Vuoden tiedehelmet esitellään Nobel-tiedeillassa

Jaa

Perinteikäs, kaikille avoin Nobel-tiedeilta on oivallinen tilaisuus perehtyä kuluneen vuoden tärkeisiin tiedeaiheisiin. Palkittuihin aiheisiin johdattaa viisi Jyväskylän yliopiston asiantuntijaa, joilla on vankka yhteys palkittuihin aiheisiin. Tervetuloa kuulemaan fysiikan, kemian, lääketieteen, kirjallisuuden ja taloustieteen läpimurroista tiistaina 12.12. kirjasto Lähteeseen tai verkkolähetykseen.

Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta on yksi Jyväskylän yliopiston Nobel-tiedeillan asiantuntijoista.
Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta on yksi Jyväskylän yliopiston Nobel-tiedeillan asiantuntijoista. Hän kertoo mRNA-rokotteen meneltelmästä ja mihin menetelmää voidaan tulevaisuudessa mahdollisesti käyttää. Jyväskylän yliopisto
  • mRNA-rokote - Mihin menetelmä taipuu seuraavaksi?
  • attosekuntipulssit - Mitä huippunopeiden pulssien avulla tutkitaan?
  • kvanttipisteet - Mullistavatko kvanttipisteet nanoteknologian?
  • naiset työmarkkinoilla - Mitkä tekijät vaikuttavat naisten asemaan ja palkkaeroihin?
  • Jon Fosse - Millaista on kirjailijan palkittu minimalismi?


Illan asiantuntijoina ovat molekyylivirologian dosentti Maija Vihinen-Ranta, fysikaalisen kemian professori Mika Pettersson, fysiikan professori Juha Muhonen, taloustieteen professori Jaakko Pehkonen ja pohjoismaisten kielten professori Harry Lönnroth Jyväskylän yliopistosta.

Tiedeillan juontaa tiedetoimittaja Mari Heikkilä. Tilaisuuden avaa Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala ja päättää Nanotiedekeskuksen tieteellinen johtaja Lotta-Riina Sundberg

Illan päätteeksi on kahvitarjoilu. Tervetuloa kuulemaan tieteen saavutuksista ja tulevista näkymistä!

Lisätietoja tapahtumasta ja linkki lähetykseen:  https://www.jyu.fi/fi/tapahtumat/vuoden-tiedehelmet-esitellaan-nobel-tiedeillassa

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Maija Vihinen- Ranta
Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta on yksi Jyväskylän yliopiston Nobel-tiedeillan asiantuntijoista.
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Mika Pettersson
Mika Pettersson
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Juha Muhonen
Juha Muhonen
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Jaakko Pehkonen
Jaakko Pehkonen
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Harry Lönnroth
Harry Lönnroth
Jyväskylän yliopisto
Lataa

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Tutkijoiden yössä pääset ihmettelemään maailmankaikkeuden aikajanaa ja kokemaan tieteen yhteisöllisyyden – Tutkijoiden yön 26.9.2025 ohjelmaa tänä vuonna neljällä paikkakunnalla!17.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylän, Oulun ja Helsingin yliopistoissa sekä Hämeen ja Jyväskylän ammattikorkeakouluissa perjantaina 29.5.2025.

Tutkimus haastaa vanhenemisen stereotypiat – aktiivinen ikääntyminen on yksilöllistä ja merkityksellistä16.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Ikääntyvä väestö on yksi aikamme keskeisistä yhteiskunnallisista kysymyksistä. Keskustelu vanhenemisesta on kuitenkin usein yksipuolista ja negatiivisesti sävyttynyttä. Uusin tutkimus tarjoaa toisenlaisen näkökulman: vanheneminen ei ole enää entisensä, ja käsityksiämme on syytä päivittää. Rantanen peräänkuuluttaa myös tutkimuksen uudistamista. Hän on julkaissut uuden kirjan, joka käsittelee aktiivisen ikääntymisen ja osallisuuden tutkimusta.

Jyväskylän yliopiston tilastotieteen tutkimus on saanut tunnustusta16.9.2025 07:05:00 EEST | Tiedote

Suomen Tilastoseura palkitsi Jyväskylän yliopistosta valmistuneen Santeri Karppisen väitöskirjan parhaana Suomessa julkaistuna tilastotieteen väitöskirjana nelivuotiskaudella 2021-2024. Lisäksi Kelan vuoden 2024 pro gradupalkinto myönnettiin Jyväskylän yliopistosta valmistuneelle Annakaisa Ritalalle. Tilastotieteen alan palkinnot ovat osoitus Jyväskylän yliopiston vahvasta asiantuntemuksesta ja siitä, kuinka tilastollinen ajattelu voi vaikuttaa yhteiskunnan kehitykseen laaja-alaisesti ja merkityksellisesti.

Jyväskylän yliopisto aloittaa uuden kansainvälisen kandidaattiohjelman – taustalla teknologia-alan nopea muutos ja kansallisen kilpailukyvyn turvaaminen15.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston uusi kansainvälinen kandidaattiohjelma Immersive Software Engineering and AI kouluttaa osaajia erityisesti vaativiin tuotekehitystehtäviin. Ohjelmaan sisältyy suomen kielen ja kulttuurin opintoja, joilla tuetaan kansainvälisiä opiskelijoita integroitumaan kotimaiseen työelämään. Uusi ohjelma on haussa ensimmäistä kertaa kevään 2026 yhteishaussa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye