Tuttiketjut kiinnittävät huomion Tullin valvonnassa – hajoavat ja liian pitkät ketjut riskejä lapselle
Tulli valvoo ulkomailta Suomen markkinoille tuotavien lastentuotteiden turvallisuutta. Yleisesti pienten lasten hoitotarvikkeiden laatu on hyvä, mutta tuttiketjut ovat viime vuosina erottuneet Tullin testeissä heikon kestävyyden ja täyttymättä jääneiden vaatimusten vuoksi. Tuttiketjujen ongelmat voivat aiheuttaa lapselle tukehtumis- ja kuristumisvaaraa, minkä vuoksi Tulli on säännöllisesti estänyt eriä pääsemästä kauppoihin.

Ulkomailta Suomeen tuodut tutit ja tuttiketjut ovat Tullin tuoteturvallisuusvalvonnan vakiotuotteita, ja niiden ominaisuuksia selvitetään tarkasti Tullilaboratorion testeissä. Tullin valvomien tuttien laatu on viime vuosina ollut harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta hyvä, mutta tuttiketjut kiinnittävät huomiota vuosittain.
– Tuttien ohella myös tuttiketjuille on tarkat eurooppalaiset standardit, joiden on valvonnassamme täytyttävä. Valitettavasti olemme 2020-luvulla joutuneet hylkäämään tuttiketjueriä joka vuosi. Vaikka määrät eivät ole suuria, lastentuotteissa turvallisuus on niin tärkeää ja muutoin hyvällä tasolla, että tämä herättää huomiota, tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Neffling kertoo.
Ulkomailta tuotujen tuttiketjujen suurin ongelma on heikko kestävyys – myös liian pitkä ketju aiheuttaa vaaraa
Tullin valvomien tuttiketjujen riskit liittyvät enimmäkseen mekaaniseen kestävyyteen. Varsinkin tuttiketjussa oleva vaatekiinnike on osoittautunut laboratorion iskutestissä herkästi hajoavaksi osaksi. Iskutestin jälkeen rasitustestissä vaatekiinnike vielä avataan ja suljetaan 1000 kertaa tietyllä tapaa.
Tuttiketjujen on pysyttävä ehjinä myös vetotestissä, jossa tarkastetaan erillisten osien lujuus. Arkikäytössä liian herkästi hajoava tuttiketju aiheuttaisi lapselle tukehtumisvaaran pienten irrallisten osien vuoksi.
– Heikoimmiksi vaatekiinnikkeiksi ovat osoittautuneet metalliset kiinnikkeet. Lisäksi tuttiketjujen puusta valmistetut osat ovat ongelmallisia. Joskus koko ketjuosa on puupalloilla päällystettyä narua, mutta puiset osat usein hajoavat EU-standardin määrittelemässä iskutestissä, Tullilaboratorion tulliylitarkastaja Mikko Kontiainen kertoo.
Myös tuttiketjun pituudella on standardissa määritellyt rajat: maksimissaan se saa olla 22 cm pitkä. Liian pitkiä tuttiketjuja havaitaan Tullilaboratoriossa kuitenkin suhteellisen usein.
– Joskus maksimipituuden ylitys tulee tuotteen maahantuojalle yllätyksenä, koska he eivät ole varmistaneet ketjun kokonaispituutta yhdessä mahdollisen tutinpidikkeen kanssa. Liian pitkä tuttiketju voi kaulan ympärille kietoutuessaan aiheuttaa lapselle kuristumisvaaran, Kontiainen jatkaa.
Uudet tuotetrendit haastavat valvontaa
Markkinoille tulee jatkuvasti uudenlaisia tuotteita, eivätkä lastenhoitotarvikkeet tee poikkeusta. Yksi Tullissakin havaittu uusi tuoteryhmä on tuttiketjujen ja lelujen yhdistelmä. Leluille ja lastenhoitotarvikkeille on erilaisia turvallisuusvaatimuksia. Tuttiketjuun kiinnitetyn lelun on siis täytettävä paitsi tuttiketjuille, myös leluille asetetut vaatimukset.
Tulli muistuttaa, että Suomen viranomaisten valvonta ei ulotu ulkomaisiin verkkokauppoihin, toimivatpa ne EU:n sisällä tai sen ulkopuolella. Suomalaisten kuluttajien tekemät verkkokauppatilaukset eivät siis kuulu valvonnan piiriin. Tulli valvoo sekä EU:sta että sen ulkopuolelta kaupallisesti tuotavien lastenhoitotarvikkeiden turvallisuutta. Lisäksi Suomessa jo myynnissä olevia tuotteita valvoo Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes.
Mediakuvia Tullin tutkimista tuttiketjuista
Tullin 3+1 vinkkiä tuttiketjun käyttöturvallisuuden parantamiseen kotona
Lähde: Eurooppalainen tuttiketjustandardi SFS-EN 12586:2007 + A1:2011 +1. Harkitse, ennen kuin tilaat tuttiketjun verkkokaupasta, toimipa se EU:ssa tai sen ulkopuolella. Suomen viranomaiset eivät valvo yksityistilausten tuoteturvallisuutta. |
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kysymykset Tullin valvonnasta
Jonna Neffling
tuoteturvallisuuspäällikkö
puh. +358 40 332 3325
Kysymykset Tullilaboratorion tutkimuksista
Mikko Kontiainen
tulliylitarkastaja, Tullilaboratorio
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta:
viestinta@tulli.fi
+358 295 527 150
Tietoja julkaisijasta
Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Lisäksi Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tullin yhteiskunnallinen vaikuttavuus näkyy euroina, luottamuksena ja lisääntyneenä turvallisuutena7.5.2025 13:05:00 EEST | Tiedote
Tulli toimii 11 ministeriön lukuun, joten monipuolisten tehtäviemme toteuttaminen vastuullisesti vaikuttaa laajasti yhteiskuntaamme. Tulostemme vaikuttavuus on laskettavissa euroina, mutta myös turvallisuuden tunteen lisääntymisenä. Vuonna 2024 Tulli ansaitsi jälleen kansalaisten ja päättäjien luottamuksen, jota vahvistamme vastuullisilla teoilla arjessa ja avoimella viestinnällä.
Vähäarvoisten verkkokauppatilausten määrä Kiinasta edelleen korkea, vaikkakin vähentynyt viime syksyn ostopiikistä30.4.2025 08:42:25 EEST | Tiedote
Tammi-maaliskuussa suomalaiset tilasivat EU:n ulkopuolelta verkkokaupoista enintään 150 euron arvoisia tavaroita 12 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden loka-joulukuussa. Eniten tavaroita tilattiin yhä Kiinasta, ja joka neljäs tilattu tavara oli tekstiiliainetta tai tekstiilitavaraa.
Tulli epäilee ydinvoimalaitoksen rakennushankkeen toimijaa säännöstelyrikoksesta17.4.2025 08:07:06 EEST | Tiedote
Tullin talousrikostutkinnassa on tehty esitutkintaa tapauksesta, jossa suomalaisen ydinvoimalaitoksen rakennushankkeen arkistomateriaalia on yritetty viedä Venäjälle. Esitutkinta aloitettiin Tullin tarkastushavaintojen ja ulkoministeriöstä saadun lausunnon perusteella.
Tullin nimissä lähetetty huijausviestejä – älä avaa linkkiä15.4.2025 09:19:41 EEST | Tiedote
Tullin nimissä lähetetään tällä hetkellä paljon huijausviestejä. Huijausviestiksi viestin tunnistaa esimerkiksi siitä, että Tullin lähettämissä tekstiviesteissä ei ole koskaan linkkejä.
Tulli vahva sisäisen turvallisuuden toimija harmaan talouden torjunnassa10.4.2025 15:22:49 EEST | Tiedote
Viranomaisten harmaan talouden torjuntatilastot vuodelta 2024 julkaistu. Tulli tutki viime vuonna yhteensä 404 veropetosta, joista merkittävin osa liittyi tupakkatuotteiden salakuljetukseen. Erityisesti savukkeiden salakuljetustapaukset ja takavarikkomäärät kasvoivat merkittävästi vuonna 2024.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme