Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto Iida Turpeiselle teoksesta Elolliset
16.11.2023 19:00:00 EET | Kustantamo S&S | Tiedote
Iida Turpeisen romaani Elolliset saa vuoden parhaalle kaunokirjalliselle esikoisteokselle jaettavan Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon. Palkintosumma on 15 000 euroa. Romaani käsittelee lajikatoa yhden lajin, stellerinmerilehmän, näkökulmasta.

Raati perustelee valintaa seuraavasti:
”Sukupuuttoon pian löytymisensä jälkeen vuoteen 1768 mennessä tapettu merilehmä – se nimenomainen yksilö, jonka luuranko on nähtävissä Pohjoisen Rautatiekadun museossa – liittää yhteen joukon ihmisiä kolmella eri vuosisadalla. Laajan tieteenhistoriallisen tausta-aineiston pohjalta Turpeinen rakentaa täsmäiskuja henkilöidensä olennaisimpiin käänteisiin.
Samalla romaani tuo lukijan iholle koko maapallon ekologisen murroksen ja syöksyn. Lopputulosta saa lukea tunteella ja henkeään pidätellen. Kuten jo teoksen nimi ilmentää, ihminen on syytä nähdä osana eläinkuntaa, ei muita parempana. Me kai tiedämme enemmän kuin toiset elolliset, vaan emme kuitenkaan usein toimi parhaan tietomme mukaan. Luonnonhistorian näkökulmasta merilehmän ajasta on vain silmänräpäys, ja nyt kylvämme ympärillemme tuhoa, joka seuraavan silmänräpäyksen kuluttua saattaa muuttaa meidät itsemme museaalisiksi.
Henkilöidensä herkkyyttä kauniisti piirtävä Elolliset ei kuitenkaan ole toivoton. Näemme, että elämä jatkuu, aina hiukan uudenlaisena. Mennyttä ei voi tuoda takaisin, mutta niin museot kuin kirjatkin pitävät yllä käsitystä siitä. Ja parhaimmillaan, kuten Turpeisen maailmanluokan romaanin kohdalla, kirja vie lukijansa ikään kuin elämään menneisyyttä itse.”
Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto jatkaa vuosina 1964–1994 myönnetyn J.H. Erkon esikoiskirjapalkinnon perinnettä. Raatiin kuuluivat toimittajat Arla Kanerva, Susanna Laari, Antti Majander (pj.) ja Eleonoora Riihinen sekä kriitikko Vesa Rantama ja tunnustuksen viime vuonna romaanilla Ruumis/huoneet voittanut Susanna Hast.
Iida Turpeinen (s. 1987) on helsinkiläinen kirjallisuudentutkija, joka valmistelee väitöskirjaa luonnontieteiden ja kirjallisuuden risteymistä.
Elollisten vastaanotto on ollut poikkeuksellinen. Siitä on otettu jo neljä painosta kahden kuukauden sisällä julkaisusta. Romaanin käännösoikeuksista on kilpailtu maailmalla suurten kustantamoiden kesken ennennäkemättömässä mittakaavassa. Toistaiseksi oikeudet on myyty 19 kielialueelle, joista merkittävimpinä mainittakoon Yhdysvallat ja Iso-Britannia, Saksa, Ranska, espanjankielinen maailma, Italia, Hollanti ja Ruotsi.
Elolliset on myös kaunokirjallisuuden Finlandia-ehdokas sekä Tulenkantaja-ehdokas.
Yhteyshenkilöt
Johanna ForssArvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt
johanna.forss@sets.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Susanna Hast EU:n kirjallisuuspalkinnon ehdokkaaksi27.2.2026 13:40:08 EET | Tiedote
Susanna Hastin romaani Toivottomuus on valittu Suomen ehdokkaaksi Euroopan unionin kirjallisuuspalkinnon lyhytlistalle. Ehdokkuus julkistettiin Brysselissä 27. helmikuuta. Palkinto nostaa esiin Euroopan kiinnostavimpia uusia kaunokirjallisia ääniä, ja tänä vuonna lyhytlistalle valittiin 14 teosta eri maista.
Camila Sosa Villadan uusi romaani paljastaa perheen ja rakkauden vallankäytön19.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Argentiinalaisen tähtikirjailijan Camila Sosa Villadan toinen suomeksi ilmestyvä romaani Kesytysteoria (suom. Emmi Ketonen) on raaka, hellä ja järisyttävän kirkas kertomus rakkaudesta, joka muuttuu kesyttämiseksi. Kansainvälisesti ylistetty teos kysyy, mitä joudumme uhraamaan, jotta kelpaisimme perheeseen, parisuhteeseen ja yhteiskuntaan.
Kadonneet kirjallisuuden lajit – tutkimusmatka unohdettuihin aarteisiin5.2.2026 10:27:47 EET | Tiedote
Miltä näyttää kirjallisuuden historia, kun katse suunnataan siihen, mitä ei enää ole? Kadonneet kirjallisuuden lajit avaa ovet kirjallisuuden hämärään historiaan ja tuo päivänvaloon 30 lajia, jotka ovat hiljalleen liukuneet unohduksiin – antiikin papyruskääröistä 1800-luvulle saakka. Teos on lumoava konvehtirasia kirjallisuuden ystäville: tiiviitä, tarinallisia lukuja täynnä menneisyyden kaikuja.
Kustantamo S&S esittelee kesän 2026 kirjat4.2.2026 14:12:09 EET | Tiedote
S&S:n kesän listalta löytyvät muun muassa kuuma kotimainen lätkäromanssi, uuden Helsinkiin sijoittuvan dekkarisarjan avausosa sekä kiehtova tietokirja eläintutkijoiden ja -ammattilaisten maailmasta. Näiden lisäksi Malin Klingenbergin huikea Gibatin tarinoita -trilogia tulee päätökseensä ja Virginia Woolfin klassikko Orlando saa uuden suomennoksen Kaisa Katteluksen kynästä.
Vahva ja herkkä romaani vanhenemisesta ja rakkaudesta: Kristiina Wallinin Laituri ilmestyy helmikuussa 20263.2.2026 13:10:26 EET | Tiedote
Kristiina Wallinin romaani Laituri tutkii luopumista, ikääntymistä ja elämänmittaista rakkautta. Taiteilija-runoilijapari Hanna ja Einar ovat eläneet koko aikuisikänsä meren äärellä talossa, josta on tullut osa heitä. Nyt voimat hiipuvat – ja edessä on hetki, jolloin kaikesta rakkaasta on päästettävä irti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


