Uusi Kempower Electric Mobility Research Center aloittaa toimintansa
-
Sähköisen liikenteen tutkimuskeskuksen toiminnan käynnistymistä juhlistetaan 28.11.2023 Lahden Malskilla järjestettävässä New trends of electrification -tilaisuudessa.
-
Ville Naumanen on valittu Kempower Electric Mobility Research Centerin (EMRC) tutkimusjohtajaksi.
-
Uusi tutkimuskeskus on keskeinen osa Lahden seudun sähköisen liikenteen klusteria (Lahti GEM)

LAHTI - LUT-yliopisto ja Kempower aloittivat viime kesäkuussa yhteistyön, jonka seurauksena Lahden kampukselle on nyt avattu sähköisen liikenteen tutkimuskeskus. Tutkimuskeskuksen toiminnan käynnistymistä juhlistetaan 28.11.2023 Lahden Malskilla järjestettävässä New trends of electrification -tapahtumassa.
Uusi EMRC-tutkimuskeskus tukee Kempowerin jatkuvaa tuotekehitystä ja tutkimusta sekä kasvustrategiaa, jotta yhtiö voi vastata luotettavien latausratkaisujen kasvavaan kysyntään.
"Tutkimus ja tuotekehitys ovat olleet Kempowerin ytimessä yhtiön perustamisesta asti, ja uusi tutkimuskeskus on merkittävä lisäys RDI-toimintaamme. Tutkimuskeskus tarjoaa meille tarvittavat resurssit pysyäksemme tuotekehityksen kärjessä. Kempowerin ainutlaatuisen kenttädatan ja LUT-yliopiston resurssien avulla voimme ennustaa tulevaisuuden sähköautoilijoiden tarpeita ja jatkaa luotettavien ja käyttäjäystävällisten sähköajoneuvojen latausratkaisujen tarjoamista ja kehittämistä edelleen”, sanoo Kempowerin teknologiajohtaja Mikko Veikkolainen.
EMRC läpileikkaa lähes koko LUT-yliopiston tarjonnan tekniikasta ja taloudesta yhteiskunta- ja viestintätieteisiin. Myös LAB-ammattikorkeakoulu on yhteistyössä vahvasti mukana.
“Tutkimuskeskus edustaa uudenlaista, entistä monipuolisempaa yhteistyötä yliopiston ja elinkeinoelämän välillä. Ketterän ja nopeasti kasvavan Kempowerin lisäksi LUT ja LAB ovat mielellään mukana rakentamassa alueen muidenkin yritysten menestystä tulevaisuudessa”, sanoo LUT-yliopiston kasvujohtaja Petri Ajo.
Uusi tutkimuskeskus on keskeinen osa Lahden seudun sähköisen liikenteen klusteria (Lahti GEM), joka on yritysten, tutkimus- ja oppilaitosten sekä kaupunkien yhteistyöalusta. EMRC on tärkeässä roolissa, kun Lahdessa kehitetään sähköiseen liikenteeseen liittyvää tutkimusta.
”Lahden seudun sähköisen liikenteen klusteri Lahti GEM on muutamassa vuodessa kasvanut yli 40 toimijan aktiiviseksi yhteistyöalustaksi. Haluamme panostaa klusteriyritysten liiketoiminnan kasvuun ja kansainvälistymiseen erityisesti kehityshankkeiden ja pilotointien avulla. Olemme tehneet tiivistä yhteistyötä alueen korkeakoulujen ja oppilaitosten kanssa, ja meille on erittäin tärkeää edistää sähköisen liikenteen tutkimuksen, koulutuksen ja TKI-infrastruktuurin uusia avauksia”, kertoo klusteria vetävä liiketoimintakehittäjä Pekka Komu Lahden Seudun Kehitys LADECista.
”Lahteen avattava sähköisen liikenteen tutkimuskeskus EMRC on hyvä esimerkki yhteistyöstä, jossa klusterin toimijat, Kempower ja LUT-yliopisto, ovat löytäneet toisensa ja lähteneet rohkeasti rakentamaan uutta. Tällaiset uudet avaukset tukevat Lahden kehittymistä sähköisen liikenteen mallikaupunkina”, Komu jatkaa.
Ville Naumanen nimitetty tutkimuskeskuksen johtajaksi
EMRC:n toiminta käynnistyy virallisesti, kun Ville Naumanen aloittaa maanantaina 13.11. keskuksen tutkimusjohtajana.
”On mahtavaa päästä vahvistamaan Kempowerin ja LUTin yhteistyötä sekä hyvään vauhtiin päässyttä sähköisen liikenteen osaamiskeskittymää. EMRC rakentuu aivan sen ytimeen ja tarjoaa minulle innostavan näköalapaikan tieteeseen, koulutukseen, teollisuuden tarpeisiin ja markkinaan alan huipulla. Odotan pääseväni painamaan kädenjälkeni parempaan ja puhtaampaan tulevaisuuteen Suomen parhaiden asiantuntijoiden ja ammattilaisten kanssa. Tulemme luomaan uutta”, Naumanen kertoo.
Valinnassa painotettiin teollisuuden ja tiedeyhteisön johtamiskokemusta sekä visiointikykyä. Erityisen tärkeänä pidettiin kykyä tunnistaa poikkitieteellisiä mahdollisuuksia teollisen kysynnän ja akateemisen tarjonnan välillä, koska uuden tutkimuskeskuksen tavoitteena on vahvistaa monialaisesti sähköiseen liikenteeseen liittyvää tutkimusta ja kehittää koulutusta vastaamaan toimialan tulevaisuuden tarpeita.
“EMRC:n johtajaksi haluttiin innokas visionääri, joka ymmärtää tutkimuskeskuksen potentiaalin ja syttyy siitä välittömästi. Uuden toimintamallin rakentamiseen on aluksi tarjolla vain suuntaviivoja, joten tehtävässä tarvitaan kykyä luoda ideoista konkretiaa”, kertoo Petri Ajo.
New trends of electrification -tapahtuma
Järjestetään 28.11.2023 klo 13–19 Lahden Malskin Sammiosalissa (Päijänteenkatu 9).
-
Tapahtuma on kaikille avoin, maksuton ja englanninkielinen.
-
Pääset kuulemaan uusimmista sähköistymisen trendeistä sekä juhlistamaan uuden tutkimuskeskuksen toiminnan käynnistymistä.
-
Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen pitää tilaisuudessa key note -puheenvuoron.
-
Muita puhujia ovat muun muassa Kempowerin toimitusjohtaja Tomi Ristimäki, LUT-yliopiston rehtori Juha-Matti Saksa, LUTin sähköisen liikenteen professori Lassi Aarniovuori sekä LUTin hallituksen puheenjohtaja Teresa Kemppi-Vasama.
-
Ohjelma lähetetään kaikille osallistujille ennen tapahtumaa.
-
Tapahtuman järjestävät LUT-korkeakoulut (LUT ja LAB), LADEC ja Kempower.
-
Varmista paikkasi ja ilmoittaudu mukaan: https://sway.office.com/XUAR7VD3xMxi9Um9?ref=Link
Sähköistymisen trendejä juuri nyt
New trends of electrification -tapahtumassa puhutaan muun muassa seuraavista aiheista:
-
Raskaan liikenteen ja logistiikan sähköistyminen
-
Latausinfrastruktuuri: latauskentät ja -hubit
-
Internet of Things (IoT) eli esineiden internet ja 5G
-
Älykäs energianhallinta ja datan hyödyntäminen
-
GEM-klusterin mahdollisuudet kansallisesti ja kansainvälisesti
Lisätietoa:
Petra Toivanen, viestintäpäällikkö, Kempower
+358 29 0021900
Petri Ajo, kasvujohtaja, LUT-yliopisto
+358 50 473 6668
Pekka Komu, liiketoimintakehittäjä, LADEC Ltd
+358 40 741 3299
Kempower lyhyesti:
Suunnittelemme ja valmistamme luotettavia ja käyttäjäystävällisiä DC-pikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille. Visiomme on luoda maailman halutuimpia latausratkaisuja kaikille, kaikkialla. Tuotekehityksemme ja tuotantomme sijaitsevat Suomessa ja suurin osa materiaaleista ja komponenteista hankitaan paikallisesti. Keskitymme kaikkiin sähköisen liikkumisen alueisiin sähköautoista rekkoihin ja busseihin, sekä työkoneisiin ja merenkulkuun. Kempowerin modulaarinen ja skaalautuva latausjärjestelmä ja maailmanluokan ohjelmisto on suunniteltu sähköautoilijoiden toimesta sähköautoilijoita varten. Näin mahdollistamme parhaan käyttökokemuksen asiakkaillemme kaikkialla maailmassa. Kempower on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland – markkinapaikalla. www.kempower.com
LUT-yliopisto
Puhdas energia, vesi ja ilma ovat elämän edellytyksiä, joihin me LUT-yliopistossa etsimme ratkaisuja tekniikan, talouden ja yhteiskuntatieteiden osaamisella. Autamme yhteiskuntaa ja yrityksiä uudistumaan kestävästi. Kansainvälisessä tiedeyhteisössämme on lähes 8 000 jäsentä. Kampuksemme sijaitsevat Lappeenrannassa ja Lahdessa. Olemme ilmastoteoissa yksi maailman parhaista yliopistoista. www.lut.fi
Lahden seudun sähköisen liikenteen klusteri (Lahti GEM)
Lahti GEM (Lahden seudun sähköisen liikenteen klusteri) on yritysten, tutkimus- ja oppilaitosten sekä kaupunkien yhteistyöalusta liikenteen vihreän sähköistymisen teknologioiden ja ratkaisujen kehittämisessä sekä kaupallistamisessa. Lahti GEM yhteistyöalustaa koordinoi Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy. www.lahtigem.fi
Yhteyshenkilöt
Paula SavonenViestintäjohtajaKempower
Puh:+358 29 0021900paula.savonen@kempower.comMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kempower Oyj
Kempower achieves Gold in EcoVadis sustainability assessment12.12.2025 10:00:00 EET | Press release
Leading EV fast-charging solutions provider Kempower has been awarded EcoVadis Gold Medal rating, reflecting its strong commitment to sustainability and continuous improvement.
Kempower saavutti kultaa EcoVadiksen vastuullisuusarvioinnissa12.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Johtava sähköautojen pikalatausratkaisujen valmistaja Kempower on saanut EcoVadiksen vastuullisuusarvioinnissa kultamitalin, mikä heijastaa yhtiön vahvaa sitoutumista kestävään kehitykseen ja jatkuvaan parantamiseen.
Kempower and Kalmar partner to electrify material handling and logistics focusing on port segment globally9.12.2025 10:00:00 EET | Press release
Kempower has been selected as one of Kalmar’s strategic partners for developing a comprehensive new range of DC fast charging solutions for material handling and logistics, focusing on port segment. Kalmar, a globally leading provider of sustainable material handling equipment and services, is leveraging Kempower’s industry-leading experience in DC fast charging to co-develop and build an offering that guarantees the best possible user experience for customers worldwide.
Kempower ja Kalmar käynnistävät kumppanuuden materiaalinkäsittelyn ja logistiikan sähköistämiseksi painopisteenä globaali satamasegementti9.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Kalmar on valinnut Kempowerin yhdeksi strategisista kumppaneistaan uuden ja kattavan DC-pikalatausratkaisuvalikoiman kehittämiseksi materiaalinkäsittelyyn ja logistiikkaan, erityisesti globaalissa satamasegmentissä. Maailmanlaajuisesti johtava kestävien materiaalinkäsittelylaitteiden ja -palveluiden toimittaja Kalmar hyödyntää Kempowerin johtavaa osaamista DC-pikalatauksessa kehittääkseen ja rakentaakseen yhdessä tarjooman, joka takaa parhaan mahdollisen käyttökokemuksen asiakkaille ympäri maailmaa.
Accelerating net zero in the UK: Kempower marks major milestone as it installs its 4,000th EV charging connector2.12.2025 14:00:00 EET | Press release
Finland-headquartered DC fast-charging manufacturer Kempower has installed its 4,000th EV charging connector in the UK less than four years after expanding to the UK market. The milestone stands as a symbol of both Kempower’s progression to become a leading UK charging provider and the overall expansion of charging infrastructure as the country embraces EVs.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme