Hylkysaarta kehitetään virkistys- ja matkailukohteeksi
30.10.2023 14:00:34 EET | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote
Korkeasaaren eteläpuolella sijaitsevasta Hylkysaaresta suunnitellaan ympärivuotista virkistys- ja matkailukohdetta. Alustavia suunnitelmia esitellään kaikille avoimessa tilaisuudessa 13. marraskuuta.

Hylkysaaren omistajan Valo Finland Oy:n tavoitteena on kunnostaa saaren vanhimmat talot ja kuuluisa luotsiasemarakennus entiseen loistoonsa. Korjatun luotsiaseman yhteyteen on suunnitteilla miljööseen sopiva laajennus, johon tulisi hotellitiloja.
Lisäksi alueelle kaavaillaan pienempiä majoituskäyttöön sopivia mökkejä. Saaren 1980-luvun laitosrakennukset on tarkoitus purkaa.
Tutustu Hylkysaareen ja suunnitelmiin
Kaupunki on aloittanut Hylkysaaren kehittämisen mahdollistavan asemakaavamuutoksen valmistelun. Kaavoitusta ohjaa Helsingin yleiskaava (2016), jossa saari on osoitettu merellisen virkistyksen ja matkailun alueeksi.
Kaiken kaikkiaan saareen on suunnitteilla lisärakentamista noin 1 000 kerrosneliön verran. Uudistuksia sommitellaan maisemaan ympäristö- ja kulttuurihistorialliset näkökulmat huomioiden. Kaupungin näkökulmasta on tärkeää, ettei rakentaminen tule liian lähelle rantaa, ja että näkymä saarelle ydinkeskustasta päin säilyy entisen kaltaisena. Lisäksi suunnittelun lähtökohtana on, että suurin osa saaresta säilyy avoinna kaikille kaupunkilaisille.
Nykyisin Hylkysaareen pääsee Korkeasaaren kautta kahta keinotekoista maakannasta pitkin. Alustavan suunnitelman mukaan tulevaisuudessa saareen kulkeminen tapahtuisi pääasiassa vesiteitse, ja kannakset voitaisiin korvata kevyen liikenteen sillalla.
Hylkysaareen ja suunnitelmiin on mahdollista tutustua Valo Finland Oy:n järjestämässä kaikille avoimessa tapahtumassa maanantaina 13.11. klo 12.30–15. Kulku Hylkysaareen tapahtuu Korkeasaaren läpi opastetusti kävellen.
Asemakaavan muutos on tullut vireille 30. lokakuuta. Tämänhetkisiin aineistoihin voi tutustua Helsingin karttapalvelussa, ja kaavoituksen pohjaksi laaditusta osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta voi antaa mielipiteitä 17.11.2023 asti. Aineistot löytyvät 30.10.–17.11. myös osoitteesta hel.fi/suunnitelmat.
Suunnitelmaa täydennetään tarvittaessa kaavoituksen edetessä. Tavoitteena on viedä kaavamuutosehdotus kaupunkiympäristölautakunnan käsiteltäväksi keväällä 2024.
Saarella pitkä historia
Neljän hehtaarin kokoinen Hylkysaari on historiansa aikana toiminut muun muassa kaupunkilaisten lehmien laidunmaana ja telakka-alueena, ja siellä on sijainnut merenkulkulaitoksen luotsikasarmi sekä Suomen merimuseo.
Saaren tunnetuin maamerkki on vuonna 1909 rakennettu merenkulkulaitoksen luotsiasemarakennus, jossa Merimuseo toimi ennen siirtymistään Kotkaan vuonna 2007. Saaressa on ollut myös kaksi huvilaa, joista jäljellä oleva Villa Ida on luotsiaseman tavoin suojeltu rakennus.
Vuosien varrella alkuperäiseen luotsiasemaan on tehty useita muutostöitä. Rakennuksen kunnostuksessa on mahdollista palauttaa talon ulkoasua jonkin verran alkuperäisempään suuntaan, mutta toisaalta korjaus ei saa vaarantaa rakennuksen arvoja tai tyyliä.
Saaren rakennukset ovat olleet viime vuodet tyhjillään odottaen korjauksia. Valtion Senaatti-kiinteistöt myi Hylkysaaren nykyiselle omistajalleen vuonna 2021.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia Kilpinen
Arkkitehti
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
p. (09) 310 37443
pia.kilpinen@hel.fi
Taru Lehtonen
Hylkysaari Development Oy
p. +358 44 985 1404
taru.lehtonen@valofinland.com
Linkit
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611
http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Haltialan kotieläintilasta on tehty kaupat konseptikilpailun voittajan kanssa2.4.2026 10:22:38 EEST | Tiedote
Uusi omistaja on Lännentilaa Lumijoella pyörittävä perheyritys. Kaupunki myi yritykselle tilan 31 rakennusta/rakennelmaa sekä eläimet. Tilan lampolassa voi vierailla keväällä.
Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstiedote 31.3.202631.3.2026 17:27:23 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta kokoontui tiistaina 31.3.2026. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen.
Ett nytt fotbollsstadion för 8 000 åskådare planeras i Åggelby27.3.2026 08:55:08 EET | Pressmeddelande
Staden planerar att bygga ett nytt fotbollsstadion i Åggelby idrottspark. Samtidigt ska övriga motions- och idrottsförhållanden i området förbättras. Intill idrottsparken, nära snabbspårvägen, ska nya bostäder för 500 invånare byggas.
Oulunkylään suunnitteilla jopa 8 000 katsojan jalkapallostadion27.3.2026 08:55:08 EET | Tiedote
Oulunkylän liikuntapuistoon suunnitellaan jalkapallostadionin rakentamista. Samalla kehitetään alueen muita liikunta- ja urheiluolosuhteita. Liikuntapuiston viereen pikaraitiotien läheisyyteen tulisi uusia asuntoja 500 asukkaalle.
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 26.3.202626.3.2026 18:15:18 EET | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 26.3.2026 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 9.4.2026
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme