Pirkanmaan hyvinvointialue

Eri puolilla Pirkanmaata järjestetään rokotustapahtumia lauantaina 25.11.2023

Jaa

Tampereella, Kangasalla, Nokialla ja Orivedellä järjestetään ensi lauantaina 25.11.2023 rokotustapahtumia, joissa rokotuksen saa ilman ajanvarausta.

Tampereella on lauantaina 25.11.2023 kolme rokotustapahtumaa, jotka on tarkoitettu ensisijaisesti yli 70-vuotiaille tamperelaisille. Rokotuksia annetaan Hatanpään, Tammelakeskuksen ja Tipotien sosiaali- ja terveysasemilla lauantaina 25.11.2023 kello 8–14.30. 

Kangasalan keskusterveysasemalla järjestetään ensisijaisesti yli 70-vuotiaille kangasalalaisille ja pälkäneläisille tarkoitettu rokotustapahtuma lauantaina 25.11. kello 8–14.30. 

Nokian sosiaali- ja terveysasemalla rokotetaan lauantaina 25.11. kello 9–16. Tapahtuma on tarkoitettu ensisijaisesti yli 70-vuotiaille nokialaisille.  

Orivedellä järjestetään rokotustapahtuma lauantaina 25.11. klo 8–15. Tapahtuma on tarkoitettu kaikille maksuttomaan rokotukseen oikeutetuille orivesiläisille. Rokotuksia annetaan Oriveden terveyskeskuksessa. 

Näissä rokotustapahtumissa rokotuksia annetaan walk in -periaatteella eli ajanvarausta ei tarvita ja rokotukset annetaan saapumisjärjestyksessä. Osallistujien on hyvä varautua jonottamaan. Huomioi, että ovet avautuvat vasta rokotustapahtuman alkaessa. Samalla kertaa annetaan sekä korona- että influenssarokotus, jos kuuluu molempien rokotusten kohderyhmiin. 

Jos walk in -rokotukseen tulevalla on rokotusaika varattuna myöhemmälle ajankohdalle, ajanvaraus perutaan rokotuksen yhteydessä. 
 
Ajantasaiset tiedot rokotuksista julkaistaan osoitteessa pirha.fi/rokotukset

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue

Vuonna 2024 lähes joka kymmenennestä lapsesta tehtiin lastensuojeluilmoitus, mutta yhä harvempi lapsi on sijoitettuna kodin ulkopuolelle7.5.2025 12:53:47 EEST | Tiedote

Pirkanmaalla lastensuojeluilmoitusten määrä jatkoi kasvuaan vuonna 2024. Kodin ulkopuolelle sijoitettujen lasten määrä sen sijaan laski, ja yhä harvempi lapsi päätyi lastensuojelun avohuollon asiakkaaksi. Tuloksiin vaikuttaa laajemmat yhteiskunnalliset lasten ja perheiden hyvinvointiin vaikuttavat tekijät, matala kynnys tehdä ilmoitus sekä kattava lapsiperhepalvelujen uudistustyö.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye