024 talousarvioesityksessä hyvinvointialueen toimintamenot ovat noin 1,3 miljardia euroa. Talousarvio 2024 on 99,8 miljoonaa euroa alijäämäinen. Alijäämän taustalla on vuoden 2023 siirtyneessä rahoituksessa olleet vajeet, vuonna 2023 hyvinvointialueindeksin ylittäneet toteutuneet hintojen ja palkkojen korotukset sekä vuoden 2024 hyvinvointialueindeksin ylittävä kustannustason nousu.

Vuosien 2023 ja 2024 aikana kertyvän alijäämän arvioidaan olevan kaikkiaan noin 181,9 miljoonaa euroa. Talousarvio sisältää kahden prosentin tuottavuustavoitteen, jota ilman alijäämä olisi edellä esitettyä suurempi. 

Talousarviossa korostuu hyvinvointialueen asukkaiden lakisääteisten palvelujen turvaaminen.

”Strategiassamme lupasimme aloittaa kahdella kärjellä, jotka muodostavat palvelulupauksemme: asukkaat pääsevät palveluihin nopeammin ja vetovoimamme työnantajana on parantunut huomattavasti. Näitä lupauksia Vantaan ja Keravan hyvinvointialue on pystynyt lunastamaan, minkä takia luottamukseni tulevaan on vahva”, sanoo talousarvioesityksensä antanut hyvinvointialuejohtaja Timo Aronkytö.

Toimintaa tehostetaan ja vaikuttavuutta lisätään

Hyvinvointialue on käynnistämässä uudistusohjelmaa palvelutuotannon tehostamiseksi edelleen. Uudistusohjelma perustuu kahden prosentin vuosittaiselle tuottavuustavoitteelle.

”Alueemme väestö kasvaa ja palvelutarpeet lisääntyvät. Resurssien niukkuus velvoittaa meitä katsomaan eteenpäin ja uudistamaan rohkeasti toimintatapojamme. Tällä ja tulevilla taloussuunnitelmilla haluamme varmistaa laadukkaat ja asukkaiden tarpeisiin vastaavat sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut myös tuleville sukupolville”, toteaa Aronkytö.

Tuloihin hyvinvointialue voi vaikuttaa vain asiakasmaksujen osalta. Siksi alijäämän kattamiseksi on harkittava myös asiakasmaksujen korotuksia.

Hyvinvointialue harkitsee lisärahoituksen hakemista valtiolta osana taloutensa hallintaa.  Rahoituslain (617/2021) § 11 perusteella hyvinvointialue voi hakea lisärahoitusta, jos rahoituksen taso muuten vaarantaisi riittävien sosiaali- ja terveyspalvelujen tai perusoikeuksiin kuuluvien pelastustoimen palvelujen turvaamisen.

Hyvinvointialueelle siirtynyt rahoitus (ns. siirtyneet kustannukset) on ollut liian matala, mikä on aiheuttanut vuosien 2023 ja 2024 alijäämää ja vaikeuttaa talouden tasapainottamista tulevina vuosina. Lisäksi palvelutarpeen kasvua kuvaava sote-indeksi ei kuvasta todellista alueen palvelutarvetta, eikä sote-indeksin mukaisesti määrättävä rahoitusosa kata palvelutarpeen kasvua alueella.

”Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella olisi nähdäkseni perusteet lisärahoitukselle”, Aronkytö sanoo. 

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vantaan ja Keravan hyvinvointialue

Personuppgifter syntes i bild – åtgärder vidtogs omedelbart9.6.2026 15:53:51 EEST | Tiedote

I kommunikationen har man tagit en bild på arkivet som skulle användas som en illustrationsbild till ett meddelande. I samband med publiceringen av meddelandet märkte man inte, att personuppgifter syns i delar av bilden. Ifrågavarande bild togs omedelbart bort. Välfärdsområdet har gjort en anmälan om personuppgiftsincident inom organisationen samt gör dessutom en anmälan till dataombudsmannens kontor. De berörda registrerade personerna meddelas om personuppgiftsincidenten. "Vi ber om ursäkt för felet. Välfärdsområdet har noggranna anvisningar om hur man tar och använder fotografier säkert, men här har hänt ett mänskligt fel för en enskild person. Vi säkerställer, att motsvarande inte kommer att hända i fortsättningen" berättar kommunikationsdirektör Leena-Mari Tanskanen.

Kuvituskuvassa näkyi henkilötietoja – tehty välittömästi toimenpiteet9.6.2026 15:18:34 EEST | Tiedote

Viestinnästä on otettu valokuva arkistosta kuvituskuvaksi tiedotteeseen. Tiedotteen julkaisun yhteydessä ei huomattu, että osassa kuvassa näkyy joitakin henkilötietoja. Kyseinen kuva on poistettu välittömästi. Hyvinvointialue on tehnyt tietosuojailmoituksen organisaation sisällä sekä tekee ilmoituksen edelleen tietosuojavaltuutetun toimistolle. Asianosaisille rekisteröidyille ilmoitetaan tietoturvaloukkauksesta. ”Pyydämme anteeksi virhettä. Hyvinvointialueella on tarkat ohjeet valokuvien ottamiselle ja käyttämiselle turvallisesti, mutta tässä on tapahtunut inhimillinen virhe yksittäiselle ihmiselle. Varmistamme, että vastaavaa ei jatkossa pääse tapahtumaan”, viestintäjohtaja Leena-Mari Tanskanen kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye