MEDIAKUTSU: Pasilan asukkaita kutsutaan pormestarin asukasiltaan 28. marraskuuta
17.11.2023 09:58:34 EET | Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia | Kutsu
Pormestarin asukasilta järjestetään Stadin ammatti- ja aikuisopistossa, Savonkadun toimipaikassa tiistaina 28.11.2023 kello 19.00–20.30. Pormestari Juhana Vartiaisen isännöimän keskustelutilaisuuden voi katsoa myös suorana lähetyksenä Helsinki-kanavalta. KerroKantasi-kyselyssä voi käydä kommentoimassa Pasilan ajankohtaisia asioita tiistaihin 21. marraskuuta kello 23.59 saakka.

Pasilan asukkaat ovat tervetulleita keskustelemaan Pasilan ajankohtaisista asioista Stadin ammatti- ja aikuisopistolle Savonkadulle. Toinen mahdollisuus on osallistua tilaisuuteen verkossa Helsinki-kanavalla, jolloin tilaisuuteen voi lähettää kysymyksiä viestiseinän kautta.
Ennen keskusteluosuuden alkamista avataan kello 18.00 alkaen Savonkadun Stadin ammatti- ja aikuisopiston aulassa pop up -tori. Torilla on mahdollisuus keskustella Pasilan asioista kaupungin asiantuntijoiden ja alueen muiden toimijoiden kanssa.
Ennen asukasiltaa voi järjestäjille lähettää Pasilaa koskevia ennakkokysymyksiä ja -aiheita KerroKantasi-palvelun kautta. Kysely sulkeutuu viikon ennen asukasiltaa.
Kaksikielinen kutsu on lähetetty Pasilan alueen koteihin noin kaksi viikkoa ennen pormestarin asukasiltaa.
Pasilassa järjestettävä pormestarin asukasilta on nähtävissä myöhemmin tallenteena Helsinki-kanavalla.
Pormestarin asukasiltojen perinne on pitkä
Kaupunginjohtaja Teuvo Auran aloitteesta ryhdyttiin 1970-luvun puolivälissä järjestämään Helsinki-tunteja, joiden aikana asiantuntijat vastasivat asukkaiden ja toimittajien esittämiin kysymyksiin.
Asukasillat ovat yhä edelleen keskustelutilaisuuksia, joissa asukkaiden on mahdollista kysyä kaupungin toimialaan liittyvistä asioista suoraan pormestarilta ja kaupungin asiantuntijoilta.
Kaupunki siirtyi pormestarimalliin kesäkuussa 2017, jolloin tilaisuuden nimeksi päätettiin antaa pormestarin asukasilta. Pormestarin asukasillat vakiintuivat silloin kaksiosaisiksi, illan aloittavaan pop up -toritapahtumaan ja sitä seuraavaan keskusteluosuuteen.
Pormestarin asukasilta järjestetään 3–4 kertaa vuodessa tietyn kaupunginosan tai alueen asukkaille. Keskustelua käydään alueen asukkaiden esille tuomista aiheista.
Yhteistyökumppaneina järjestelyissä ovat kaupunginosan asukasyhdistykset ja muut yleishyödylliset toimijat.
Tämä tiedote on julkaistu Hel.fi-sivustolla käännösversiona ruotsiksi ja englanniksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Sinkkonen, osallisuuspäällikkö, osallisuusyksikkö, p. 040 183 4931, s-posti: johanna.sinkkonen@hel.fi
Jarkko Laaksonen, vuorovaikutusasiantuntija, osallisuusyksikkö, p. 040 589 3373, s-posti: jarkko.laaksonen@hel.fi
Teresa Salminen, pormestari Juhana Vartiaisen erityisavustaja, p. 040 865 6961, s-posti: teresa.salminen@hel.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Stadin safka on toimittanut viidessä vuodessa lähes neljä miljoonaa kiloa hävikkiruokaa helsinkiläisten lautasille30.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Stadin safka on viidessä vuodessa kasvanut keskeiseksi osaksi Helsingin ruoka-apua. Vuodesta 2021 alkaen Stadin safka on toimittanut lähes neljä miljoonaa kiloa hävikkiruokaa ruoka-aputoimijoille ja kehittänyt ruoka-apua Helsingissä kohti yhteisöllisempiä ja yhdenvertaisempia toimintamalleja.
Helsinki tehostaa toimiaan asunnottomuuden vähentämiseksi28.1.2026 12:02:04 EET | Tiedote
Helsinki on onnistunut vähentämään asunnottomuutta merkittävästi viime vuosina. Perheiden asunnottomuus on lähes poistunut. Yksin elävien asunnottomien määrä kääntyi kuitenkin lievään kasvuun vuonna 2024 ja jatkoi kasvuaan viime vuonna. Helsinki on tästä kehityksestä erittäin huolestunut.
Pormestari Daniel Sazonovin ensimmäinen pormestarin asukasilta järjestetään Koskelassa 26. helmikuuta28.1.2026 10:08:01 EET | Tiedote
Pormestari Daniel Sazonovin isännöimä pormestarin asukasilta järjestetään Koskelan nuorisotalossa torstaina 26.2.2026 kello 18.00–19.30. Asukkaat voivat lähettää kysymyksiä jo ennakolta KerroKantasi-kyselyn kautta.
Kaupunginhallituksen elinkeinojaosto kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseensa26.1.2026 19:36:04 EET | Tiedote
Helsingin kaupunginhallituksen elinkeinojaosto kokoontui maanantai-iltana vuoden 2026 ensimmäiseen kokoukseensa. Kokouksessa elinkeinojaosto kuuli muun muassa Helsingin brändin tilannekatsauksen.
Helsingin kaupunginhallitus päätti esittää Pitkärivin luonnonsuojelualueen perustamista26.1.2026 18:06:19 EET | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus päätti kokouksessaan 26. tammikuuta esittää Uudenmaan elinvoimakeskukselle, että se perustaa Pitkärivin luonnonsuojelualueen sekä hyväksyy alueen hoito- ja käyttösuunnitelman.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme