EK:n digikysely: Tekoälyssä suurin potentiaali liiketoiminnan kasvulle – pullonkaulana osaaminen
Hieman alle puolet Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n kyselyyn vastanneista yrityksistä hyödyntää tällä hetkellä tekoälyä. Valtaosa kuitenkin näkee tekoälyn ja koneoppimisen merkittävimpänä kasvuvoimana liiketoiminnalle. Mitä suurempi yritys, sen vahvemmaksi tekoälyn ja digitalisaation merkitys liiketoiminnan kehittämisessä muodostuu. Tiedot käyvät ilmi EK:n yrityskyselystä, johon vastasi yli 450 yritystä.
Kyselyyn vastanneista jäsenyrityksistä 45 prosenttia hyödyntää toiminnassaan tekoälyä. Yleisimmät tekoälyn käyttökohteet ovat tiedon analysointi (40 % vastanneista), asiakaspalvelutyön parantaminen (39 %) sekä myynnin ja markkinoinnin kehittäminen (36 %). Vastanneista 42 prosenttia suunnittelee investointeja tekoälyratkaisuihin
ChatGPT:tä tai vastaavia tekoälysovelluksia hyödyntäviä yrityksiä oli noin 40 prosenttia vastanneista. Tämän lisäksi hieman alle puolet vastanneista selvittää parhaillaan tekoälyn mahdollisuuksia liiketoiminnan kehittämiseksi.
”Tekoälyn hyödyntäminen ja uusien mahdollisuuksien hahmottaminen liiketoiminnassa on lyönyt läpi kaikissa yrityskokoluokissa. Nyt olisi huolehdittava siitä, että yrityksissä riittää näkemystä ja rohkeutta tekoälyn kokeiluun ja käyttöön”, toteaa EK:n johtava asiantuntija Mika Tuuliainen.
Vain harva yritys suuntaa digikehityksellä kohti uutta liiketoimintaa. Tämän hetken digikehitys painottuu omien liiketoimintaprosessien tehostamiseen ja uusien työtapojen kehittämiseen. Lähes 80 prosenttia vastaajista näkeekin tekoälyn potentiaalin prosessien optimoinnissa, kustannussäästöissä ja laadun parantamisessa. Tekoälyn tuoman kilpailuedun merkitys kasvaa yrityskoon mukaan. Mitä suurempi yritys, sitä voimakkaammin tekoälypohjaisten ratkaisujen mahdollistama kilpailuetu korostuu. Tuotekehitykseen tekoälyä hyödyntää noin joka kymmenes yritys.
Digitaidot ja -osaaminen ovat tällä hetkellä riittävällä tasolla, mutta yritysten tarve lisäosaamiselle kasvaa lähivuosina. Osaamistarpeet kohdistuvat niin tekoälyn mahdollisuuksien ymmärtämiseen kuin datan laaja-alaiseen hyödyntämiseen liiketoiminnan kehittämisessä.
”Tärkeimmät tavat kehittää digi- ja teknologiaosaamista ovat työssä oppiminen, nykyisten työntekijöiden kouluttaminen, kokeilut ja testaaminen sekä yhteistyö toisten yritysten kanssa. Vastanneista ainoastaan noin viidennes koki tutkimus- ja oppilaitosyhteistyön mielekkäimmäksi osaamisen kehittämisen tavaksi. Oppilaitosten ja pk-yritysten välisen yhteistyön tiivistäminen onkin tulevaisuudessa yhä merkittävämmässä roolissa työssä tarvittavien taitojen uudistamisessa”, sanoo Tuuliainen.
EK:n Data- ja tekoälykyselyyn vastasi syyskuussa 454 jäsenyritystä. Vastaajayritykset olivat sekä pk-yrityksiä että suuryrityksiä kaikista EK:n jäsenliitoista ja kaikilta toimialoilta.
Lisätietoja:
Mika Tuuliainen, johtava asiantuntija, p. 050 563 4729
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
EU:n ilmastotavoite vuodelle 2040 luo myönteistä näkymää puhtaille investoinneille2.7.2025 15:10:08 EEST | Tiedote
Komissio ehdottaa 90 prosentin päästövähennystavoitetta vuodelle 2040 ja tarjoaa samalla jäsenmaille uusia joustomahdollisuuksia sen saavuttamiseksi. Esitys istuu EK:n jo aiemmin liittojensa kanssa määrittelemään tavoitehaarukkaan. Puhtaan siirtymän investoinnit saavat tästä positiivista näkymää pitkälle eteenpäin. Komissio antoi tänään odotetun ehdotuksensa EU:n ilmastolain muuttamiseksi niin, että vuoden 2040 ilmastotavoite olisi 90 prosenttia verrattuna vuoden 1990 päästöihin. Näin EU edistää tavoitettaan saavuttaa ilmastoneutraalisuus vuoteen 2050 mennessä. Ehdotettu 2040-tavoite sisältäisi jäsenmaille tarjottuja joustoja. Maat voisivat esimerkiksi huomioida päästövähennyksissään myös EU:n ulkopuolella toteutettuja ilmastotoimia. Näiden kansainvälisten päästövähennysyksiköiden käyttöönotto on komission aiempaan ilmastopolitiikkaan verrattuna selkeä muutos, jossa on kuultu sekä jäsenmaiden että elinkeinoelämän toiveita kustannustehokkaampien päästövähennysten sallimisesta. EU:n 2040
MEDIAKUTSU 7.7. - Trumpin aikaraja umpeutuu; mitä EU:n ja USA:n tullidiililtä odotetaan?1.7.2025 10:31:00 EEST | Kutsu
MEDIAINFO: Trumpin aikaraja umpeutuu – mitä EU:n ja USA:n tullidiililtä odotetaan? Aika: ma 7.7. klo 14 – 14.30 Toteutus: Teams Hyvä toimittaja / toimitus USA:n ja EU:n tullineuvotteluissa odotetaan ratkaisua tai ainakin merkittävää välietappia, kun presidentti Trumpin asettama takaraja umpeutuu 8.7. Tervetuloa kuulemaan EK:n kansainvälisestä kaupasta ja kauppapolitiikasta vastaavan johtajan Timo Vuoren arvioita: Trump on uhannut asettaa EU:lle peräti 50 prosentin lisätullit, jos EU ei helpota amerikkalaisyritysten toimintaa sisämarkkinoillaan. Mitä voi päätellä neuvotteluiden etenemisestä? Syttyykö transatlanttinen kauppasota, jos diiliä ei synny? Mitkä ovat realistiset vaihtoehdot ja mitä ne tarkoittaisivat Euroopan taloudelle ja Suomen viennille? Maailmantilanne on saanut EU:n vauhdittamaan uusia kauppadiilejä myös muissa maanosissa. Kesän aikana toivotaan viimeistä sinettiä Mercosur-kauppasopimukselle, joka avaisi Suomenkin vientiyrityksille pääsyn Latinalaisen Amerikan jättimarkki
Elinkeinoelämän luottamus loivassa nousussa27.6.2025 08:00:18 EEST | Tiedote
Yritysten talousluottamus oli kesäkuussa kokonaisuutena aavistuksen nousussa. Teollisuudessa ja palveluissa pientä luottamuksen kasvua, rakentaminen ja vähittäiskauppa alaspäin.
EU:n valtiontukijoustot jatkuvat pitkälle tulevaisuuteen – riskit kilpailun vääristymisestä ilmeisiä25.6.2025 18:06:00 EEST | Tiedote
Komissio teki 25.6. päätöksen valtiontukijoustojen jatkumisesta. EU:n jäsenmaiden sallitaan jakaa avokätisiä valtiontukia yrityksilleen aina vuoden 2030 loppuun saakka.
EK: Työttömyysturvan ja työmarkkinatuen yhdistäminen vasta ensiaskel kohti yleistukea19.6.2025 07:33:49 EEST | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto EK pitää hallituksen esitystä työttömyysturvan peruspäivärahan ja työmarkkinatuen yhdistämisestä erinomaisena uudistuksena. Uudistuksen myötä sosiaalituki selkeytyy ja vie kohti työtä kannustavaa yleistukimallia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme