Vuoden tiedehelmet esitellään Nobel-tiedeillassa

20.11.2023 15:36:59 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Perinteikäs, kaikille avoin Nobel-tiedeilta on oivallinen tilaisuus perehtyä kuluneen vuoden tärkeisiin tiedeaiheisiin. Palkittuihin aiheisiin johdattaa viisi Jyväskylän yliopiston asiantuntijaa, joilla on vankka yhteys palkittuihin aiheisiin. Tervetuloa kuulemaan fysiikan, kemian, lääketieteen, kirjallisuuden ja taloustieteen läpimurroista tiistaina 12.12. kirjasto Lähteeseen tai verkkolähetykseen.

Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta on yksi Jyväskylän yliopiston Nobel-tiedeillan asiantuntijoista.
Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta on yksi Jyväskylän yliopiston Nobel-tiedeillan asiantuntijoista. Hän kertoo mRNA-rokotteen meneltelmästä ja mihin menetelmää voidaan tulevaisuudessa mahdollisesti käyttää. Jyväskylän yliopisto
  • mRNA-rokote - Mihin menetelmä taipuu seuraavaksi?
  • attosekuntipulssit - Mitä huippunopeiden pulssien avulla tutkitaan?
  • kvanttipisteet - Mullistavatko kvanttipisteet nanoteknologian?
  • naiset työmarkkinoilla - Mitkä tekijät vaikuttavat naisten asemaan ja palkkaeroihin?
  • Jon Fosse - Millaista on kirjailijan palkittu minimalismi?


Illan asiantuntijoina ovat molekyylivirologian dosentti Maija Vihinen-Ranta, fysikaalisen kemian professori Mika Pettersson, fysiikan professori Juha Muhonen, taloustieteen professori Jaakko Pehkonen ja pohjoismaisten kielten professori Harry Lönnroth Jyväskylän yliopistosta.

Tiedeillan juontaa tiedetoimittaja Mari Heikkilä. Tilaisuuden avaa Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala ja päättää Nanotiedekeskuksen tieteellinen johtaja Lotta-Riina Sundberg

Illan päätteeksi on kahvitarjoilu. Tervetuloa kuulemaan tieteen saavutuksista ja tulevista näkymistä!

Lisätietoja tapahtumasta ja linkki lähetykseen:  https://www.jyu.fi/fi/tapahtumat/vuoden-tiedehelmet-esitellaan-nobel-tiedeillassa

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Maija Vihinen- Ranta
Virologian dosentti Maija Vihinen-Ranta on yksi Jyväskylän yliopiston Nobel-tiedeillan asiantuntijoista.
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Mika Pettersson
Mika Pettersson
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Juha Muhonen
Juha Muhonen
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Jaakko Pehkonen
Jaakko Pehkonen
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Harry Lönnroth
Harry Lönnroth
Jyväskylän yliopisto
Lataa

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Monialainen kestävyystieteen konferenssi tuo alan huippuasiantuntijat Jyväskylään 6.–8.5.202628.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote

Ensimmäinen Wisdom Days: Science for Sustainability Transformations -konferenssi järjestetään 6.–8.5.2026 Jyväskylän yliopistossa. Konferenssi tuo yhteen yli 300 tutkijaa ja asiantuntijaa rakentaen tieteidenvälistä kansainvälistä yhteistyötä ilmastokriisin, luontokadon ja sosiaalisen eriarvoisuuden ratkaisemiseksi. Tapahtuma on avoin median edustajille.

Tutkimus: Uhrius ei ole neutraalia, vaan vallankäytön väline terrorismikeskusteluissa27.4.2026 14:51:14 EEST | Tiedote

Tuore väitöstutkimus osoittaa, että uhriutta rakennetaan julkisessa terrorismikeskustelussa strategisesti ja myös poliittisiin tarkoituksiin. FM Anna‑Maija Ylä‑Mattila analysoi Saksassa käytyä yhteiskunnallista keskustelua äärioikeisto‑ ja ääri‑islamistisesta terrorismista ja paljastaa eroja siinä, keitä pidetään suremisen arvoisina uhreina, ja ketkä jäävät keskustelussa varjoon. Tutkimus tarkastelee ensiauttajia osana laajempaa kysymystä siitä, kenet ylipäätään nähdään terrori-iskujen uhrina.

Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff tutkii johtamista ikääntymisen ja muuttuvan työelämän näkökulmista27.4.2026 09:02:51 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff keskittyy tutkimuksessaan johtamisen, organisaatiokäyttäytymisen ja terveyden kysymyksiin. Hän tarkastelee näitä tutkimusaiheita etenkin ihmisten käyttäytymisen ja vastuullisuuden näkökulmasta. Von Bonsdorff on aloittanut professorina 1.1.2026.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye