SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Prismassa on tänä vuonna historiallinen Black Friday – Näistä viidestä tuotteesta odotetaan vuoden 2023 hittejä

Jaa

Prismassa on huomattu, että Black Friday -alennussesongin merkitys kuluttajille on kasvanut merkittävästi. Tämän vuoksi Prisma nostaa tänä vuonna alennusten piirissä olevien tuoteryhmien määrää kymmenen prosenttia verrattuna edellisvuoteen. Näin ollen tuleva Black Friday -sesonki on Prisman historian laajin. Erityisesti viidestä tuotteesta odotetaan hittejä kuluttajien keskuudessa. 

Prisman sisäänkäynti
Sami Heiskanen

Ostovoiman lasku ja suomalaisten huoli omasta rahatilanteesta näkyy muun muassa siinä, että Prisman syksyllä teettämän kyselyn mukaan vajaa viidennes vastaajista uskoi oman taloudellisen tilanteen heikkenevän lähitulevaisuudessa. Tämän lisäksi yli puolet vastaajista kertoi kiinnittävänsä tänä jouluna aiempaa enemmän huomiota joululahjaostosten hintaan ja yli kolmannes joutuu jopa tinkimään lahjaostoksista. Kyselyyn vastasi 4563 Prisman asiakasomistajaa, joista nuorimmat olivat alle 24-vuotiaita ja vanhimmat 75-vuotiaita. 

Kyselyn mukaan tyypillisimmin joululahjoihin käytetään rahaa tänä vuonna 100–300 euroa ja keskimäärin käytettävä rahamäärä on 314 euroa. Tulosten mukaan joululahjoihin käytettävä rahamäärä vähenee hieman verrattuna viime vuoteen, mutta ei niin paljon kuin väheni vuonna 2022. 

Black Fridaysta tai Cyber Mondaysta joululahjoja hankkii 30 prosenttia vastaajista, mikä kertoo Prisman kodin ja viihteen myyntipäällikkö Matti Viitasen mukaan Black Friday -ajanjakson merkityksestä kuluttajalle. 

”Nyt kun monella raha on selvästi aiempaa tiukemmassa, Black Fridayn kaltaisten alesesonkien merkitys korostuu. Se tarkoittaa, että meidän kaupan alan toimijoiden on aiempaa paremmin vielä kyettävä palvelemaan asiakkaitamme sellaisilla tarjouksilla, jotka aidosti ovat heistä kiinnostavia ja tuovat mahdollisuuden säästöihin tiukkoina aikoina”, Viitanen toteaa. 

Prismassa historiallisen laajat alennukset - näistä viidestä tuotteesta ennustetaan hittejä 

Prismassa tilanteeseen on tänä vuonna reagoitu historiallisen laajoilla alennuksilla. Prisma lisää alennettavien tuotekategorioiden määrää kymmenellä prosentilla viime vuoteen verrattuna. 

”Meille oli selvää, että suomalaisten tilanteeseen tulee reagoida. Alennukset tulevat koskemaan sekä päivittäis- että käyttötavarakaupan tuotteita. Haluamme tarjota suomalaisille erikoistarjousten lisäksi myös tiettyjä arjen perustuotteita edullisempaan hintaan. Prismassa on tänä vuonna aiempaa selvempää enemmän tuotekategorioita alennusten piirissä aina viihde-elektroniikasta kodintekstiileihin ja päivittäistavarakaupan tuotteisiin.”, Viitanen kertoo. 

Viime vuonna Prismassa nousivat Black Friday -sesongin aikana hittituotteiksi muun muassa Finlux 55” tv, MI robotti-imuri, Black Horse -bokserit sekä Hackman-aterinsetti. Päivittäistavarakaupan osalta kahvit, virvoitusjuomat, makeiset, jäätelöt, hedelmät ja hammastahnat olivat viimeksi suosituimpia Black Friday -kampanjatuotteita. 

Viitanen uskoo, että tänä vuonna kuluttajat suuntaavat katseensa seuraaviin tuotteisiin. 

  • Reima lasten talvihousut 
  • LEGO 60374 LEGO® Palokunnan johtoauto 
  • JBL Vastamelukuulokkeet Tune 770NC  
  • Garmin Älykello Venu 2  
  • Fiskars Paistokasari 26 cm 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Matti Viitanen
Prisman kodin myyntipäällikkö
matti.viitanen@sok.fi
p. 010 768 0704

SOK viestintä

SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 8–16.

Puh:050 472 2745viestinta@sok.fi

Kuvat

Prisman sisäänkäynti
Sami Heiskanen
Lataa

Linkit

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt. ​

Tarjoamme arjen palveluita päivittäistavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä, rautakaupassa ja oman pankkimme kautta. ​

Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,7 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa. ​​

#parempipaikkaelää

Prisma

Prisma on S-ryhmän perheystävällinen hypermarket, jossa on pysyvästi edullinen hintataso ja monipuolinen tuotevalikoima. Prismassa voit hoitaa kaikki kodin hankinnat yhdellä kauppamatkalla. Laajan päivittäistavaravalikoiman lisäksi Prismassa on kattava tarjonta kodin, vapaa-ajan ja pukeutumisen tuotteita. Prisma.fi-verkkokaupassa voit ostaa tuotteita ja tutustua osaan myymälöiden käyttötavaravalikoimasta. Suomessa on tällä hetkellä 76 Prismaa. www.prisma.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Nopeus on suurin riski – ruokarobotit muistuttavat koulujen alkaessa valppaudesta liikenteessä7.8.2025 12:10:00 EEST | Tiedote

Suomalaisista lähes jokainen pitää tärkeänä, että koulujen lähellä noudatetaan nopeusrajoitusta. Silti Liikenneturvan toteuttamissa tutkauksissa neljä viidestä kuljettajasta ajaa ylinopeudella koulujen lähistöllä oleville suojateille. Kun koulut elokuussa alkavat, katukuvassa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät koulujen ja myymälöiden lähistölle ympäri Suomea muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita.

Huulet ovat palanneet tärkeäksi osaksi suomalaisten meikkirutiinia – Nämä tuotteet nousseet uusiksi myyntihiteiksi23.7.2025 08:45:00 EEST | Tiedote

29. heinäkuuta vietetään jälleen vuosittaista kansainvälistä huulipunapäivää. Huulipunat ja -kiillot ovatkin parhaillaan yhä useamman suomalaisen huulilla, sillä erilaisia huulituotteita ostetaan nyt selvästi edeltäviä vuosia enemmän. Sokoksen ja Emotionin myyntidatasta käy ilmi, että huulipunien myynti on kasvanut peräti 50 prosenttia koronavuosiin verrattuna.

Ilmanpuhdistimien myynti tuplaantui eikä pöytätuuletin enää kelpaa kaikille – Prisman myyntidata kertoo, mitä koteihin kesällä halutaan15.7.2025 09:14:18 EEST | Tiedote

Suomalaiset panostavat selvästi aiempaa enemmän kotinsa ilmanlaatuun ja viilennykseen kesäisin, kertoo Prisman tuore myyntidata. Datan mukaan ilmanpuhdistimien kysyntä on alkukesällä lähes tuplaantunut ja viilenninkaupoille suomalaiset suuntavat heti ensimmäisinä hellepäivinä. Monille viilennyslaitetta valitessa on nyt erityisen tärkeää, että laitetta voi hallita etänä. Viilentimien lisäksi tapoja torjua hellettä on monia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye