Magdalena Hain Sarvijumalalle Topelius-kirjallisuuspalkintoehdokkuus
26.11.2023 14:50:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Topelius-palkinto myönnetään korkeatasoiselle nuortenkirjalle ja sen jakaa Suomen lasten- ja nuortenkirjailijat ry.

Magdalena Hain nuorten kauhuromaani Sarvijumala on nimetty Topelius-palkintoehdokkaaksi. Palkinto myönnetään korkeatasoiselle nuortenkirjalle.
Palkintoraadin perustelut:
”17-vuotias Lauri herää sairaalasta auto-onnettomuuden jäljiltä. Äiti on menehtynyt ja isää pidetään sairaalassa koomassa. Kauhutarinaan limittyy hienosti kuvaus suuresta menetyksestä toipumisesta, kauhistuttavien asioiden piinaavasta läsnäolosta, virheiden aiheuttamasta syyllisyydestä ja irtipäästämisestä. Monilla tasoilla ravisteleva romaani kuvaa myös eloisasti teini-ikäisten arkea, kokemuksia mielenterveyden oirehtimisesta ja rasismista. Kauhukirjallisten elementtien pohjalla kulkee vire, joka sitoo ihmiset yhteen. Välillä kipeälläkin tavalla.”
Palkintoraati on valinnut Topelius-ehdokkaaksi viisi kirjaa. Raadin jäseninä toimivat kirjastonjohtaja Henna Kaukoniemi, erityisopettaja Helena Siitonen ja kirjailija Petteri Paksuniemi.
Topelius-palkintoa on jaettu vuodesta 1946 lähtien, ja sen ovat voittaneet muiden muassa Kirsi Kunnas, Tove Jansson ja Marjatta Kurenniemi.
Palkinnon myöntäjä, Suomen Lasten- ja nuortenkirjailijat ry (entinen Nuorisokirjailijat ry.), rahoittaa palkinnot Kopioston keräämillä tekijänoikeuskorvauksilla. Palkinnon arvo on vuosiluvun mukaisesti 2024 euroa.
Magdalena Hain Sarvijumala on myös lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokas.
Lisätiedot, arvostelukappale- ja haastattelupyynnöt: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Varustelekan perustaja kertoo, kuinka haalia rahaa25.8.2026 11:19:02 EEST | Tiedote
Suomessa on 230 000 yksinyrittäjää, ja lukemattomia tulevia yrittäjiä. Menestys ei kuitenkaan synny sattumalta. Valtteri Lindholm jakaa parhaat oppinsa yrittäjyydestä, kasvusta ja johtamisesta, jotta yhä useampi suomalainen voisi muuttaa unelmansa kannattavaksi liiketoiminnaksi.
Koululaisten suosikkivitsikirja täynnä sporttihuumoria: Täältä tulee Vitsipitsa – urheiluvitsejä!24.8.2026 13:35:00 EEST | Tiedote
Nyt on luvassa Vitsipitsa erikoistäytteillä – vain äänikirjana julkaistavan uutuuden aiheena ovat urheiluvitsit. Kirja on tehty yhteistyössä HJK:n ja Storytelin kanssa. Suositun Vitsipitsa-sarjan kirjoja on myyty kaikissa formaateissa jo yli 800 000 kappaletta.
Vappu Pimiältä parhaat reseptit yhteisiin aamiaishetkiin20.8.2026 10:03:27 EEST | Tiedote
Vappu brunssilla on ihana uutuuskirja täynnä herkullisia aamiais- ja brunssisuosikkeja, jotka onnistuvat arkena ja hurmaavat viikonloppuna.
Lomatrillereiden kuningatar Lucy Clarke syyskuussa Suomeen20.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Eksoottisiin matkakohteisiin sijoittuvien ihmissuhdejännäreiden mestarin Lucy Clarken kirjat ovat olleet myyntimenestyksiä myös Suomessa. Tyrskyjen talo-, Huvijahti- ja Vaellus -romaaneistaan tunnettu Clarke vierailee Helsingissä 23.-25.9.2026.
Charles Spencer julkaisee kirjan sisarestaan, Walesin prinsessa Dianasta18.8.2026 14:05:16 EEST | Tiedote
Charles Spencer julkaisee kirjan Joutsenlaulu: Sisareni Diana, joka kertoo hänen sisarensa elämästä veljen silmin. Suomenkielisen teoksen kustantaa Otava. Se julkaistaan yhtä aikaa englanninkielisen alkuteoksen kanssa 22.9.2026. Kirja ilmestyy maailmanlaajuisesti 12 kielellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

