Euroopan investointipankki tarjoaa ELENA-avustuksia rakentamisen ja kaupunkiliikenteen kestäviin energiaratkaisuihin
Suomessa ELENA-avustukset sopivat mainiosti allianssihankkeille, neuvoo asiantuntija.

Euroopan Investointipankki (EIP) kertoi tiistaina 7.11. Helsingissä ELENA-avustuksista (European Local Energy Assistance). Tapahtuma kuuluu EIP:n Euroopan-laajuiseen kiertueeseen.
ELENA-avustukset on tarkoitettu kestävien energiahankkeiden – energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan liittyvien investointien – valmisteluun ja toteuttamiseen rakentamisen ja innovatiivisen kaupunkiliikenteen sektoreilla. Niillä voi kattaa markkinatutkimuksien, liiketoimintasuunnitelmien, energiakatselmuksien sekä energiaprojektien loppuun saattamiseksi tarvittavien sopimuksien kustannuksia. ELENA-avustukset on tarkoitettu yli 30 miljoonan euron hankkeille.
– Suomen kokoisessa maassa voi olla haastavaa saada niin suurta hanketta liikkeelle yksin. Siksi allianssihankkeet, joita osataan tehdä Suomessa hyvin, sopivat Elena-hakemuksiin. Eikä idean tarvitse olla aivan valmis, kun Euroopan investointipankin toimisto voi antaa siihen hyviä neuvoja. Kannustan olemaan yhteydessä sinne, kiinteistöjen energiatehokkuuden ja rahoituksen asiantuntija Kirsi-Maaria Forssell Motivasta toteaa.
Infopäivän aikana kuultiin paikallisia esityksiä sekä käytiin käytännönläheisiä keskusteluja ja kahdenvälisiä tapaamisia EIP:n edustajien kanssa. Tilaisuudessa puhuivat muun muassa Euroopan investointipankin varapääjohtaja Thomas Östros sekä EIP:n Helsingin-toimiston päällikkö Jaani Pietikäinen.
– Näissä tapahtumissa saa tärkeää tietoa ELENA-avustuksista sekä keskustellaan käynnissä olevista hankkeista. Osallistujat verkostoituvat sellaisten julkisen ja yksityisen sektorin toimijoiden kanssa, jotka aikovat toteuttaa hankkeita energiatehokkuuden ja uusiutuvien energialähteiden alalla, Jaani Pietikäinen kertoo.
ELENA-ohjelma on käynnistetty vuonna 2009 auttamaan jäsenvaltioita saavuttamaan vuoden 2030 ilmastotavoitteensa, joissa energiatehokkuus on etusijalla. Se auttaa julkisia ja yksityisiä tahoja toteuttamaan energiatehokkuus-, uusiutuvan energian ja kestävän liikenteen hankkeita, mikä vähentää kasvihuonekaasupäästöjä.
Avustuksia ja rahoitusta voi hakea kestäviin hankkeisiin seuraavilla avainalueilla: rakennukset (julkinen ja asuinrakentaminen), kaupunkien infrastruktuuri (katuvalaistus, kaukolämpö) sekä joukkoliikenne. Vuosina 2014–2020 tämä tuki on myönnetty Horisontti 2020 -ohjelmasta, ja se jatkuu nykyisen monivuotisen rahoituskehyksen (2021–2027) aikana InvestEU-ohjelman puitteissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaani PietikäinenEuroopan investointipankin Helsingin toimiston päällikkö
j.pietikainen@eib.orgKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Euroopan investointipankki (EIP) on Euroopan unionin rahoituslaitos. EIP tarjoaa pitkäaikaista rahoitusta ja neuvontapalveluita investointihankkeisiin, jotka kohdistuvat sekä Eurooppaan että sen ulkopuolelle. Hankkeiden pitää täyttää terveen liiketoiminnan edellytykset, ja ne täytyy toteuttaa kestävällä tavalla.
Pankin jäseniä ja osakkeenomistajia ovat EU:n 27 jäsenvaltiota, ja pankin rahoittamat hankkeet edistävät EU:n politiikkatavoitteiden toteutumista. EIP on maailman suurin ylikansallinen luotonantaja. Liki 90 prosenttia pankin rahoituksesta suuntautuu EU:n jäsenmaihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mailand Communications Oy
Valour laskee liikkeelle vakiovivutettuja Bitcoin- ja Ethereum-ETP-tuotteita18.12.2025 07:55:00 EET | Tiedote
● Uudet vivutetut ETP:t Tukholman Spotlight-pörssissä: Bull Bitcoin X2 Valour ja Bull Ethereum X2 Valour tarjoavat kaksinkertaisen päivittäisen altistuksen BTC:lle ja ETH:lle säännellyssä, pörssinoteeratussa muodossa (ei lompakoita tai marginaalia, 1,9 prosentin hallinnointipalkkio). ● Suunniteltu pohjoismaisille sijoittajille, jotka haluavat laajennetun altistuksen ilman digitaalisia lompakoita tai marginaalitilejä, ja jotka tuntevat härkä- ja karhutyyppiset tuotteet. ● Laajenee spot-tuotteiden ulkopuolelle: Lanseeraus vahvistaa Valourin tuotevalikoimaa strukturoiduilla ja parannetuilla altistustarjoomilla, jotka täydentävät yhtiön monipuolista valikoimaa seuraavan sukupolven kryptoteemoissa.
Valour listaa neljä ETP:tä Brasilian B3-pörssiin4.12.2025 17:02:09 EET | Tiedote
Tukholma, 4.12.2025 - DeFi Technologiesin tytäryhtiö, johtava pörssinoteerattujen digitaalisten ETP-tuotteiden liikkeeseenlaskija Valour Inc. ja Valour Digital Securities Limited (yhdessä "Valour"), ovat saaneet B3 S.A. (Brasil, Bolsa, Balcão, "B3") -yhtiöltä hyväksynnän listata neljä ETP- tuotetta BDR:n kautta.
Johan Wattenström Nasdaq-listatun DeFi Technologiesin johtoon1.12.2025 10:16:58 EET | Tiedote
Tukholma 1.12.2025 – DeFi Technologies Inc. ("yhtiö" tai "DeFi Technologies") (Nasdaq: DEFT) (CBOE CA: DEFI) (GR: R9B), on fintech-yhtiö, joka lähentää perinteisiä pääomamarkkinoita ja hajautettua rahoitusta toisiinsa. Yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi ja hallituksen puheenjohtajaksi on nimitetty ruotsalainen Johan Wattenström.
Multitude 9M/2025: Vahvaa kannattavuuden kasvua ja operatiivista kehitystä13.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Zug, Sveitsi, 13.11.2025 – Multitude AG (jatkossa “Multitude” tai “konserni”) on eurooppalainen, Frankfurtin pörssissä listattu fintech-yritys, joka tarjoaa digitaalisia laina- ja verkkopankkipalveluita kuluttajille ja pk-yrityksille sekä toisille fintech-yrityksille (WKN: A40VJN, ISIN: CH1398992755). Multitude on julkaissut 9M/2025 lukunsa, jotka kertovat jatkuvasta hyvästä kehityksestä kaikissa liiketoimintayksiköissä eli kuluttajapankkitoiminnassa (Ferratum), pk-yrityspankkitoiminnassa (CapitalBox) ja tukkupankkitoiminnassa (Multitude Bank).
Rajat ylittävä terveystieto tutkijoiden käyttöön EU:ssa24.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Eurooppa astuu uuteen datavetoisen lääketieteellisen tutkimuksen aikakauteen Euroopan terveystietoalue -asetuksen (European Health Data Space, EHDS) myötä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

