Tampereen ammattikorkeakoulu vie suomalaista pedagogiikkaa Chileen
AntofaEDUCA-ohjelma pyrkii kehittämään moderneja johtamistaitoja ja opettajuutta sekä ankkuroimaan käytäntöön suomalaisen pedagogiikan arvoperusteita yhteensä kahdessakymmenessä julkisessa oppilaitoksessa.

Tampereen ammattikorkeakoulu (TAMK) on aloittanut kaksivuotisen kehittämisprojektin Pohjois-Chilessä kesällä 2023. AntofaEDUCA-ohjelmalla on suora vaikutus Antofagastan alueen kolmeen maakuntaan Antofagastaan, El Loaan ja Tocopillaan. Ohjelma hyödyttää koulutusyhteisöjä kaikilla alueen yhdeksästä kunnasta.
– TAMKin koulutusviennille ja ammatilliselle opettajakorkeakoululle kyseessä on kiinnostava uusi malli, jonka myötä myös omien asiantuntijoidemme osaaminen kasvaa ja rikastuu, kertoo asiakkuuspäällikkö Virpi Heinonen.
– Chilen ja Suomen koulutusjärjestelmässä on enemmän yhteistä kuin eroavaisuuksia. Paikallisten johtajien ja opettajien motivoituneisuus on erittäin korkealla ja samalla innostavaa. Tämäntyyppiset projektit tuovat TAMKille kilpailuetua kansainvälisenä kehittäjänä, sillä koulutusvienti ja kansainvälisyys ovat strategisia kärkiämme, toteavat Chilessä kouluttamassa olleet Jiri Vilppola ja Ville Palkinen TAMKin ammatillisesta opettajakorkeakoulusta.
Koulutus fasilitoidaan kokonaan espanjaksi, ja tässä TAMKin erikoissuunnittelija Marta Gil-Carcedo on avainasemassa. Antofagastan alueen kuvernööri Ricardo Díaz Cortés sekä Suomen Chilen suurlähettiläs Johanna Kotkajärvi ovat olleet alusta alkaen tukemassa hankeen onnistumista sekä osallistuneet aktiivisesti koulutuksen aloitustilaisuuteen kesäkuussa 2023 sekä intensiiviviikkojen aloitukseen paikallisesti Antofagastassa Chilessä lokakuun alussa.
Erityislaatuinen julkisen ja yksityisen rahoituksen liitto
Rahoitus hankkeelle tulee Antofagastan aluehallitukselta (GORE) sekä yksityiseltä kaivosalan yritykseltä (SQM). Projekti on suunniteltu kymmenenvuotiseksi, mutta paikallisen rahoitusmallin ja vaikuttavuusraportoinnin vuoksi se toteutetaan kahden vuoden sykleissä. Kehittämisprojekti toteutetaan yhdessä chileläisen konsortion kanssa, jossa paikallinen koulutusalan säätiö Fundación para el Emprendimiento Entrepreneur hallinnoi paikallisesti projektia sekä sen kokonaisbudjettia.
Konsortion jäsenet ja roolit
- Antofagastan aluehallitus (GORE). Aluesuunnitteluprosessin johtamisesta vastaava taho.
- Tampereen ammattikorkeakoulu (TAMK) vastaa projektissa 30 koulunjohtajan koulutuksesta (lähiopetusta Chilessä, verkossa ja intensiivijakso Suomessa) sekä 200 opettajan verkkokoulutuksesta, jossa heitä valmistellaan muutosagentuurin toteuttamiseen 20 eri oppilaitoksessa mentorointiohjelman kautta. Kehittämistehtävien mentoroinnin kautta opittu ankkuroidaan oppilaitosten käytänteisiin.
- Universidad Catolica del Norte (UCN), paikallinen yliopisto, jonka kanssa TAMKilla on alueen ensimmäinen kansainvälinen Diplomiohjelma, Innovación y Liderazco en Educación ILE (2017-2020). UCN vastaa projektissa Julkisen ja yksityisen alueellisen yhteistyöverkoston muodostamisesta sekä osallistuu yhdessä TAMKin kanssa projektin vaikuttavuustutkimuksen tekemiseen.
- FabLab Atacama, koulutusyhteistyö- ja innovaatiolaboratorio, joka on erikoistunut suunnittelemaan ja valmistamaan ideoita ja projekteja tulevaisuuden koulutusta varten.
- Alianza Antofagasta, julkisen ja yksityisen sektorin aloite, joka vahvistaa sosiaalista pääomaa ja edistää luottamuksen rakentamista, jotka helpottavat yhteistoimintaa kohti Antofagastan kestävää kehitystä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Virpi HeinonenAsiakkuuspäällikkö, Latinalainen Amerikka ja KaribiaTampereen ammattikorkeakoulu
Puh:+358 40 020 9907virpi.heinonen@tuni.fiKuvat

Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Kaikkien aikojen joulukonsertti tuo joulun tunnelman27.10.2025 14:38:58 EET | Tiedote
Takuuvarma joulutunnelman nostattaja, TAMK Musiikin Kaikkien aikojen joulukonsertti tulee jälleen ja täyttää Tampereen tuomiokirkon tutuilla, rakkailla joululauluilla ja nuorten taitureiden raikkailla tulkinnoilla.
Uudistava työnohjaaja luotsaa työelämän murroksessa – haku täydennyskoulutukseen on auki20.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Työelämä muuttuu kovaa vauhtia, mikä vaatii työnohjaajilta uudenlaista osaamista. Tampereen ammattikorkeakoulu (TAMK) ja Humanistinen ammattikorkeakoulu (Humak) käynnistävät Uudistava työnohjaaja -täydennyskoulutuksen.
Ulkomailla suoritettua opettajankoulutusta täydennetään Tampereen ammattikorkeakoulussa aktiivisesti13.10.2025 12:43:06 EEST | Tiedote
Ulkomailla opettajankoulutuksen suorittaneille syntyi noin vuosi sitten tarjolle joustava mahdollisuus hakea täydentämään aiempia pedagogisia opintojaan. Tampereen ammattikorkeakoulussa suoritettavien opintojen avulla he saavat pätevyyden toimia opettajana Suomessa.
Vuoden alumni Moe Mustafa: ”Kuka kertoo tarinasi, jos et itse kerro sitä?”1.10.2025 09:52:05 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun vuoden 2025 alumniksi valittu Moe Mustafa on visuaalinen taiteilija, äänitaiteilija sekä teatterintekijä. Hän valmistui TAMKista medianomiksi vuonna 2018. Esimerkillään hän rohkaisee kaikkia käyttämään omaa ääntään ja kertomaan tarinansa.
Yli 5000 hakijaa TAMKiin korkeakoulujen syksyn yhteishaussa12.9.2025 09:42:34 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Tampereen ammattikorkeakoulun hakukohteisiin tuli 5012 hakemusta. Tammikuussa alkaviin opintoihin on yhteensä 680 aloituspaikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme