Satakunnan talouden ja työllisyyden lähiajan näkymät ovat vaisut – pidemmällä tähtäimellä valoisampaa
Satakunnan elinkeinoelämän ja yritystoiminnan tilanteen arvioidaan heikkenevän seuraavan puolen vuoden aikana. Myös työttömyys on nousussa. Pidemmällä tähtäimellä positiivisia odotuksia Satakuntaan luovat mittavat vihreän siirtymän investoinnit. Satakunnan elinkeinoelämän ja työmarkkinoiden tilannetta ja näkymiä on arvioitu syksyn Alueelliset kehitysnäkymät -raportissa.

Keväällä 2023 teollisuuden liikevaihdon kehitys Satakunnassa kääntyi voimakkaaseen laskuun. Myös kaikilla toimialoilla yhteensä yritysten liikevaihto laski. Osalla toimialoja liikevaihdon laskun taustalla näyttäisi kuitenkin vaikuttavan pääasiassa hintojen lasku ja tuotanto on voinut jopa kohota. Lisäksi henkilöstömäärä ja palkkasummat ovat edelleen kasvaneet, mikä viittaa talouden pysyneen ainakin jonkinlaisessa vireessä.
Valtiovarainministeriön ennusteen mukaan Suomi on loppuvuoden taantumassa. Taantuman syy on ministeriön mukaan hintojen nousu, joka on vähentänyt kotitalouksien kulutusta. Toimialoista kärsii etenkin rakentaminen. Elinkeinoelämän näkymät ovat myös Satakunnassa tulevan talven ja kevään osalta varsin vaisut, mutta jo vuoden tähtäimellä odotukset ovat optimistisemmat. Hiljattain julkistetun selvityksen mukaan Suomeen on suunnitteilla vihreän siirtymän investointeja lähes 60 miljardin euron arvosta. Tästä 9,3 miljardia euroa kohdistuu Satakuntaan, mikä on kolmanneksi eniten kaikista maakunnista. Esimerkiksi mittavia aurinkoenergiainvestointeja ja tuulivoimahankkeita on rakenteilla ja suunnitteilla eri puolilla maakuntaa.
Työttömyys on kasvussa – työvoiman saatavuus ei silti helpottumassa
Työvoiman kysyntä on Satakunnassa laskenut ja työttömyys kääntynyt nousuun. Määrällisesti eniten on kasvanut toisen asteen koulutuksen saaneiden työttömien ja työttömien miesten määrä. Myös pitkäaikaistyöttömyys on kasvussa. Ainoastaan yli 50-vuotiaiden työttömien määrä on vielä alentunut. TE-toimiston kautta hakuun tulleiden uusien avoimien työpaikkojen määrä tammi-syyskuun aikana Satakunnassa on vähentynyt 27 % viime vuoden vastaavasta ajankohdasta. Sekä lomautuksia että irtisanomisia koskevat muutosneuvottelut ovat tänä vuonna lisääntyneet viime vuoteen verrattuna. Työttömien määrän arvioidaan Satakunnassa kasvavan sekä seuraavan puolen vuoden että vuoden aikana.
Vaikka työnantajien kokemat rekrytointiongelmat ovat hieman helpottuneet viime vuodesta, ovat ne silti edelleen korkealla tasolla. Työvoimapulaa useammin kyse on ns. kohtaanto-ongelmasta, eli samanaikaisesti monissa ammateissa on sekä paljon avoimia työpaikkoja että korkea työttömyys. Työvoiman saatavuuden ei odoteta merkittävästi helpottuvan ensi vuonna. Pitkään jatkunut negatiivinen väestönkehitys ja pula osaavasta työvoimasta edellyttävät panostuksia kaiken käytettävissä olevan työvoimapotentiaalin hyödyntämiseen sekä työ- ja koulutusperäisen maahanmuuton edistämiseen.
Katsauksen arviot on tehty lokakuussa. Alueelliset kehitysnäkymät syksyllä 2023 -raportti löytyy työ- ja elinkeinoministeriön sivustolta osoitteessa tem.fi/alueelliset-kehitysnakymat.
Alueelliset arviot talouden ja työllisyyden kehityksestä kootaan ELY-keskusten johdolla kaksi kertaa vuodessa yhteistyössä TE-toimiston ja muiden alueen kehittäjä- ja rahoittajaorganisaatioiden kanssa. Satakunnassa alueellisten kehitysnäkymien kokoamiseen osallistuvat ELY-keskuksen ja Satakunnan TE-toimiston lisäksi Satakuntaliitto, Satakunnan kunnat, Prizztech Oy, Finnvera Oyj:n Lounais-Suomen alue, Satakunnan Yrittäjät ry, Satakunnan Teknologiateollisuus ry, Satakunnan ja Rauman kauppakamarit sekä alueen oppilaitoksista WinNova, Sataedu, Satakunnan ammattikorkeakoulu ja Porin yliopistokeskus.
Yhteyshenkilöt
Hannu Ahvenjärvityömarkkina-asiantuntijaSatakunnan ELY-keskus
Puh:0295 022 114hannu.ahvenjarvi@ely-keskus.fiMarja KarvonenylijohtajaSatakunnan ELY-keskus
Puh:0295 022 111marja.karvonen@ely-keskus.fiAnne JortikkastrategiapäällikköSatakunnan ELY-keskus
Puh:0295 022 046anne.jortikka@ely-keskus.fiTietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Satakunnan ELY-keskus
Satakunnan taloudessa näkyy jo odotuksia paremmasta29.4.2025 09:14:28 EEST | Tiedote
Satakunnan elinkeinoelämän ja yritystoiminnan tilanteen arvioidaan pysyvän ennallaan seuraavan puolen vuoden aikana. Myöskään työttömyys ei vielä lähiaikoina ole kääntymässä laskuun. Parempaa kehitystä ennakoidaan kuitenkin vuoden tähtäimellä. Epävarmuutta näkymiin tuovat kansainväliset kauppapoliittiset jännitteet. Satakunnan elinkeinoelämän ja työmarkkinoiden tilannetta ja näkymiä on arvioitu kevään Alueelliset kehitysnäkymät -raportissa.
Satakunnan työttömyys kääntyi maaliskuussa kausittaiseen laskuun24.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Työvoiman kysynnän heikentyessä työttömien määrä on kuitenkin edelleen kasvanut selvästi vuoden takaiseen verrattuna.
Satakunnassa oli helmikuussa 11 320 työtöntä työnhakijaa25.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Työvoiman kysyntä on edelleen heikentynyt vuoden takaiseen verrattuna ja työttömyyden kasvu jatkunut.
Satakunnan maaseudun kehittämiseen saatiin 10 miljoonan euron potti11.3.2025 12:27:48 EET | Tiedote
Euroopan unionin maaseuturahoituksella autetaan yrityksiä kasvuun ja kehitetään maaseudun elinvoimaisuutta ja viihtyvyyttä. Rahoitusta voidaan myöntää kaikkialle Satakuntaan Porin ja Rauman keskustoja lukuun ottamatta.
Uusi opas tarjoaa ohjeita luontopolkujen suunnitteluun ja ylläpitoon26.2.2025 10:02:04 EET | Tiedote
Suomea värittävät suot, vesistöt, perinnemaisemat ja metsät tarjoavat upeat puitteet luontopoluilla liikkumiseen. Polkuja luontoon -opas ohjaa luontoreitin perustajaa ideasta toteutukseen ja polun ylläpitoon asti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme