Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto Iida Turpeiselle teoksesta Elolliset
Iida Turpeisen romaani Elolliset saa vuoden parhaalle kaunokirjalliselle esikoisteokselle jaettavan Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon. Palkintosumma on 15 000 euroa. Romaani käsittelee lajikatoa yhden lajin, stellerinmerilehmän, näkökulmasta.

Raati perustelee valintaa seuraavasti:
”Sukupuuttoon pian löytymisensä jälkeen vuoteen 1768 mennessä tapettu merilehmä – se nimenomainen yksilö, jonka luuranko on nähtävissä Pohjoisen Rautatiekadun museossa – liittää yhteen joukon ihmisiä kolmella eri vuosisadalla. Laajan tieteenhistoriallisen tausta-aineiston pohjalta Turpeinen rakentaa täsmäiskuja henkilöidensä olennaisimpiin käänteisiin.
Samalla romaani tuo lukijan iholle koko maapallon ekologisen murroksen ja syöksyn. Lopputulosta saa lukea tunteella ja henkeään pidätellen. Kuten jo teoksen nimi ilmentää, ihminen on syytä nähdä osana eläinkuntaa, ei muita parempana. Me kai tiedämme enemmän kuin toiset elolliset, vaan emme kuitenkaan usein toimi parhaan tietomme mukaan. Luonnonhistorian näkökulmasta merilehmän ajasta on vain silmänräpäys, ja nyt kylvämme ympärillemme tuhoa, joka seuraavan silmänräpäyksen kuluttua saattaa muuttaa meidät itsemme museaalisiksi.
Henkilöidensä herkkyyttä kauniisti piirtävä Elolliset ei kuitenkaan ole toivoton. Näemme, että elämä jatkuu, aina hiukan uudenlaisena. Mennyttä ei voi tuoda takaisin, mutta niin museot kuin kirjatkin pitävät yllä käsitystä siitä. Ja parhaimmillaan, kuten Turpeisen maailmanluokan romaanin kohdalla, kirja vie lukijansa ikään kuin elämään menneisyyttä itse.”
Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto jatkaa vuosina 1964–1994 myönnetyn J.H. Erkon esikoiskirjapalkinnon perinnettä. Raatiin kuuluivat toimittajat Arla Kanerva, Susanna Laari, Antti Majander (pj.) ja Eleonoora Riihinen sekä kriitikko Vesa Rantama ja tunnustuksen viime vuonna romaanilla Ruumis/huoneet voittanut Susanna Hast.
Iida Turpeinen (s. 1987) on helsinkiläinen kirjallisuudentutkija, joka valmistelee väitöskirjaa luonnontieteiden ja kirjallisuuden risteymistä.
Elollisten vastaanotto on ollut poikkeuksellinen. Siitä on otettu jo neljä painosta kahden kuukauden sisällä julkaisusta. Romaanin käännösoikeuksista on kilpailtu maailmalla suurten kustantamoiden kesken ennennäkemättömässä mittakaavassa. Toistaiseksi oikeudet on myyty 19 kielialueelle, joista merkittävimpinä mainittakoon Yhdysvallat ja Iso-Britannia, Saksa, Ranska, espanjankielinen maailma, Italia, Hollanti ja Ruotsi.
Elolliset on myös kaunokirjallisuuden Finlandia-ehdokas sekä Tulenkantaja-ehdokas.
Yhteyshenkilöt
Johanna ForssArvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt
johanna.forss@sets.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Kymmenen kirjaa kymmenessä vuodessa: Eva Frantzin lastenkirja Kilpikonnasaari ilmestyy marraskuussa6.11.2025 08:47:48 EET | Tiedote
Eva Frantz julkaisee kymmenennen kirjansa – ja samalla neljännen lastenkirjansa. Marraskuussa 2025 ilmestyvä Kilpikonnasaari on tunnelmallinen ja jännittävä romaani 9–12-vuotiaille. Kilpikonnasaari sai inspiraationsa Välimeren saaresta, mutta Frantz vie lukijan pohjoiseen, karuun ja salaperäiseen maisemaan.
Maija Hurmeen kuvakirja Mistä kaikki päivät tulevat? ehdolla Finlandia-palkinnon saajaksi5.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Kuvittaja ja kirjailija Maija Hurme on ehdolla lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-palkinnon saajaksi filosofisella kuvakirjallaan Mistä kaikki päivät tulevat?. Kirja kokoaa yhteen lasten suuria ja pieniä kysymyksiä ja kutsuu aikuiset ja lapset yhteiseen pohdintaan.
Kustantamo S&S esittelee kevään 2026 kirjat30.10.2025 14:21:36 EET | Tiedote
Kustantamo S&S:n kevään 2026 kirjavalikoima kutsuu pohtimaan, miten suhtaudumme luopumiseen hiipuvien resurssien maailmassa.
Taistelu Ukrainasta – kuvaus sodasta, joka muutti Euroopan9.10.2025 15:56:12 EEST | Tiedote
Turvallisuuspolitiikkaan erikoistuneen toimittajan Marcus Lindqvistin uusi teos Taistelu Ukrainasta (suom. Klaus Laitinmäki) kertoo Ukrainan sodan käänteentekevistä hetkistä – ja siitä, miten kansa jonka ei pitänyt selviytyä, pysäytti maailman toiseksi vahvimman armeijan.
Rakastettu näyttelijä kertoo kiehtovan elämäntarinansa1.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kasvot ovat tutut, ja niin on äänikin. Mieleen nousee monta rakastettua hahmoa: Nalle Puh, Tiivi-Taavi, Alfred J. Kwak ja Salkkareiden Seppo. Kyseessä on tietysti satojen roolien mies, näyttelijä Jarmo Koski, joka nyt kertoo ensimmäistä kertaa koko tarinansa kirjassa Salattu elämäni.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


