Haastava taloustilanne näkyy Kainuussa - suurta muutosta heikompaan ei odotettavissa
Elinkeinoelämän haastavan tilanteen uskotaan jatkuvan Kainuussa seuraavan vuoden ajan. Työttömyys todennäköisesti lisääntyy lähikuukausina, mutta merkittävää nousua ei ole näköpiirissä. Työvoiman saatavuus heikkenee entisestään tulevina vuosina varsinkin mittavien eläköitymisten vuoksi. Alueelliset kehitysnäkymät syksyltä 2023 on julkaistu.

Taantuma näkyy Kainuun elinkeinoelämässä ja seuraavan vuoden näkymät ovat haasteelliset, vaikka suurta muutosta heikompaan ei ennakoida. Pitkittynyt poikkeusaika, talouden epävarmuus sekä korkotason nousu saa yritykset toimimaan entistä varovaisemmin ja investointeja siirretään. Etenkin rakentamisen ja teollisuuden suhdannetilanne on heikko, mikä heijastuu myös palveluiden kysyntään. Konkurssien määrä on kasvanut, mutta merkkejä laajasta konkurssiaallosta ei onneksi ole.
Kainuulaisista yrittäjistä yli kolmasosa eläköityy seuraavan kymmenen vuoden aikana. Omistajanvaihdosten tulee lisääntyä huomattavasti nykyisestä, muuten paljon kannattavia yrityksiä lopettaa toimintansa. Haasteena on usein, että odotukset oman yrityksen arvosta ovat epärealistia, omistajanvaihdoksen valmistelu aloitetaan liian myöhään eikä prosessissa hyödynnetä ulkopuolista asiantuntijaosaamista.
Viime vuosien aikana Kainuun työttömyys on supistunut selvästi nopeammin kuin muualla maassa. Työllisyysaste on korkeimmalla tasolla vuosikymmeniin. Kuitenkin seuraavan puolen vuoden aikana työttömyys todennäköisesti kasvaa Kainuussa, kuten muuallakin maassa, johtuen yleisestä taloustilanteesta. Suurta nousua ei silti ole odotettavissa, ja tulevina vuosina työttömyyden pienentyminen jatkuu.
Työvoiman kysyntä on hiipunut viime kuukausina ja luultavasti jatkuu matalana lähikuukausien aikana. Tämä ei kuitenkaan muuta maakunnan suurta haastetta, tekijäpulaa. Alalla kuin alalla on pulaa osaavasta työvoimasta, ja useissa ammattiryhmissä työttömiä työnhakijoita on vähemmän kuin julkiseen työnvälitykseen ilmoitettuja avoimia työpaikkoja. Työvoiman kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa ja taustalla on paljon erilaisia tekijöitä kannustinloukuista työvoiman heikkoon liikkuvuuteen. Merkittävin syy on kuitenkin työnhakijoiden puutteellinen osaaminen. Osaamistasoa kehitetään monipuolisesti eri toimenpiteillä, jotka ulottuvat osaamistarpeiden ennakoinnista ja koulutusten kehittämisestä aina yhteishankintakoulutuksiin asti.
Tekijäpulan helpottaminen vaatii muuttoliikkeen ja etenkin maahanmuuton huomattavaa kasvua sekä työllisyysasteen nousua. Ratkaisut vievät aikaa, ja osaajapula vaikeutuu edelleen tulevina vuosina työikäisen väestön nopean vähenemisen vuoksi.
Alueelliset kehitysnäkymät -katsaus on luettavissa osoitteessa: https://tem.fi/alueelliset-kehitysnakymat
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun katsauksen osalta lisätietoja antaa:
Kainuun ELY-keskus
johtava asiantuntija Taina Leinonen
taina.leinonen@ely-keskus.fi, p. 0295 023 065
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Kainuun talous elpyy hiljalleen ja alueen elinvoimaisuus vahvistuu29.4.2025 09:03:08 EEST | Tiedote
Kainuun kevään 2025 Alueelliset kehitysnäkymät on julkaistu. Alueelliset kehitysnäkymät ovat ELY-keskusten yhdessä muiden aluekehittäjien kanssa muodostama näkemys maakuntien ja seutukuntien nykytilasta ja lähiajan näkymistä.
Kainuun työttömien määrä lisääntyi 9 % maaliskuussa24.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kainuussa oli maaliskuun lopussa noin 3 500 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste 11,6 % oli alueista kahdeksanneksi matalin. Pitkäaikaistyöttömyys pieneni edelliskuusta. Laaja työttömyys väheni alueista eniten. Työvoiman kysyntä laski huomattavasti.
Kajaanin Romun hallintopakkopäätös on päivitetty23.4.2025 10:00:16 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut Kajaanin Romulle uuden hallintopakkopäätöksen, joka kumoaa aiemman vuonna 2020 annetun päätöksen. Päätös liittyy laitokselle myönnettyyn uuteen ympäristölupaan.
Ristijärven Louhenkankaan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointi on käynnistynyt15.4.2025 08:33:33 EEST | Tiedote
ABO Energy Suomi Oy suunnittelee tuulivoimaloiden rakentamista Ristijärven Louhenkankaalla. Hankkeeseen liittyy myös sähkönsiirto Hyrynsalmen kunnan puolella sijaitsevalle sähköasemalle. Kainuun ELY-keskukselle on jätetty hanketta koskeva ympäristövaikutusten arviointiohjelma (YVA-ohjelma), joka on nyt nähtävillä.
Kainuun ELY-keskus ja OSK Lumimuutos suojelevat Haarasuon - Raakut ja luonto kiittävät14.4.2025 14:04:34 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus ja Osuuskunta Lumimuutos suojelevat Suomussalmella sijaitsevan Haarasuon luonnonsuojelualueeksi. Luontokohde on itsessään alueellisesti tärkeä elinympäristö, mutta myös tärkeä Hukkajoen raakkujen kannalta. Finnair on yhdessä Airbusin kanssa tukenut Osuuskunta Lumimuutoksen ennallistamistoimia osana 100-vuotisjuhlallisuuksiaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme