Nordean Taidesäätiön kokoelmaa esittelevä näyttely avautuu Didrichsenillä helmikuussa 2024.
Didrichsenin taidemuseon kevään 2024 näyttely Taide muuttuvassa maassa – Nordean Taidesäätiön kokoelma esittelee taidesäätiön merkittävää kokoelmaa. Teosvalikoima käsittää mm. Ferdinand von Wrightin, Helene Schjerfbeckin, Akseli Gallen-Kallelan, mutta myös suomalaisten modernistien kuten Rut Brykin, Ahti Lavosen ja Paul Osipowin taidetta. Näyttely on avoinna 10.2.–26.5.2024.

Taide muuttuvassa maassa – Nordean Taidesäätiön kokoelma antaa entistä suuremmalle yleisölle mahdollisuuden tutustua taidesäätiön teoksiin; niitä on esitelty rajatusti Helsingin Aleksanterinkadulla sijaitsevassa Vanhassa pankkisalissa sekä Suomalaisten taidesäätiöiden yhdistys ry:n yhteisnäyttelyissä. Nordean Taidesäätiö on yleishyödyllinen säätiö, jonka tarkoituksena on toimia suomalaisen taiteen ja taidehistorian tutkimuksen sekä liikepankkitoiminnan historian tutkimuksen ja säilyttämisen hyväksi. Säätiön taidekokoelmassa yhdistyvät yli kahdenkymmenen suomalaisen liikepankin taidekokoelmat yli sadan vuoden ajalta. Yli tuhannen teoksen kokoelma on kansallisesti arvokas: se käsittää joukon huomattavia Suomen 1800-luvun ja kultakauden taideteoksia sekä laajalti 1900-luvun suomalaista taidetta. Didrichsenin näyttelyyn on kokoelmasta poimittu edustava valikoima taideteoksia 1800-luvun alusta 2000-luvun taitteeseen.
”Nordealla ja sen edeltäjäpankeilla on pitkä historia suomalaisen kuvataiteen ja kulttuurin tukijana. Ensi keväänä suomalaisille tarjoutuu ainutlaatuinen tilaisuus tutustua taidekokoelmaan, jonka teoksia on harvoin nähtävillä näin laajalti. Olemme ylpeitä siitä, että tälläkin tavalla olemme osa yhteiskunnallisesti merkittävää toimintaa”, sanoo Nordean Taidesäätiön hallituksen puheenjohtaja ja Nordean henkilöasiakkaista pohjoismaisesti vastaava johtaja Sara Mella.
Didrichsenillä nähdään mm. tunnetut Akseli Gallen-Kallelan Purren valitus (1907) ja C. G. E. Mannerheim (1929) ja Helene Schjerfbeckin Hiljaisuus (1907). Säätiön kokoelman runsasta modernia osuutta edustavat mm. Sam Vannin Ikkuna (1944), Rut Brykin Auringonruusu (Kolme kaktuskukkaa) (1950-luku), Juhana Blomstedtin Dialogi (1967), ja Leena Luostarisen Käärmekukka (1986). Teokset ovat ikkunoita Suomen historiaan – niin maan näkymiin kuin sen asukkaiden ajattelun muuttumiseen.
Näyttely avaa pankkien ja taiteen – aiheiden ja taiteilijoiden – suhdetta ja kertoo yksittäisistä teoksista historiallisessa yhteydessään. Vaikka kokoelma on yhteensulauma, on hankinnoissa nähtävillä trendejä ja yhteisiä piirteitä. Teoksissa korostuvat suomalaisen maiseman ja kansan kuvaus, 1900-luvun alun moderni murros ja abstraktin taiteen vahva edustus 1950-luvulta alkaen. Yleensä teokset on hankittu julkiseen tilaan, mikä on asettanut niille sisällöllisiä ehtoja.
Nordean Taidesäätiö on tuottanut näyttelyyn videoesittelyn Gustaf Nyströmin Suomen Yhdyspankille suunnittelemasta, vuonna 1898 Helsingin Aleksanterinkadulle valmistuneesta pankkitalosta sekä Gallen-Kallelan maalaamasta C. G. E. Mannerheimin muotokuvasta.
Näyttelytyöryhmän ovat muodostaneet Didrichsenin taidemuseo ja Nordean Taidesäätiön asiamies Anu Kehusmaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria DidrichsenmuseonjohtajaDidrichsenin taidemuseo
Puh:+358405521000maria.didrichsen@didrichsenmuseum.fiKuvat



Linkit
Didrichsenin taidemuseo
Kuusilahdenkuja 1, 00340 Helsinki
office@didrichsenmuseum.fi / 010 2193 970
Mediapankki: didrichsenmediabank.com
Salasana: didrichsen2023
Verkkosivut: didrichsenmuseum.fi
Facebook: didrichsenmuseum
X: DidMuseum
Instagram: didrichsenartmuseum
Aukioloajat
10.2.–26.5.2024
Ti–su 11–18
Ma suljettu
Pääsyliput
16 / 14 / 10 €
Vapaa pääsy alle 18-vuotiaille
Museokortti
Veistospuistoon vapaa pääsy
Yleisöopastukset
suomeksi ke klo 15, la ja su klo 13
ruotsiksi su klo 12
englanniksi joka kuun ensimmäisenä lauantaina klo 12
Näyttelyt
9.9.2023–28.1.2024 Rafael Wardi
10.2.–26.5.2024 Taide muuttuvassa maassa – Nordean Taidesäätiön kokoelma
8.6.–25.8.2024 EGS
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Didrichsens konstmuseum sr
Reidar Särestöniemis utställning lockade 100 000 besökare till Didrichsen5.6.2025 12:03:51 EEST | Pressmeddelande
Utställningen Världens rand – Reidar Särestöniemi 100 år, som avslutades söndagen den 1 juni, lockade 100 000 museibesökare till Didrichsens konstmuseum och blev därmed museets mest populära utställning någonsin. Det tidigare rekordet hölls av Edvard Munch-utställningen som visades 2014–2015.
Reidar Särestöniemen näyttely toi 100 000 kävijää Didrichsenille5.6.2025 12:03:51 EEST | Tiedote
Sunnuntaina 1. kesäkuuta päättynyt Maailmanranta – Reidar Särestöniemi 100 vuotta -näyttely houkutteli Didrichsenille 100 000 museovierasta ja nousi museon kaikkien aikojen suosituimmaksi näyttelyksi. Edellinen ennätys oli 2014–2015 esillä olleesta Edvard Munchin näyttelystä.
Ett nytt landmärke på Granö avtäcks i Didrichsens skulpturpark 12.6.202515.5.2025 10:56:56 EEST | Pressmeddelande
På Helsingforsdagen den 12 juni 2025 avtäcks ett nytt konstverk i Didrichsens konstmuseums skulpturpark, samtidigt som museets 60-årsjubileumsutställning öppnar. Skulpturen, som hedrar museets grundare Marie-Louise och Gunnar Didrichsens arv, är skapad av den internationellt erkända italienska skulptören Lorenzo Quinn. Jubileumsutställningen Modernt! pågår 12.6–28.9.2025.
Kuusisaaren uusi maamerkki paljastetaan Didrichsenin veistospuistossa 12.6.202515.5.2025 10:56:56 EEST | Tiedote
Helsinki-päivänä 12.6.2025 paljastetaan uusi teos Didrichsenin taidemuseon veistospuistossa ja vietetään museon 60-vuotisjuhlanäyttelyn avajaisia. Museon perustajien Marie-Louise ja Gunnar Didrichsenin perintöä kunnioittavan veistoksen on suunnitellut kansainvälisesti tunnustettu italialainen kuvanveistäjä Lorenzo Quinn. Juhlanäyttely Modernia! on avoinna 12.6.–28.9.2025.
Anna-Maria Wiljanen har utnämnts till museidirektör för Didrichsens konstmuseum från och med 1.10.202519.2.2025 07:58:00 EET | Pressmeddelande
Styrelsen för Didrichsens konststiftelse har utnämnt fil.dr, pol.mag, Anna-Maria Wiljanen till ny museidirektör för Didrichsens konstmuseum från och med den 1 oktober 2025. Maria Didrichsen, museets nuvarande direktör, går i pension i slutet av hösten 2025 och tar över som styrelseordförande för Didrichsens konststiftelse den 1 januari 2026. Wiljanen är den fjärde museidirektören för Didrichsens konstmuseum och samtidigt den första som inte tillhör familjen Didrichsen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme