HOK-Elanto ja Kesko avaavat asiakkailleen Vantaan suurimman sähköautojen suurteholatausaseman Jumboon
7.11.2023 09:00:00 EET | HOK-Elanto | Tiedote
Vantaan Pakkalassa sijaitsevassa Kauppakeskus Jumbossa asioivat voivat marraskuun 8. päivästä alkaen ladata autonsa entistäkin tehokkaammin, kun HOK-Elanto ja Kesko avaavat suurteholatausasemansa ABC-latauksen ja K-latauksen asiakkaille. Vilkkaasti liikennöityjen väylien solmukohtaan sijoittuvat suurteholatausasemat muodostavat yhdessä yhden Suomen suurimmista asemista sähköautojen lataukseen yhteensä 24 latauspisteellään.

Prisman, Citymarketin ja Jumbon muiden palveluiden asiakkaat voivat marraskuun 8. päivästä alkaen ladata autonsa aiempaa tehokkaammin esimerkiksi kauppareissunsa aikana, kun HOK-Elanto ja Kesko avaavat latauspisteensä kauppakeskuksen P2-pysäköintitasolle.
- Olen iloinen, että voimme tarjota Jumbossa asioiville asiakkaillemme lisää tehokkaita latausasemia, Jumbon kauppakeskusjohtaja Olli Lehtoaro sanoo.
Sähkö- ja hybridiautojen määrä kasvaa Suomessa nopeaan tahtiin ja sähköisen liikenteen osavuosikatsauksen* mukaan noin puolet koko Suomen ladattavista autoista sijaitseekin Uudenmaan alueella. Kehä III on yksi Suomen vilkkaimmista väylistä ja Tuusulanväylä merkittävin yhteys Helsinki-Vantaan lentoasemalle sekä toiseksi liikennöidyin sisääntuloväylä Helsinkiin. Kauppakeskus Jumbo sijaitsee näiden kahden tien risteyksessä, joten sinne avautuville ABC-latauksen ja K-latauksen suureteholatauspisteille on runsaasti kysyntää.
- HOK-Elannon ABC-latausverkostoa kasvatetaan voimakkaasti suunnitelmien mukaan, ja nyt avattava kauppakeskus Jumbon suurteholatausasema parantaa sähköautolevien asiakasomistajien palvelutarjontaa erinomaisella sijainnilla, sanoo HOK-Elannon ABC-asemista vastaava ketjujohtaja Hannu Houni.
- Hanke on K-Lataukselle erittäin tärkeä, sillä panostamme nyt vahvasti etenkin suurlatausverkoston kasvattamiseen isoissa kaupungeissa. Asiakkaamme haluavat ladata autonsa aiempaa nopeammin ja helpommin juuri kauppareissujen yhteydessä, Keskon K-Latauksesta vastaava Iiro Määttänen sanoo.
Jumbosta on jo aiemmin löytynyt sähköautojen peruslatauspisteitä, joita marraskuussa käyttöön otettavat uudet suurteholatauspisteet täydentävät. Uusia suurteholatauspisteitä on yhteensä 24 kappaletta ABC-latauksen ja K-Latauksen latausasemilla. Latausasemien yhteenlaskettu kokonaisteho on peräti 1880 kW.
Kauppakeskus Jumbo:
Osoite: Vantaanportinkatu 3, 01510 Vantaa
Latauspisteet ovat auki ma-su klo 6.00–24.00
Latauspisteet löytyvät Jumbon P2-pysäköintitasolta 8.11.2023 alkaen.
*Lähde: Sähköinen liikenne ry:n tilasto: 2023 Q1 SähköinenLiikenne tilannekatsaus 2023 04 27 jaettava (teknologiateollisuus.fi)
Yhteyshenkilöt
HOK-Elannon viestintäMediapuhelin
Puh:010 766 0590viestinta.hok-elanto@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmän suurin osuuskauppa HOK-Elanto on yli 660 000 asiakasomistajan oma osuuskauppa, jonka liikevaihto vuonna 2022 oli 2,4 miljardia euroa. HOK-Elannossa työskentelee yli 6 700 henkeä, ja osuuskaupan monipuolisia palveluita käyttää vuosittain yli 150 miljoonaa asiakasta Espoossa, Helsingissä, Hyvinkäällä, Järvenpäässä, Keravalla, Mäntsälässä, Nurmijärvellä, Tuusulassa ja Vantaalla.
Kun kaikki Alepat, S-marketit, Prismat, Food Market Herkut, ravintolat, ABC-asemat ja latauspisteet, Sokokset ja Sokos Emotion -myymälät, Hautaus- ja lakipalvelupisteet sekä Omistajapalvelupisteet lasketaan yhteen, toimipaikkoja HOK-Elannolla on yli 400.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HOK-Elanto
HOK-Elannon vuosi 2025: pitkäjänteinen kehitys ja investoinnit jatkuivat kaikilla toimialoilla25.2.2026 14:00:00 EET | Tiedote
S-ryhmän suurin alueosuuskauppa, HOK-Elanto, juhlisti 120-vuotista historiaansa menneenä vuonna ja kehitti aktiivisesti palveluverkostoansa. Vuoden 2025 aikana HOK-Elantoon liittyi yli 37 000 uutta asiakasomistajaa. Bonusta ja maksutapaetua maksettiin asiakasomistajille vuoden aikana yli 97 miljoonaa euroa. Erinomaisesta vuodesta kiittääkseen HOK-Elanto käytti 4,6 miljoonaa euroa henkilöstönsä palkitsemiseen.
HOK-Elanto on asiakasomistajahinnoitellut kaikkien ravintoloidensa kasvisannokset24.2.2026 09:05:49 EET | Tiedote
HOK-Elanto on asiakasomistajahinnoitellut kaikkien ruokaravintoloidensa à la carte -listojen kasvisruoka-annokset. Jatkossa kaikki kasvisruuat ovat asiakasomistajille 15 prosenttia edullisempia. Tavoitteena on houkutella yhä useampia kokeilemaan kasvipohjaisia vaihtoehtoja ja tehdä ilmastoystävällisten valintojen tekemisestä entistä helpompaa.
Helsingin Vuosaareen aukeaa uusi 24 h -Alepa maaliskuussa17.2.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Torstaina 12. maaliskuuta aukeaa Vuosaareen upouusi Alepa, joka palvelee asiakkaita viikon jokaisena päivänä ympäri vuorokauden. Avajaisissa on luvassa huikeiden tarjousten lisäksi ilmaisia tuotekasseja sekä kakkukahvit.
Helsingin ainoa belgialaisravintola Belge avaa ovensa uusissa tiloissa Helsingin ydinkeskustassa12.2.2026 09:35:47 EET | Tiedote
Ravintola Belge avaa ovensa uusissa tiloissa Keskuskatu 4:ssä torstaina 12.2.2026. Muutto uusiin tiloihin on mahdollistanut ravintolan kokonaisvaltaisen päivityksen – säilyttäen kuitenkin Belgen ikonisen ja lämpimän tunnelman.
HOK‑Elanto on merkittävä ammatillisen koulutuksen kumppani – yli 500 työssäoppimispaikkaa vuonna 202530.1.2026 10:25:48 EET | Tiedote
Valtakunnallista Ammattiosaamisen päivää vietetään perjantaina 30.1.2026. Päivän tavoitteena on nostaa esiin ammatillisen koulutuksen merkitys ja juhlia ammattiosaajia sekä ammattiin opiskelevia. Vuoden 2026 teemana on työelämäyhteistyö – aihe, joka näkyy vahvasti HOK-Elannon arjessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


