Helsingin kirjastojen uusi kokeilu kutsuu kaupunkilaiset suosittelemaan kirjallisuutta toisilleen
Helsingin kaupunginkirjastossa on käynnistynyt täysin uudenlainen kokeilu kirjojen suositteluun liittyen. Kirjastoammattilaisten lukusuositukset ovat saaneet rinnalleen asiakkaiden vertaissuosittelun. Kirjastoissa testataan tunnemerkkejä, joiden avulla asiakkaat pääsevät vinkkaamaan kirjallisuutta toisilleen helposti ja inspiroivasti. Kokeilulla halutaan tukea suosittelun yhteisöllisyyttä ja tarjota tukea lainauspäätöksen tekemiseen. Tunnemerkit on suunniteltu yhdessä palvelumuotoilutoimisto Kuudes Helsingin kanssa.

Tunnemerkki on uusi, yhteisöllinen suosittelutapa, joka tarjoaa apua kirjavalintojen tekemiseen ja toisaalta mahdollistaa inspiroivan lukukokemuksen jakamisen muille. Tunnemerkki on kirjanmerkki, joka kuvastaa tunnekokemusta, jonka luettu kirja on herättänyt. Lukijat voivat suositella lukemaansa kirjaa toisille lukijoille merkkien avulla tai tunnistaa, millaista tunnetta haluaisi itse kokea lukemisen kautta.
Tunnemerkkejä on kokeilussa käytössä neljä erilaista: Oivalluttava, Kihelmöivä, Virkistävä ja Sykähdyttävä. Näihin neljään adjektiiviin päädyttiin siksi, että ne ovat keskenään riittävän erilaisia, tunnetiloja kuvaavia ja ymmärrettäviä. Käytännössä tunnemerkit sijaitsevat kirjastoissa palautusautomaattien läheisyydessä, jolloin asiakas voi sujauttaa palauttamansa kirjan väliin sopivan merkin ja jättää kirjan uuden lukijan löydettäväksi.
Toisen suosittelema kirja kiinnostaa
Kokeilun taustalla ovat havainnot siitä, että ihmisiä kiinnostavat muiden lukemat kirjat ja toisaalta heillä on tarve jakaa omia lukukokemuksiaan muille. Tunnemerkeissä hyödynnetään valintamuotoilua, jossa ajatus on auttaa ihmisiä tekemään valintoja suuresta määrästä erilaisia vaihtoehtoja. Lopputulokseen päädyttiin palvelumuotoiluprosessissa, jossa havainnoitiin ja kuunneltiin keskustakirjasto Oodin asiakkaita ja työntekijöitä.
”Kirjastoissa on valtava määrä aineistoa, jonka joukosta voi olla vaikeaa löytää itselle sopivaa luettavaa. Kirjastoammattilaisille hyvin tuttu näky on se, että asiakkaat tutkailevat kiinnostuneina toisten asiakkaiden palauttamia ja varaamia teoksia palautuskärryistä ja varaushyllyistä. Tunnemerkit tarttuvat kiinnostavalla tavalla juuri tähän ilmiöön: niiden avulla asiakkaiden on helppoa löytää kirjastotilasta toisten lukemia ja suosittelemia teoksia”, kertoo keskustakirjasto Oodin johtaja Anna-Maria Soininvaara.
”Kirjojen suosittelu on kirjastolaisten ammattitaidon ydintä ja kannustamme edelleen asiakkaita pyytämään lukuvinkkejä kirjaston työntekijöiltä. Vertaisvinkkaaminen lukijalta toiselle on kuitenkin mainio lisä kirjastoissa tapahtuvan kirjasuosittelun kokonaisuuteen. Tavoitteemme on kaikenlaisen suosittelun avulla inspiroida ihmisiä lukemaan ja hyödyntämään kirjastojen laajaa tarjontaa mahdollisimman monipuolisesti”, Soininvaara jatkaa.
Tunnemerkit kokeiltavissa kirjastoissa ympäri Helsinkiä
Tunnemerkit ovat käytössä kokeilun ajan kaikissa helsinkiläisissä kirjastoissa. Ensimmäisen viikon kokemusten perusteella asiakkaat ovat ottaneet tunnemerkit välittömästi omaksensa.
”Tunnemerkit ovat keränneet paljon positiivista huomiota ja ihastuneita kommentteja. Lukijat jakavat mielellään itselleen merkittäviä lukukokemuksia toisille lukijoille ja tunnemerkkien avulla suosittelu on nopeaa ja helppoa. Vaikuttaa siltä, että tunnemerkein varustetut kirjat lähtevät myös runsaasti lainaan eli merkit toimivat juuri niin kuin olimme toivoneetkin,” iloitsee kirjastonhoitaja Katariina Suurpalo keskustakirjasto Oodista.
Kokeilun onnistumista seurataan ja asiakkaiden palautetta kerätään loppuvuoden ajan. Kokemusten avulla päätetään tunnemerkkien kehittämisestä ja mahdollisesta jatkosta osana kirjastojen palveluvalikoimaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna-Maria SoininvaaraKeskustakirjasto Oodin johtajaHelsingin kaupunginkirjasto
Puh:050 4345979anna-maria.soininvaara@hel.fiAnnika PenttiläViestintäasiantuntijaKulttuuri ja vapaa-aika, Helsingin kaupunki
Puh:040 169 9523annika.penttila@hel.fiKuvat
Linkit
***
Helsingin kaupunginkirjasto on Suomen suurin yleinen kirjasto.
Helmet on pääkaupunkiseudun kaupunginkirjastojen kirjastoverkko. Siihen kuuluvat Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupunginkirjastot.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Kulttuurin avustuksilla tarjotaan matalan kynnyksen taideharrastuksia lapsille ja nuorille22.8.2025 08:01:33 EEST | Tiedote
Seitsemälle helsinkiläiselle kulttuuritoimijalle sekä taide- ja kulttuuriharrastuksia tarjoavalle yhdistykselle myönnetään 300 000 euroa kulttuurin alueellisen harrastamisen erillisavustusta lasten ja nuorten harrastustoiminnan järjestämiseen. Tavoitteena on saada taide- ja kulttuuriharrastukset pariin erityisesti lapset ja nuoret, joilla ei vielä ole harrastuksia
Päätöstiedote: Kulttuuri- ja kirjastojaosto 21.8.202521.8.2025 19:08:10 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kulttuuri- ja kirjastojaoston 21.8.2025 kokouksen päätöstiedote on julkaistu.
Liikuntajaoston kokouksen päätöstiedote 21.8.202521.8.2025 18:38:41 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan liikuntajaoston kokouksen 21.8.2025 päätöstiedote on julkaistu.
Ennakkotiedote: Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokous 26.8.202521.8.2025 17:35:59 EEST | Tiedote
Lautakunnan 26.8.2025 kokouksen esityslista on julkaistu. Kokouksessa käsitellään toimialan talousarvioehdotusta vuodelle 2026 sekä taloussuunnitelmaehdotusta vuosille 2026–2028. Lisäksi lautakunta antaa lausuntoja useisiin talousarvioaloitteisiin, muun muassa Käpylän Taivaskallion kuntoportaista ja Harrastamisen Suomen mallin laajentamisesta Helsingissä.
Koffarin Kinofest keräsi 7500 kävijää lanseeraamalla asukaslähtöisen festivaalikonseptin Helsinkiin20.8.2025 15:30:32 EEST | Tiedote
Asukaslähtöisen elokuva- ja musiikkifestivaali Koffarin Kinofest toi Sinebrychoffin puistoon elokuussa noin 7500 hengen yleisön. Ensimmäistä kertaa järjestetty, Savoy-teatterin tuottama tapahtuma oli osa OmaStadi-hanketta. Monipuolinen ohjelma keräsi laajaa kiitosta, ja kaupunkilaiset toivovat festivaalin jatkuvan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme