Puolustusministerit Pål Jonson ja Antti Häkkänen osallistuvat Hanakäräjille
14.11.2023 09:00:00 EET | Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus | Tiedote
Tervetuloa Hanasaareen osallistumaan vuosittain järjestettävälle puolustuspoliittiselle Hanakäräjät-foorumille 21. marraskuuta 2023. Tämän vuoden foorumin otsikkona on ”Miten käsitellä Venäjän uhkaa?” ja siihen osallistuvat muun muassa Suomen ja Ruotsin puolustusministerit sekä Iso-Britannian Tukholman suurlähettiläs Judith Gough, joka toimi aikaisemmin suurlähettiläänä Ukrainassa.

Tämän vuoden Hanakäräjillä asialistalla ovat Euroopan uusi turvallisuusjärjestys sekä miten Venäjän uhkaan voi ja pitäisi vastata.
”Venäjän hyökkäys Ukrainaan romahdutti eurooppalaisen turvallisuusjärjestyksen. Samalla Suomen ja kohta myös Ruotsin Natojäsenyys muuttaa alueen voimasuhteita. Tämän vuoden Hanakäräjillä selvitämme miten Suomi ja Ruotsi voivat yhdessä tarttua näihin mullistaviin muutoksiin”, kertoo Hanasaaren projektipäällikkö Tina Räihä.
Suomen ja Ruotsin ulkoministerien Pål Jonsonin ja Antti Häkkäsen lisäksi tilaisuuteen osallistuu Britannian Ruotsin suurlähettiläs Judith Gough, joka on aikaisemmin toiminut myös Ukrainan ja Georgian suurlähettiläänä. Lisäksi kuulemme Suomen ja Ruotsin puolustusvaliokuntien puheenjohtajia ja varapuheenjohtajia sekä tutkijoita ja ulko- ja puolustuspolitiikan asiantuntijoita.
Keskustelu tulkataan suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Tilaisuuden moderoi Stefan Wallin, seniorineuvonantaja, entinen puolustusministeri.
Aika: 21.11.2023, klo 10–14
Paikka: Hanasaaren kulttuurikeskus, Hanasaarenranta 5, 02100 Espoo
Katso koko ohjelma tästä: www.hanaholmen.fi/event/hanakarajat-2023/
Ohjelma lähetetään suorana verkossa osoitteessa: www.youtube.com/watch?v=2xrvTFmEhys
Ilmoittautumiset Hanasaaren viestintäjohtajalle: hakan.forsgard(at)hanaholmen.fi, puh. 040 767 7373.
Yhteyshenkilöt
Håkan ForsgårdViestintäjohtaja/Kommunikationsdirektör
Puh:+358 40 767 7373hakan.forsgard@hanaholmen.fiTietoja julkaisijasta
Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus edistää ja kehittää Suomen ja Ruotsin välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä kaikilla yhteiskunnan alueilla. Toteutamme yhteistyönä erilaisia tapahtumia, kursseja, seminaareja ja projekteja, selvitämme kehittämistarpeita sekä teemme aloitteita maiden välisen yhteistyön kehittämiseksi. Hanasaaren kiinteistön omistaa Suomen valtio ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto on sen hallinnollinen päämies.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Riksbankens chef Erik Thedéen huvudtalare på svensk-finskt industriforum14.4.2026 11:07:49 EEST | Pressmeddelande
Den 20 april samlas ledande finska, svenska, danska och estniska beslutsfattare, experter och företrädare för näringslivet på Hanaholmen i Esbo för att samtala om hur ett tätare samarbete kan förvandlas till konkreta affärsmöjligheter.
Ruotsin keskuspankin pääjohtaja Erik Thedéen ruotsalais-suomalaisen teollisuusfoorumin pääpuhujana14.4.2026 11:07:49 EEST | Tiedote
Eturivin suomalaiset, ruotsalaiset, tanskalaiset ja virolaiset päätöksentekijät, asiantuntijat ja elinkeinoelämän edustajat kokoontuvat 20. huhtikuuta Hanaholmeniin Espooseen keskustelemaan siitä, miten tiiviimmästä yhteistyöstä voidaan luoda konkreettisia liiketoimintamahdollisuuksia.
En kväll med jazzlegendaren Dee Dee Bridgewater8.4.2026 09:39:44 EEST | Pressmeddelande
Den 16 april välkomnar vi den amerikanska jazzsångerskan Dee Dee Bridgewater till Hanaholmen. Bridgewater, som uppträtt med jazzstorheter som Dizzy Gillespie och Dexter Gordon, betecknas som en av världens främsta nulevande jazzvokalister.
Ilta jazzlegenda Dee Dee Bridgewaterin seurassa8.4.2026 09:39:44 EEST | Tiedote
Torstaina 16. huhtikuuta saamme toivottaa amerikkalaisen jazzlaulajan Dee Dee Bridgewaterin tervetulleeksi Hanaholmeniin. Dizzy Gillespien ja Dexter Gordonin kaltaisten jazzmusiikin suuruuksien kanssa esiintynyttä Bridgewateria pidetään edelleen yhtenä maailman parhaista jazzvokalisteista.
Barnboksdag med sagostunder, pyssel och Mumintroll19.3.2026 10:01:43 EET | Pressmeddelande
Lördagen den 28 mars kl. 11 till 15 ordnar Hanaholmen en tvåspråkig barnboksdag för hela familjen. Gratis inträde.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme