DNA:n käytettyjen puhelimien kauppapaikka Vaihtokapula aloittaa yhteistyön SOS-Lapsikylän kanssa
DNA Oyj aloitti yhteistyön SOS-Lapsikylän kanssa jo vuonna 2011. Yksi tukemisen kohteista on ollut SOS-Lapsikylän Apuu chat -palvelu, jonka avulla turvattomuutta kokevat lapset ja nuoret saavat apua. 20.11. alkavasta Lapsen oikeuksien viikosta alkaen DNA:n käytettyjen puhelimien kauppapaikka, Vaihtokapula tulee mukaan yhteistyöhön. Teemaviikosta alkaen vuoden 2023 loppuun asti Vaihtokapula lahjoittaa 10 euroa jokaisesta myydystä puhelimesta Apuu chat -palvelun kehittämiseen ja toimintaan.

Kansainvälistä Lapsen oikeuksien päivää vietetään vuosittain 20. marraskuuta. Lapsen oikeuksien viikko on Lapsen oikeuksien päivän yhteydessä vietettävä teemaviikko, jonka tavoitteena on lisätä YK:n Lapsen oikeuksien sopimuksen tunnettuutta ja lapsen oikeuksien toteutumista. Tänä vuonna viikon teemana on lapsen oikeus hyvinvointiin.
SOS-Lapsikylän Apuu chat -keskustelupalvelu on suunnattu 7–15-vuotiaille lapsille, jotka tuntevat olonsa uhatuksi tai turvattomaksi. Chatin kautta lapset ja nuoret voivat hakea omaehtoisesti apua vaikeisiin elämäntilanteisiinsa. Korona-aikana avattu palvelu osoittautui nopeasti erittäin tärkeäksi ja vuonna 2022 palveluun tuli jo yli 60 000 yhteydenottoa. Nykyisin Apuu chat auttaa päivittäin jopa satoja lapsia, ja valitettavasti myös rikosilmoitukseen johtavien vakavien yhteydenottojen määrä on kasvussa. Tärkeä palvelu pysyy pystyssä vapaaehtoistyön ja lahjoitusten voimin.
DNA aloitti käytettyjen puhelinten myynnin tammikuussa 2023 avaamalla Vaihtokapula.fi -kauppapaikan. Tavoitteena on luoda puhelinten elinkaarien pidentämisestä kannattavaa ja kestävää liiketoimintaa. Heti lanseerauksesta lähtien Vaihtokapula on ollut vahvasti lapsiperheiden suosiossa. Yksi keskeinen syy tähän on se, että valikoimassa on huippuominaisuuksilla varustettujen lippulaivamallien lisäksi aina myös erittäin edullisia puhelimia monilta merkeiltä. Perheen pienimpien puhelimet katoavat ja rikkoutuvat usein, joten hinnat alkaen -mallit mielletään hyviksi ensipuhelimiksi digitaalisen elämänsä aloittavalle lapselle.
Kiertotalous, kestävä kehitys ja digitaalinen yhdenvertaisuus ovat olleet alusta saakka tekemisen keskiössä, joten yhteistyön aloittaminen SOS-Lapsikylän kanssa vastaa Vaihtokapulan arvoja. Muistuttaakseen ihmisiä lasten oikeuksista, ja tukeakseen nuorten hyvinvoinnin edistämistä Vaihtokapula lahjoittaa 20.11.2023 alkaen vuoden 2023 loppuun saakka jokaista myytyä puhelinta kohden 10 euroa Apuu chatille. Kertyneet varat käytetään lyhentämättä verkkopalvelun toimintaan ja kehittämiseen.
”Vuoden lopulla järjestetään monta globaalia kulutusjuhlaa. Mekin hinnoittelemme tuotteemme tietysti markkinaehtoisesti, mutta halusimme kampanjallamme muistuttaa kaikille, mikä oikeasti on tärkeää – lapset ja heidän hyvinvointinsa nyt ja tulevaisuudessa. Toivottavasti tämä vuoden kovimpaan myyntisesonkiin ajoitettu kampanja saa mahdollisimman monen ajattelemaan myös heikommassa asemassa olevia lapsia ja nuoria”, kommentoi Mikko Valtonen, mobiiliviestinnästä DNA:n kuluttajaliiketoiminnassa vastaava johtaja.
Myös SOS-Lapsikylän organisaatiossa ollaan innostuneita uudesta yhteistyömuodosta DNA:n kanssa.
”Kumppanuus DNA:n kanssa on aina ollut innostavaa ja rohkeaa. Vuosien varrella olemme onnistuneet yhdessä tukemaan ja edistämään yhä useamman lapsen, perheen ja nuoren hyvinvointia. On todella hienoa, että myös kännyköiden kiertotalouteen keskittyvä Vaihtokapula tulee mukaan talkoisiin”, sanoo yritysyhteistyöpäällikkö Maria Ulvinen SOS-Lapsikylästä.
Lisätietoja:
Johtaja, mobiiliviestintä, Mikko Valtonen, DNA Oyj, puh. 044 044 5290, mikko.valtonen@dna.fi
Yritysyhteistyöpäällikkö Maria Ulvinen, SOS-Lapsikylä ry, puh. 0400 436 493. maria.ulvinen@sos-lapsikyla.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
SOS-Lapsikylä on laadukkaiden, räätälöityjen lapsiperheitä tukevien palveluiden tuottaja, jonka missiona on auttaa lasta ja nuorta kasvamaan perheessä Suomessa ja maailmalla. SOS-Lapsikylä tunnetaan rohkeana edelläkävijänä, uusien palvelumallien kehittäjänä ja toteuttajana sekä lapsi- ja perhepoliittisena vaikuttajana. Suomen SOS-Lapsikylä on osa kansainvälistä SOS-lapsikyläjärjestöä, joka auttaa kaikkein heikoimmassa asemassa olevia lapsia yli 130 maassa. Lisätietoa toiminnasta: SOS-Lapsikylän nettisivut, LinkedIn ja Twitter
Kuvat

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 997 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi - http://www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Koululaistutkimus: vanhempien huoli pienten lasten älypuhelimista heräsi – ruutuaikaa rajoitetaan nyt kiihtyvällä tahdilla7.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Suurin osa vanhemmista rajoittaa 5–12-vuotiaiden lastensa puhelimella viettämää aikaa tavalla tai toisella, selviää DNA:n teettämästä Koululaistutkimuksesta. Siitä huolimatta reilu kolmannes 5–12-vuotiaista viettää puhelimillaan 2–4 tuntia päivässä. Perheissä, joissa lapselle on päätetty hankkia puhelin yhteydenpitoa varten, on entistä useammin päädytty kellopuhelimeen. Kellopuhelimella on helppo rajoittaa lapsen älylaitteilla viettämää aikaa, mutta myös lykätä lapsen oman älylaitteen hankintaa.
School Survey: parents concerned about young children’s smartphone use – screen time is now being restricted at an accelerating rate7.8.2025 09:00:00 EEST | Press release
According to a School Survey commissioned by DNA, most parents limit the amount of time that children aged 5–12 can spend on their phones in one way or another. However, in spite of this, just over a third of 5–12-year-olds spend 2–4 hours a day on their phones. More and more families who want their children to have a phone for contact purposes have decided to get a smartwatch meant for kids. A smartwatch is an easy way to both limit the amount of time a child spends on smart devices and to postpone the purchase of their first smartphone.
DNA:n heinäkuun 2025 myydyimmät puhelimet ja älykellot1.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
DNA:n heinäkuun puhelinmyynnissä näkyi vahvasti edessä siintävä koulujen aloitus. Vaikka nuoremmille koululaisille hankittujen laitteiden osalta kellopuhelinten suosio kasvaa voimakkaasti, on myös uusia puhelimia ostettu kesällä monelle vanhemmalle koululaiselle. Heinäkuussa myydyimpien älykellojen listan kärkeen nousi toistamiseen lasten kellopuhelin Xplora XGO2.
DNA:lta jopa 120 miljoonan euron valokuituinvestointi – kaikkien asiakastaloyhtiöiden liittymät uudistetaan vuoteen 2028 mennessä18.7.2025 08:32:00 EEST | Tiedote
DNA toteuttaa laajan kuituinvestoinnin, jossa yhtiö tuo valokuidun kaikkiin nykyisiin asiakastaloyhtiöihin vuoteen 2028 mennessä. Päätös on merkittävä investointi suomalaisen tietoliikenneinfrastruktuurin kehittämiseen. DNA arvioi investointitason yltävän kolmen vuoden aikana jopa yli 120 miljoonaan euroon. Päätös heijastaa DNA:n pitkäjänteistä ja johdonmukaista investointilinjaa kuituverkkoihin.
DNA unveils ambitious 120-million-euro investment in fiber – comprehensive upgrades for all customer housing associations by 202818.7.2025 08:32:00 EEST | Press release
DNA is launching a comprehensive fiber investment plan that will bring fiber optics to all existing customer housing companies by 2028. This decision represents a significant investment in the development of Finnish telecommunications infrastructure. DNA estimates that the investment level exceeds EUR 120 million over the next three years. This decision reflects DNA's long-term and consistent investment strategy in fiber networks.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme