Kasvukaupungit: ilman todellista kompensaatiota valtionosuuksien lisäleikkaukset kostautuvat kipeästi
Valtiovarainministeriö julkaisi perjantaina 17.11.2023 tiedotteen verotustietojen päivittymisestä sote-siirtolaskelman osalta. Myöhemmin maanantaina hallitus kertoi jaksottavansa leikkaukset vuosille 2025-2027. Päivitysten myötä kuntien valtionosuuksia leikataan pysyvästi ja merkittävästi ennakoitua enemmän. Asukasta kohden vaikutukset ovat vuositasolla jopa 80€ lisää aiemmin ilmoitettuihin leikkauksiin. Leikkausten jaksotus sekä valtionosuuksien määräaikaisilla lisäyksillä ja -vähennyksillä operoiminen eivät valitettavasti poista sitä tosiasiaa, että lisäleikkaukset tosiasiallisesti heikentävät kuntataloutta ja pakottavat kunnat suunniteltua tiukempiin säästötoimiin. Nyt kaavaillut hallituksen toimet näyttäytyvät ristiriitaisilta myös hallitusohjelman tavoitteiden kanssa.
Mittavilla leikkauksilla on pitkäaikaisia vaikutuksia etenkin sivistys- ja hyvinvointipalvelujen järjestämiseen, esimerkiksi varhaiskasvatukseen, perusopetukseen sekä nuorisopalveluihin. Kyse on kuntien keskeisimmistä tehtävistä. Samalla kuntien vastuut ja velvoitteet säilyvät samoina myös tulevina vuosina kuitenkin niin, että TE-palvelut siirtyvät kuntien vastuulle vuoden 2025 alusta tuoden myös uusia taloudellisia riskejä. Ilman hallituksen päättämiä, täysimääräisiä ja todellisia kompensaatioita kunnat ovat lähivuosina pakotettuja kivuliaisiin leikkauksiin, jotka eivät ainoastaan heikennä kuntien tärkeimpiä tuottamia palveluita, vaan aiheuttavat pitkäkestoisia negatiivisia vaikutuksia erityisesti lapsiin ja nuoriin. Vaikutukset eivät jää ainoastaan kuntasektorille, vaan leikkaukset tulevat pidemmällä ajalla heijastumaan kielteisesti myös hyvinvointialueiden järjestämiin psykososiaalisiin palveluihin kasvavina kustannuksina.
Valtionosuuksien leikkaukset, jaksotuksesta huolimatta ovat isku vasten hallituksen omaa hallitusohjelmaa, jonka mukaisesti hallitus on sitoutunut edistämään lapsimyönteistä politiikkaa kaikilla tasoilla sekä toteuttamaan lapsi- ja perhevaikutusten arviointia päätöksenteossa yhteiskunnassa, jossa erityisesti nuorten kokema pahoinvointi on vain lisääntynyt. Lisäleikkaukset herättävät epävarmuutta siitä, ovatko hallitusohjelman lisäpanostukset ”Osaavaan Suomeen” realistisia, kun tosiasiallisesti kuntien rahoitusta ollaan leikkaamassa.
Samalla leikkaukset muuttavat koko kuntasektorin talouden kuvaa ja lisäävät monissa kunnissa riskiä talouden painumisesta alijäämäiseksi tai entisestään lisäävät alijäämää. Tästä seuraa velkamäärän kasvun kiihtyminen sekä pitkällä tähtäimellä palveluiden rapautuminen.
Lisäleikkausten taustalla on nähtävästi pääomatulojen arvioitua heikompi kehitys ja siten myös pienempi verokertymä. Kasvukaupungit muistuttavat, etteivät kunnat ole saaneet lainkaan tuloja tästä verokertymästä. Nyt kuitenkin lisäkustannus ollaan siirtämässä kuntien hartioille.
Reaktiivisen kuntapolitiikan sijaan kasvukaupungit odottavat valtionhallinnolta ennakoivaa, tiiviiseen ja tasavertaiseen vuoropuheluun perustuvaa päätöksentekoa, jolloin päätösten vaikutuksia kuntien järjestämiin palveluihin ja kuntalaisten arkeen voidaan uskottavasti arvioida.
Kasvukaupungit esittävät suunniteltujen lisäleikkausten peruuttamista tai neuvottelujen käynnistämistä valtion täysimääräisten kompensaatioiden järjestämiseksi.
Keskisuuret kaupungit ovat lisänneet yhteistyötä ja päättäneet järjestäytymisestä 2023 kasvukaupunkien verkostoksi. Verkostoon kuuluu yhteensä 14 keskisuurta, 40 000 – 100 000 asukkaan kaupunkia, jotka ovat Pori, Kouvola, Lappeenranta, Hämeenlinna, Vaasa, Seinäjoki, Rovaniemi, Mikkeli, Porvoo, Salo, Kotka, Kokkola, Hyvinkää ja Kajaani.
Tietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Röjning av stormskador i stadens skogar har inletts30.12.2025 15:24:29 EET | Pressmeddelande
Stormen Hannes orsakade omfattande skador i Karleby. Staden inledde röjningen av skadorna på egen mark genast söndagen den 28 december. Kartläggningen av de drabbade områdena pågår dock delvis fortfarande och omfattningen av skadorna torde klarna under de närmaste dagarna och veckorna.
Myrskytuhojen raivaus kaupungin metsissä aloitettu30.12.2025 15:24:29 EET | Tiedote
Hannes-myrsky teki tuhoja hyvin laajalla alueella Kokkolassa. Kaupunki on aloittanut tuhojen raivaamisen omistamillaan alueilla heti sunnuntaina 28.12. Tuhoalueiden kartoitus on kuitenkin osittain kesken, ja tuhojen laajuus selvinnee lähipäivien ja -viikkojen aikana.
Staden informerar: Lochteå Maininki och Kelviå Fritidshus öppna30.12.2025 10:57:08 EET | Pressmeddelande
Reparationsarbetena på grund av elavbrott orsakade av stormen Hannes fortsätter på olika håll i Karlebyregionen och Mellersta Österbotten. Energibolagen uppdaterar läget för reparationsarbetena på sina egna webbplatser och i sina sociala mediekanaler. Staden öppnar Lochteå Maininki och Kelviå Fritidshus där det finns möjlighet att tvätta sig och ladda till exempel mobila enheter. Tisdagen den 30 december är Lochteå Maininki öppen kl. 9-21 och Kelviå Fritidshus kl. 15-21. Även Badcentret VesiVeijari i centrum är öppet till kl. 21.30.
Kaupunki tiedottaa: Lohtajan Maininki ja Kälviän vapaa-ajantalo avoinna30.12.2025 10:57:08 EET | Tiedote
Hannes-myrskyn aiheuttamien sähkökatkojen korjaustyöt jatkuvat eri puolilla Kokkolan aluetta ja Keski-Pohjanmaata. Energiayhtiöt päivittävät korjaustöiden tilannekuvaa omilla verkkosivuillaan ja somekanavissaan. Lohtajan Maininki ja Kälviän vapaa-ajantalo ovat avoinna ja tiloissa on mahdollisuus käydä peseytymässä ja lataamassa esimerkiksi mobiililaitteita. Lohtajan Maininki on avoinna tiistaina 30.12. klo 9–21 ja Kälviän vapaa-ajantalo klo 15–21. Myös Uintikeskus VesiVeijari keskustassa on avoinna klo 21.30 saakka.
Julstämningen finns hemma i Karleby!17.12.2025 14:55:53 EET | Pressmeddelande
Stadens julkampanj vädjar till känslorna och välkomnar hem. Under årets sista veckor för Karleby stad en kampanj i sann julanda och erbjuder möjligheten att skicka digitala julkort till vänner och släktingar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme