SDP:n Suhonen: Ministeri Mykkäsen vastaus kirjalliseen kysymykseeni ei riitä
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on närkästynyt saamastaan vastauksesta kirjalliseen kysymykseensä rakennusalan romahtamisesta. Vastauksen siihen antoi asiasta vastaava valtioneuvoston jäsen, ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok).

– Tein ympäristö- ja ilmastoministerille kirjallisen kysymyksen 29.9.2023 rakentamisen ajautumisesta lamaan. Kirjallisessa kysymyksessä kysyin mm. seuraavaa: ”Onko hallitus tietoinen rakennusyhtiöitä, rakennustuoteteollisuutta ja asunto-osakeyhtiöitä kohdanneesta poikkeuksellisesta romahtamisesta, miten hallitus aikoo ehkäistä ja vaimentaa näitä iskuja, jotka osuvat kansalaisiin ja yhtiöihin, aikooko hallitus valmistella erillistä korjausrakentamisen korjauspakettia, miten hallitus auttaa asunto-osakeyhtiöitä, jotka ovat joutuneet vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen ja ihmiset joutumassa kadulle”, selvittää Suhonen kysymystään.
– Nyt saamani ministerin vastaus kysymykseeni on riittämätön. Ministeri vastaa kysymykseeni mm. näin: ”Vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen joutuneita asunto-osakeyhtiöitä hallitus pyrkii auttamaan mm. helpottamalla taloyhtiöiden hallittua alasajoa hallitusohjelman mukaisesti”, jatkaa Suhonen.
– Hallituksen tulisi pikaisesti muuttaa jo olemassa olevaa valtiontakaukseen perustuvaa asunto-osakeyhtiöiden lainansaannin perusteita. Vuodesta 2015 alkaen on taloyhtiöiden mahdollista ollut hakea valtiontakausta asunto-osakeyhtiöiden peruskorjauksiin. Vain kaksi hakemusta on tällä ajalla hyväksytty, sanoo varkautelainen Suhonen.
– On kaikkien veronmaksajien sekä rakennusalan, asunto-osakeyhtiöiden ja asunnonomistajien etu, että peruskorjauksia saadaan toteutettua paremmin ja nopeammin, vaatii Suhonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Hoitajien kouluttautumisesta leikkaamisella sahataan omaa oksaa12.6.2025 10:56:41 EEST | Tiedote
Hallitus aikoo lakkauttaa julkisen sektorin koulutuskorvauksen, jolla on tähän tuettu työnantajia henkilöstön kouluttamisessa. Arvioitu säästö on suuruudeltaan 12 miljoonaa euroa vuodessa. SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Piritta Rantanen kysyy, mitä maksaa se, jos hoitajien osaamiseen ei enää panosteta?
SDP:n Kymäläinen: Eutanasian laillistamisessa tulee viimein edetä11.6.2025 14:35:09 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunta käsittelee parhaillaan kansalaisaloitetta eutanasian laillistamisesta. Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mielestä asiaa on lykätty jo liian pitkään. Hän peräänkuuluttaa viimein toimia eutanasian laillistamisen edistämiseksi.
SDP:n ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman palautekeskustelussa11.6.2025 14:33:32 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman palautekeskustelussa 11.6. Edustaja Seppo Eskelinen. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Sivistysvaliokunnan demarit: Kulttuuripoliittinen selonteko hyvä lähtökohta suomalaisen kulttuurin kehittämiseksi11.6.2025 13:23:48 EEST | Tiedote
Sivistysvaliokunta on saanut valmiiksi mietinnön kulttuuripoliittisesta selonteosta. Valiokunnan sd-edustajat Tuula Haatainen (pj), Eeva-Johanna Eloranta, Nasima Razmyar ja Pia Hiltunen pitävät selontekoa itsessään ja sen tavoitetilaa hyvinä asioina. On tärkeää, että selonteossa linjataan kulttuuripolitiikkaa pitkäjänteisesti 2040-luvulle asti. Kulttuuritoimijat voivat luottaa valiokunnan yhtenäiseen näkemykseen kulttuuripolitiikan linjasta. Selonteon toimeenpanossa on keskeistä, että kulttuurin ja eri taiteenalojen toimijat otetaan mukaan, edustajat toteavat.
SDP:n Jani Kokko: Miten puolustusmenojen välttämätön nosto rahoitetaan?11.6.2025 12:40:59 EEST | Tiedote
Puolustusmenojen nostaminen NATOn vaatimaan 5 prosenttiin bruttokansantuotteesta on Suomelle välttämättömyys. Määrärahojen nostaminen on niin tärkeää, että on syytä pohtia, miten se rahoitetaan. – On absurdi ajatus, että puolustusmenojen nosto saataisiin katettua pelkästään talouskasvulla. Tärkeää olisikin keskustella leikkauksien ja velan suhteesta tarkastellen talouden kokonaisuutta. Puolustusmenojen nosto ei saa johtaa esimerkiksi sellaisiin säästöihin, jotka heikentävät sisäistä turvallisuutta, SDP:n kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Jani Kokko alleviivaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme