Rosebud Oy

Kirjamessuille Venäjän vähemmistökansojen nykypäivää ja kuinka kuvajournalismi on muuttanut maailmaa

25.10.2023 14:50:22 EEST | Rosebud Oy | Tiedote

Jaa

Rosebudin ja Umpihangen uutuusteokset saapuivat Helsingin kirjamessuille: Sarjakuvataiteilija Sanna Hukkasen Taiga – EtnoGraafinen matkakertomus kuvaa Venäjän suomalais-ugrilaisten vähemmistökansojen nykypäivää. Valokuvaaja Martti Lintusen Pitkän matkan ihmettelijä kertoo huumoria kaihtamatta kuinka valokuvaus ja kuvajournalismi ovat kehittyneet ja muuttaneet maailmaa. Myös uusi Solidaarisuuskalenteri eli vuodesta 1998 ilmestynyt maailmanparantajan ajantieto on nyt saatavilla.

Taiga - EtnoGraafinen matkakertomus
Taiga - EtnoGraafinen matkakertomus Sanna Hukkanen

Sanna Hukkasen Taiga – EtnoGraafinen matkakertomus vie lukijan maailmaan ennen koronaa ja sotaa, kun rajat ylittävä yhteistyö sukulaiskansojen välillä oli vielä mahdollista. Taigan tarinat perustuvat sarjakuvamuotoisille päiväkirjamerkinnöille, joita syntyi useamman luonnoskirjan verran pitkillä junamatkoilla läpi Venäjän.

Matkoillaan suomalainen sarjakuvataiteilija ja moskovalainen lingvisti tasapainottelevat vainoharhan ja huumorin rajamailla. Neuvostoajan karmivat puhdistukset elävät paikallisten ihmisten muistoina, ja nykyhetki muistuttaa koko ajan pelottavammin historiaa. Sittemmin heidän huolensa ovat osoittautuneet alimitoitetuiksi. Suomalais-ugrilaisten vähemmistökansojen taistelu olemassaolostaan kuitenkin jatkuu aivan kuten ennenkin, sekä Venäjällä että Suomessa.

Matkalaiset kohtaavat uhanalaisia kieliä puolustavia aktivisteja: maalaismummoja, urbaaneja nuoria, toimittajia ja shamaaneja. Hantit, marilaiset, ersät ja komipermjakit tuntuvat säilyttäneen muinaisen luonnonuskon katkeamattomana perinteenä. Onko heidän luontoyhteytensä terveemmällä pohjalla? Kulkiessaan entisaikojen etnografien jalanjäljillä matkaajat tutustuvat myyttiseen karhuun ja kultaiseen jumalattareen. Taigassa on edelleen taikaa.

Martti Lintusen Pitkän matkan ihmettelijä kertoo huumoria kaihtamatta kuinka valokuvaus ja kuvajournalismi ovat kehittyneet ja muuttaneet maailmaa. Samalla kirja porautuu tarkkanäköisesti väestönkasvuun, ilmastonmuutokseen ja muihin ihmiskunnan globaaleihin ajankohtaisiin ongelmiin.

Lintunen on  raportoinut puoli vuosisataa väkivaltaisista sisällissodista, alkeellisilta pakolaisleireiltä ja erilaisista kehitysyhteistyöprojekteista. Martti Lintunen ei ollut sotakuvaaja siinä mielessä kuin luoteja väistelevät rintamakuvaajat. Hän kuvasi sotien uhreja, jotta heille saataisiin kerättyä rahallista ja materiaalista tukea.

MARTTI LINTUNEN (s. 1945) on neljännen polven palkittu valokuvaaja. Lisäksi hän on kirjoittanut satoja lehtijuttuja ja kymmeniä tietokirjoja. Lintunen on työskennellyt muun muassa Englannin kuninkaallisen hovin virallisena valokuvaajana ja eri kehitysyhteistyöjärjestöjen tehtävissä ympäri maapalloa. Vuodesta 1988 Martti Lintunen on ollut omapäinen viestintäalan toimija.

SANNA HUKKANEN on joensuulainen sarjakuvataiteilija ja kuvittaja, joka uskoo sarjakuvataiteen voimaan muutoksen ja toivon välineenä. Taiga on Hukkasen viides sarjakuva-albumi. 

Martti Lintunen on tavattavissa Helsingin kirjamessuilla perjantaina 27.10. klo 11 Rosebudi ja Kultti ry:n osaston lavalla (6f10).  Sanna Hukkanen on tavattavissa Helsingissä sekä varjo- että varsinaisilla kirjamessuilla lauantaina 28.10.: Varjokirjamessuilla Rauhanasemalla klo 16–17 (vapaa pääsy) ja Messukeskuksessa Kultti-lavalla klo 17.30 . 

Rosebudin ja Kultti ry:n osaston lavalla (6f10 Hakaniemi- ja Kallio-lavan puolivälissä) esiintyy koko kirjamessujen ajan kymmeniä eturivin kirjailijoita ja kulttuuri-, mielipide- ja tiedelehtiä, tervetuloa! Katso ohjelma Rosebudin ajankohtaista sivulta: www.rosebud.fi

Sanna Hukkanen:
Taiga – EtnoGraafinen matkakertomus
Nelivärinen, 280 sivua, sidottu.
Umpihanki (Rauhanpuolustajat & Rosebud), Täysi käsi ja Zum Teufel

Martti Lintunen:
Pitkän matkan ihmettelijä
Nelivärinen, 144 sivua, sidottu.
Rosebud books


Myös uusi Solidaarisuuskalenteri on ilmestynyt! Vuodesta 1998 ilmestynyt Solidaarisuuskalenteri on aktiivisen, inhimillisen ja huumorintajuisen pallontallaajan vakiovaruste. Latauksetta toimivan käyttöliittymän suosio on yhä suuri!

”Solikka” koostuu ajatuksia ja toivoa herättävistä sitaateista ja tietoiskuista ja Rosa Liksomin loihtimista värikkäistä kansista. Nelivärisestä kalenterista löytyvät helposti tiedot vuoden tärkeistä ja vähemmän tärkeistä päivistä ja tapahtumista.

Vuoden 2024 Solidaarisuuskalenterin teemana on lapset. PLÄTS!

Anu Harju (toim.)
Kuvitus: Eevi Kaila, 224 sivua, nidottu.
Umpihanki (Rauhanpuolustajat & Rosebud)

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Taiga - EtnoGraafinen matkakertomus
Taiga - EtnoGraafinen matkakertomus
Sanna Hukkanen
Lataa
Martti Lintunen
Lataa

Rosebuds books

ROSEBUD BOOKS
on 25-vuotias kustannusyritys ja monipuolinen kirjakauppa, josta löydät tuhansia hyviä kirjoja ja elokuvia. Meiltä löydät erittäin kattavan valikoiman tietoa ja kaunoa. Uutuuksia, klassikoita ja harvinaisuuksia. Tätä lukiessanne kivijalkakirjakauppojemme hyllyissä on yhteensä 51 962 eri kirjanimikettä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Rosebud Oy

Rosebud Sivullinen muuttaa10.3.2026 14:00:00 EET | Tiedote

Rosebud avaa uuden laajan kirjakaupan Kluuvin kortteliin, entisen XXL:n tiloihin, Aleksanterinkadun ja Kluuvikadun kulmaan. Sisäänkäynti on Yliopistonkadulta katsottuna katutasossa ja Aleksille avautuvat puolestaan isot näyteikkunat. Uuden kaupan sijainti on paluu syntysijoillemme. Rosebudin yhteisölliset juuret juontuvat viereiseen Heimolan taloon, yliopiston Matematiikan laitokselle, 80-luvun alkuun. Avajaisia vietetään huhtikuun alussa.

Iranin sota Postitalossa4.3.2026 15:08:51 EET | Tiedote

Asiantuntijat keskustelevat Lähi-idän kriisistä ja geopoliittisista jännitteistä Rosebudin Postitalon kirjakaupassa 11.3. kello 16. "Iran ja muuttuva maailmanjärjestys" -keskustelu taustoittaa Israelin ja Yhdysvaltojen helmikuun 28. päivänä alkanutta hyökkäystä Iraniin, mikä on suistanut Lähi-idän syvään kriisiin ja herättää lukuisia kysymyksiä alkaen siitä, mihin Israel ja Yhdysvallat sotatoimillaan pyrkivät. Miten käy kansainvälisen oikeuden ja sääntöpohjaisen maailmanjärjestyksen, kun Israel tappaa Iranin ylimmän johdon ja yrittää tuhota sekä vaihtaa Iranin nykyhallinnon Yhdysvaltojen tuella? Iranilaiset mielenosoittajat nousivat kapinaan jo ennen sotaa, mutta Iranin hallinto tappoi tuhansia: avaavatko iskut tien demokratisoitumiselle vai päinvastoin syvälle kaaokselle ja kostonkierteelle? Keskustelussa Lähi-idän asiantuntija, kanslianeuvos ja tietokirjailija Mikko Lohikoski ja ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntija Henri Vanhanen.

Uusi kirja Kellokosken sairaalasta20.2.2026 16:11:03 EET | Tiedote

HUSin museotoimikunta on julkaissut alkuvuodesta 2026 teoksen "Kellokosken sairaalan kulttuuriperintö: arkkitehtuurin, taiteen ja ympäristön näkökulmia psykiatrisen sairaalan historiaan". Kirjan jakelijana toimii Rosebud Books ja kirja kuuluu Ruusunpiikki-sarjaan. 192-sivuinen kirja on kovakantinen ja neliväripainatettu. Teos koostuu useista artikkelista, jotka valaisevat Kellokosken sairaalan historiaa kulttuuriperinnön näkökulmasta. Kirja sisältää paljon uutta tietoa sekä runsaasti historiallisia valokuvia sekä kirjaa varten otettuja kuvia sairaalaympäristöstä sekä kuvia sairaalan taide- ja museokokoelmista. Kirjan päätoimittajat ovat Maria Tukia ja Anders Manns. Toimituskuntaan kuuluu lisäksi mm. Ilkka Taipale, joka on kirjoittanut kirjaan puutarha-artikkelin ja esipuheen. Arvostelu- ja vapaakappaleet voitte tilata: Rosebud Books, tilaukset@rosebud.fi Lisätiedot: Anders Manns, HUS, anders.manns@hus.fi

Leo Mechelinin kootut teokset julki – merkittävä vaikuttaja liberaalin demokratian ja rauhanliikkeen edistäjänä22.1.2026 10:38:23 EET | Tiedote

Rosebud on julkaissut suomalaisen senaattori, professori Leo Mechelinin Kootut teokset 1–6. Leo Mechelin oli merkittävä liberaalin demokratian puolustaja ja kansainvälisen rauhanliikkeen pioneeri: suorasukainen autonomian puolustaja on nykyisessä maailmantilanteessa yhä ajankohtaisempi. Koko massiivinen teossarja julkistetaan Leo Mechelinin päivänä Rosebudin uudessa Sivullinen-kirjakaupassa Helsingin Postitalossa maanantaina 26. tammikuuta kello 18.

Hannu Reimen uusi kirja "Kompassia etsimässä" pureutuu maailmanpolitiikan kriiseihin ja historiaan18.12.2025 12:58:22 EET | Tiedote

Hannu Reimen uutuuskirja Kompassia etsimässä julkistetaan tänään torstaina 18.12. kello 17 Sivullinen-kirjakaupassa, haastattelijana toimittaja Päivi Istala. Reime tarkastelee kirjassa maailman nykyistä tilaa, suursodan uhkaa ja fossiilikapitalismin tuottamaa ilmastokriisiä. Reime pohtii nykytilaan johtanutta historiaa, neuvottomuutta tulevaisuuden edessä ja outoja irrationaalisia ja äärioikeistolaisia fantasioita, joiden kannatus kasvaa eri puolilla maailmaa. Hannu Reime on vapaa toimittaja ja tietokirjailija, joka työskenteli yli 40 vuotta Ylen radiouutisissa ennen eläkkeelle siirtymistään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye