DNA Oyj

DNA korvaa Pohjois-Suomen vanhan kupari- eli lankapuhelinverkon palvelut moderneilla ratkaisuilla kesän ja syksyn 2024 aikana

21.11.2023 09:40:00 EET | DNA Oyj | Tiedote

Jaa

Kupariverkko on palvellut televiestintää jo yli 160 vuotta, mutta sen merkitys on jäänyt viime vuosina hyvin pieneksi. DNA tiedotti jo vuonna 2021 kupariverkkojensa korvaamisesta moderneilla kaapeli-, valokuitu- ja mobiiliratkaisuilla, ja vanhan verkon purkutyö alkoi 2022. Pohjois-Suomen kuparipohjaisten palveluiden päättäminen tapahtuu kesä- ja lokakuussa 2024.

Kuvassa tilaajakupariverkon vanha ristikytkentä.
Kuvassa tilaajakupariverkon vanha ristikytkentä. Hannu Peltola / DNA

Kupariverkkoa on käytetty viime vuosina lähinnä lankapuhelinten ja vanhan xDSL-laajakaistatekniikan yhteyksiin, joissa nopeus yltää korkeintaan muutamaan kymmeneen megaan. Kupariverkkoa ei siis tule sekoittaa nykyaikaisiin kaapeli- tai kuituverkkoihin, jotka mahdollistavat gigaluokan yhteydet, ja joihin DNA investoi jatkossakin merkittävästi. Nämä tekniikat yhdessä mobiiliratkaisujen kanssa ovatkin kupariverkon nykyaikaisia korvaajia. Esimerkiksi DNA:n 5G-verkon väestöpeitto kattaa jo 93 % suomalaisista.

DNA:n kupariverkon purkaminen alkoi vuonna 2022 Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa, missä työ on jatkunut myös kuluvana vuonna. Itä-Suomessa purkutöitä on tehty tänä syksynä. DNA:lla on vuoden 2024 alkaessa jäljellä enää reilu tuhat kuparipohjaista laajakaistaa käyttävää kuluttaja-asiakasta koko maassa, ja heidän osaltaan kyseiset palvelut päättyvät maaliskuun 2024 lopussa. Tämän jälkeen jäljelle jää enää yrityslaajakaista- ja lankapuhelinasiakkaita. Näistä koostuu myös Pohjois-Suomen pieni jäljellä oleva kupariverkon asiakaskanta.

”Vanhan kupariverkon purkaminen on edennyt suunnitelmien mukaan ja ilokseni voin todeta asiakkaidemme olleen hyvin ymmärtäväisiä. Kesän ja syksyn 2024 aikana vuorossa ovat Pohjois-Suomen kupariverkot, ja tulemme tarjoamaan poistuvien palveluiden tilalle vaihtoehtoisia ratkaisuja kaapelin, valokuidun tai mobiiliverkon puolelta. Modernit ratkaisut ovat nopeampia, luotettavampia ja edullisempia kuin vanha kupariyhteys”, kertoo DNA:n liityntäverkoista ja laitetiloista vastaava johtaja Mikko Kannisto.

Kaikkiin kupariverkon asiakkaisiin otetaan yhteyttä – katso Pohjois-Suomen aikataulu

Muutosprojektin aikana DNA lähestyy kaikkia jäljellä olevia kupariverkon asiakkaitaan kirjeitse tai puhelimitse useita kuukausia ennen kuparipohjaisten palveluiden irtisanomista. Päättyvien palveluiden tilalle tarjotaan moderneja korvaavia palveluita. Kun purettavilla alueilla ei enää ole asiakkaita kupariverkon palveluiden piirissä, DNA purkaa tarpeettomaksi jääneet laitetilat ja laitteistot. Ne kierrätetään elektroniikkaromuna uusiokäyttöön.

”Kupariverkko on tärkeä osa Suomen televiestintähistoriaa, mutta nyt on viimeistenkin käyttäjien aika siirtyä uuteen aikakauteen. Haluamme tarjota asiakkaillemme parasta mahdollista palvelua ja nopeuksia, minkä vuoksi panostamme nykyaikaisiin verkkoratkaisuihin, jotka vastaavat nykyhetken ja tulevaisuuden tarpeisiin”, Kannisto summaa. 

Kuparipalvelut päätetään aikaisintaan 30. kesäkuuta 2024:

  • Kempele
  • Kemi
  • Kuusamo
  • Lumijoki
  • Muhos
  • Oulu (vain Kiviniemi, Oulunsalo, Haukipudas)
  • Raahe
  • Rovaniemi
  • Tyrnävä
  • Utajärvi
  • Vaala

Kuparipalvelut päätetään aikaisintaan 31. lokakuuta 2024:

  • Oulu (muut kuin Kiviniemi, Oulunsalo, Haukipudas)

Lisätietoa medialle:

Mikko Kannisto, johtaja, liityntäverkot ja laitetilat, DNA Oyj, puh. 044 590 2527, mikko.kannisto@dna.fi

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Lisätietoa kupariverkon purkamisesta: www.dna.fi/tuki/kuuluvuus-ja-verkot/kupariverkko

Kuvat

Mikko Kannisto, johtaja, liityntäverkot ja laitetilat, DNA Oyj
Mikko Kannisto, johtaja, liityntäverkot ja laitetilat, DNA Oyj
DNA
Lataa

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 997 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi - http://www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Ainakin 18 000 lasta kohtaa seksuaalista häirintää verkossa joka viikko – DNA ja Suojellaan Lapsia ry tekevät ilmiön näkyväksi Helsingin Kansalaistorilla10.9.2026 08:15:00 EEST | Tiedote

Ainakin 18 000 lasta kohtaa seksuaalista häirintää sosiaalisessa mediassa joka viikko Suomessa, osoittavat tuoreet tutkimusluvut. DNA ja Suojellaan Lapsia ry tekevät ilmiön näkyväksi Helsingin Kansalaistorilla 10. syyskuuta alkaen installaatiolla, joka havainnollistaa hätkähdyttävällä tavalla lapsiin verkossa kohdistuvan häirinnän mittakaavaa. Samalla halutaan tehdä kuvakaappauksesta jokaisen lapsen ja aikuisen tuntema digiturvataito, joka voi auttaa lasta hakemaan apua häirintätilanteissa.

At Least 18,000 Children Encounter Sexual Harassment Online Every Week – DNA and Protect Children Bring the Issue to Life at Helsinki's Kansalaistori Square10.9.2026 08:15:00 EEST | Press release

At least 18,000 children in Finland experience sexual harassment on social media every week, according to recent research findings. DNA and Protect Children (Suojellaan Lapsia ry) are bringing visibility to the issue with an installation at Helsinki's Kansalaistori Square starting on 10 September. The installation powerfully illustrates the scale of online harassment targeted at children. At the same time, the initiative aims to make taking screenshots a widely recognized digital safety skill for both children and adults, helping children seek support when they encounter harassment online.

DNA:n elokuun 2026 myydyimmät puhelimet ja älykellot1.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

DNA:n elokuun kuluttajamyynnissä korostuivat Applen uusimmat iPhone 17 -sarjan puhelimet sekä koululaisten tarpeisiin hankitut edullisemmat Android-laitteet. Poikkeuksellisesti myydyimpien puhelinten listalla nähtiin laitteita vain kolmelta valmistajalta. Yritysasiakkaiden hankinnoissa suosituimpia olivat edelleen premium-luokan älypuhelimet ja kustannustehokkaat 5G-laitteet. Älykellojen puolella lasten kellopuhelimet jatkoivat vahvaa kasvuaan, ja ZTE K2 säilytti asemansa myydyimpänä laitteena jo viidettä kuukautta peräkkäin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye