Työttömien määrä oli lokakuussa 4 202 henkilöä suurempi kuin vuotta aiemmin, maakuntavertailussa Pirkanmaan työttömyys kasvoi eniten
Pirkanmaalla työttömien työnhakijoiden määrä oli 23 725 henkilöä. Syyskuusta nousua tuli yli 700 henkilöä. Lomautettujen määrä oli 2 037 henkilöä, jossa kasvua oli vuoden takaisesta 1 237 henkilöä.

Koko maassa työttömien työnhakijoiden määrä oli lokakuussa 256 070 henkilöä, joista lomautettujen osuus oli 21 192 henkilöä. Työttömien ja lomautettujen määrä nousi koko maassa vuositasolla 23 702 henkilöllä.
Pirkanmaan työttömyysaste oli lokakuussa 9,4 prosenttia ja se oli Pohjanmaan (6,1 prosenttia), Etelä-Pohjanmaan (6,7 prosenttia), Kainuun (8,6 prosenttia), Varsinais-Suomen (8,7 prosenttia) ja Satakunnan (9,2 prosenttia) jälkeen kuudennella sijalla. Koko maan keskimääräinen työttömyysaste oli 9,7 prosenttia. Pirkanmaan työllisyyteen näyttää talouden muuttunut tilanne vaikuttavan melko selvästi.
- Tampereen seutukunnassa työttömyysaste oli 9,4 prosenttia.
- Matalin työttömyysaste oli Lounais-Pirkanmaan seutukunnassa 7,4 prosenttia.
- Korkein Etelä-Pirkanmaalla oli 9,9 prosenttia.
Lokakuussa oli 34 prosenttia vähemmän uusia avoimia työpaikkoja kuin vuoden 2022 lokakuussa. Silti lukumäärä oli merkittävän kokoinen, kaikkiaan 6 416 kpl.
Eniten uusia avoimia työpaikkoja oli tarjolla seuraavissa ryhmissä:
- palveluja myyntityössä (1 668 kpl),
- rakennus-, korjaus- ja valmistustyössä (1 918 kpl),
- ryhmässä muut työntekijät (1 286 kpl),
- erityisasiantuntijatyössä (500 kpl) ja
- asiantuntijatyössä (456 kpl).
Työnhakijoiden kokonaismäärä kasvoi 1 390 henkilöllä verrattuna viime vuoden lokakuuhun. Työttömiä työnhakijoita oli 4 202 henkilöä enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli 388 asiakasta vähemmän kuin vuosi sitten.
Vuoden 2024 ensimmäisen vuosineljänneksen osalta odotetaan työttömyyden maltillista alenemista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pirkanmaan ELY-keskus
Ennakointiasiantuntija Juha Salminen
Puhelin 0295 036 208
sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Liitteet
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Mäntykankaan tuulivoimahankkeen YVA-selostus on nyt nähtävillä8.5.2025 10:39:37 EEST | Tiedote
ABO Energy Oy suunnittelee Parkanoon ja Kurikkaan enintään kahdeksan tuulivoimalan kokoista Mäntykankaan tuulivoimahanketta. Yhtiö on toimittanut ympäristövaikutusten arviointiselostuksen Pirkanmaan ELY-keskukselle. Selostusvaiheessa hankkeelle tuli lisää toteutusvaihtoehtoja. Yleisötilaisuus hankkeesta järjestetään 20. toukokuuta Jalasjärvellä.
Vesitilanne nyt Pirkanmaalla: Vähälumisen talven jälkeen vedenpinnat ovat alhaalla ja kasvukauden vuoksi lasku jatkuu8.5.2025 09:03:19 EEST | Tiedote
Leuto talvi piti vedenpintoja tavallista korkeammalla. Talven jälkeen vedenkorkeudet ovat kuitenkin kääntyneet laskuun, ja myös kesälle ennustetaan tavanomaista alempia vedenkorkeuksia useille järville.
Lempäälässä juhlitaan kuntoporraskisan voittoa6.5.2025 16:54:35 EEST | Tiedote
Viime kesänä kisattiin Suomen kiivetyimpien EU:n maaseuturahoitusta saaneiden kuntoportaiden tittelistä. Ykkössijan valtakunnallisessa kisassa nappasi Hakkarin kuntoportaat, jossa vietetään kaikille avoimia voitonjuhlia 20.5.2025 klo 16.30 alkaen liikunnallisen ohjelman siivittämänä. Juhlapuheen pitää maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah.
Rantatunneliin puolivuotishuolto ja pesu – yösulkuja arkisin viikon ajan29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Rantatunnelissa tehdään yötyönä tunnelin puolivuotishuoltotöitä viikolla 19. Työt suoritetaan tunneliputki kerrallaan neljänä perättäisenä yönä maanantai-illasta varhaiseen perjantaiaamuun. Pirkanmaan ELY-keskus pesee ja puhdistaa silloin molemmat tunnelin perusteellisesti. Samanaikaisesti Fintraffic Tie Oy huoltaa ja testaa tunnelin teknisiä järjestelmiä. Töiden ajaksi ajoneuvoliikenne ohjataan varareitille.
Työllisyyskatsaus │ Pirkanmaan työttömistä 54 prosenttia oli rakennetyöttömiä maaliskuussa24.4.2025 08:11:30 EEST | Tiedote
Maaliskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 767 henkilöä, joka on 3 020 henkilöä enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme