Apuväline 2023 -tapahtuma onnistuneesti päätökseen Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa
11.11.2023 16:00:00 EET | Expomark | Tiedote
Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa 9.–11.11. järjestetty Apuväline 2023 -tapahtuma viritti keskustelua apuvälinepalveluiden järjestämisestä hyvinvointialueilla. Tapahtuman yhteydessä järjestetyssä Päättäjäfoorumissa puhuttiin erityisesti apuvälineiden luovutusperusteista ja vastuunjaosta alueilla.

Kolmen päivän aikana tapahtumassa vieraili alustavan arvion mukaan noin 8000 kävijää. Expomark Oy:n toimitusjohtaja Tomi Niemi on tyytyväinen, että ihmiset edelleen innostuvat kasvokkain kohtaamisista.
– Apuvälinetapahtuma keräsi yhteen koko toimialan päättäjistä tuotantoon ja käyttäjistä asiantuntijoihin. Aidoissa kohtaamisissa on voimaa, sillä niissä verkostoidutaan ja kehitetään toimintaa, hän toteaa.
Myös ensimmäistä kertaa järjestetyn Päättäjäfoorumin fasilitaattorina toiminut apuvälinealan asiantuntija, myyntipäällikkö Pia Yli-Kankahila Berner Medicalista on iloinen.
– Päättäjäfoorumi kokosi yhteen niin julkisen sektorin, ministeriön, kolmannen sektorin kuin loppukäyttäjienkin edustajat. Foorumille myös toivottiin jatkoa, sillä rakentavaa keskustelua tarvitaan, ja hyvä kehitys on mahdollista vain kaikkien osapuolten yhteistyöllä, totesi Yli-Kankahila.
Uudet teknologiat kiinnostavat
Apuvälinetapahtuman tämän vuoden teemat vaikuttavuus, arjen ratkaisut ja uudet teknologiat kiinnostivat kävijöitä ja houkuttelivat tutustumaan tarjontaan. Kuntoutusteknologian laitteet tarjoavat uusia mahdollisuuksia sekä kuntoutujille että terapeuteille, ja varsinkin tapahtumassa vierailleet ammattilaiset hakivat uusia ideoita teknologian hyödyntämiseen.
– Kuntoutusteknologisia ratkaisuja on jo monissa sairaaloissa, senioritaloissa ja kuntoutuslaitoksissa, ja niitä toivotaan lisää. Esimerkiksi kävelyrobotti auttaa kävelyn harjoittelussa, ja jaksaa toistaa harjoitusta väsymättä, sanoo Fysioline Oy:n markkinointipäällikkö Katri Välimäki.
Palkintoja ja tunnustuksia
85-vuotisjuhlavuottaan viettävä Invalidiliitto jakoi tapahtumassa ensimmäisen Esteettömyyden edistäjä -palkinnon. Palkinnon sai Arctic Lakeland Kainuu -verkkosivuston esteettömyysosio, jonka ovat toteuttaneet Kajaanin ammattikorkeakoulu ja Suomen Paralympiakomitea. 3000 euron suuruisen palkintosumman lahjoitti Suomen Messusäätiö, ja se ohjataan Kainuun esteettömän matkailun edistämiseen.
Vuoden 2023 kuntoutusyrittäjäksi valittiin toiminta- ja ratsastusterapeutti Johanna Pohjola. Hänen yrityksensä, Toiminta- ja ratsastusterapia J. Pohjola Oy, tuottaa Varsinais-Suomen alueella toiminta- ja ratsastusterapiaa kaiken ikäisille. Vuoden Kuntoutusyrittäjä -kunniamaininta jaetaan vuosittain Kuntoutusyrittäjien jäsenyrittäjälle.
Apuvälinetapahtuman järjestävät Expomark Oy ja Invalidiliitto yhteistyössä Näkövammaisten liiton, Sailab – MedTech Finland ry:n ja Suomen Paralympiakomitean kanssa.
Seuraavan kerran tapahtuma pidetään 6.–8.11.2025 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa. Silloin mukana on myös Paralympiakomitean toteuttama Liikuntamaa-tapahtumaa, jonka tavoitteena on tarjota toimintakyvyiltään erilaisille ihmisille mahdollisuuksia löytää liikunnan ilo ja sopiva tapa harrastaa.
apuvaline.expomark.fi | #apuvälinemessut #apuväline2023
Kuvia tapahtumasta vapaasti median käyttöön >>>
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tomi NiemitoimitusjohtajaExpomark Oy
Puh:+358 40 765 6248tomi.niemi@expomark.fiTaina Hiekkataipalemarkkinointipäällikkö, tuottajaExpomark Oy
Puh:+358 40 550 5950taina.hiekkataipale@expomark.fiKuvat
Linkit
Expomark Oy - messutapahtumien näkemyksellinen toteuttaja
Expomark järjestää eri alojen ammattitapahtumia tuoden yhteen alan osaajat, tiedon ja ratkaisut. Aidoissa kohtaamisissa osaajat verkostoituvat, inspiroituvat, tekevät bisnestä ja kehittävät alaa. Tulevaisuutta voi rakentaa vain yhdessä. Expomark kuuluu Suomen Messut -konserniin. 7 hengen tiimin kotipaikka on Jyväskylässä. expomark.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Expomark
Expomarkista Suomen Paralympiakomitean järjestämän Liikuntamaa-tapahtuman pääyhteistyökumppani23.9.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Expomark on solminut yhteistyösopimuksen Suomen Paralympiakomitean kanssa joka toinen vuosi järjestettävän Liikuntamaa-tapahtuman pääyhteistyökumppanuudesta. Liikuntamaa ja Expomarkin samanaikaisesti järjestämä Apuväline-tapahtuma järjestetään Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa 11.–13.11.2027.
Energiakongressi kysyy: kestääkö energiajärjestelmä energiasiirtymän?16.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Sähköistyminen, uudet energiainvestoinnit, datakeskukset ja digitalisaatio muuttavat nopeasti Suomen energiajärjestelmää ja lisäävät sen keskinäisiä riippuvuuksia. Energiakongressi nostaa keskusteluun energiasiirtymän kriittisen kysymyksen: miten varmistetaan, että energiaa on saatavilla ja järjestelmä toimii luotettavasti kaikissa olosuhteissa?
Energia 2026 kokoaa energia-alan päättäjät ja tulevaisuuden ratkaisut lokakuussa Tampereelle16.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Energia-alan merkittävin ammattitapahtuma järjestetään jälleen 20.–22.10.2026 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa. Energiamessujen ympärille rakentuva tapahtumakokonaisuus kokoaa saman katon alle energia-alan puhutuimmat aiheet, uusimmat teknologiat sekä näkökulmia tulevaisuuteen.
Hyvä Ikä, Fysioterapia & kuntoutus, Valtakunnalliset Ravitsemuspäivät ja Vaikuttava TOIMinta kokosivat hyvinvoinnin ja toimintakyvyn asiantuntijat Helsinkiin10.9.2026 17:50:12 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksessa 9.–10.9.2026 järjestetyt Hyvä Ikä, Fysioterapia & kuntoutus, Valtakunnalliset Ravitsemuspäivät ja Vaikuttava TOIMinta kokosivat yhteen ikääntymisen, kuntoutuksen, ravitsemuksen ja toimintaterapian asiantuntijat sekä hyvinvoinnin edistämisestä kiinnostuneet ammattilaiset. Tapahtumissa esiteltiin alan uusimpia ratkaisuja ja käytiin keskustelua sosiaali- ja terveyspalveluiden tulevaisuudesta, toimintakyvystä, ravitsemuksesta ja kuntoutuksesta.
MEDIAKUTSU: Hyvä Ikä, Fysioterapia & kuntoutus, Valtakunnalliset Ravitsemuspäivät ja Vaikuttava TOIminta 9.–10.9.2026 Helsingin Messukeskuksessa4.9.2026 13:23:25 EEST | Tiedote
Hyvä median edustaja, Tervetuloa tutustumaan Hyvä Ikä-, Fysioterapia & kuntoutus-, Valtakunnalliset Ravitsemuspäivät- ja Vaikuttava TOIminta -tapahtumiin Helsingin Messukeskukseen 9.–10.9.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



