Nuoret ja Päättäjät -tilaisuudessa keskustellaan suvaitsevaisuudesta ja liikkumisen mahdollisuuksista
24.11.2023 12:19:00 EET | Kokkolan kaupunki | Tiedote
Kokkolan nuorisovaltuusto on vuodesta 2012 lähtien kutsunut vuosittain päättäjiä keskustelemaan nuorille tärkeistä aiheista. Tänäkin vuonna nuorisovaltuusto pyytää oppilaskunnan hallituksen jäseniä, luottamushenkilöitä, viranhaltijoita ja asiantuntijoita yhteisen pöydän ääreen keskustelemaan ”Kaikkien Kokkola” -teemalla.
Kokkolan nuorisovaltuusto järjestää Nuoret ja Päättäjät -tilaisuuden 30.11.2023 klo 12.00-14.30 kaupungintalolla. Keskustelunaiheina ”Kaikkien Kokkola” -teeman alla ovat Suvaitsevaisuus ja keskustelukulttuuri sekä Liikkumisen mahdollisuudet kaupunkiympäristössä.
Nuorisovaltuusto toivoo, että keskustelua käydään ennen kaikkea lasten ja nuorten näkökulmasta, mutta myös kaikkia kokkolalaisia huomioiden.
Liikkumisen mahdollisuudet -aiheesta herätellään keskustelua mm. riittävistä kulkuyhteyksistä kouluun ja harrastuksiin, ajoratojen ja kevyen liikenteen väylien kunnosta sekä paikallisliikenteen toimivuudesta.
Suvaitsevaisuus ja keskustelukulttuuri -aiheeseen liittyen keskustelua toivotaan mm. siitä, mitä suvaitsevaisuus on ja miksi se on niin tärkeää.
Median edustajien toivotaan saapuvan paikalle klo 14 kuulemaan yhteenvetoa keskustelusta.
Yhteyshenkilöt
Satu KinnunenKohdennetun nuorisotyön koordinaattoriKokkolan kaupunki Nuorisopalvelut
Puh:044 780 9266satu.kinnunen@kokkola.fiTietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Tankar fick nya kaféföretagare8.4.2026 08:58:12 EEST | Pressmeddelande
Sommaren 2026 drivs kafé-restaurangen på Tankar av Kesäravintola Elbas företagartrio Ville Sammallahti, Kim Nisula och Tomi Yrjänä. Cafe Tankar öppnar den 3 juni 2026.
Tankar sai uudet kahvilayrittäjät8.4.2026 08:58:12 EEST | Tiedote
Kesälla 2026 Tankarin kahvila-ravintolan ottaa haltuunsa Kesäravintola Elban yrittäjäkolmikko Ville Sammallahti, Kim Nisula ja Tomi Yrjänä. Cafe Tankar avaa ovensa 3.6.2026 alkaen.
Herrlandslagsturnering spelas i Karleby – Kokkola Areena står värd för Finland, Sverige och Lettland i oktober7.4.2026 10:51:19 EEST | Pressmeddelande
Det finländska herrlandslaget i innebandy, som förbereder sig inför hemma-VM i december, får i höst finslipa formen i förstklassiga förhållanden. Finland möter Sverige och Lettland i en trenationsturnering i den helt nya multiarenan Kokkola Areena 16–18.10.
Kokkolaan miesten maaottelutapahtuma – Kokkola Areena isännöi lokakuussa Suomea, Ruotsia ja Latviaa7.4.2026 10:51:19 EEST | Tiedote
Joulukuun MM-kotikisoihin valmistautuva Suomen miesten salibandymaajoukkue pääsee syksyllä hiomaan kisavirettään komeissa puitteissa. Suomi kohtaa 16.–18.10. upouuden Kokkola Areenan monitoimihallissa kolmen maan turnauksessa Ruotsin ja Latvian.
Bokslut 2025: Stadens och affärsverkets resultat vände till ett överskott30.3.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Resultatet för stadens och affärsverket Karleby Vattens räkenskapsperiod blev 4,3 miljoner euro före bokslutsdispositioner. Stadens och affärsverkets räkenskapsperiod visar ett överskott på 4,7 miljoner euro efter bokslutsdispositionerna. Resultatet förbättrades avsevärt från föregående år. Efter föregående räkenskapsperiod som visade ett underskott uppvisar stadens och affärsverkets resultat åter ett överskott. Verksamhetsbidraget utföll bättre än budgeterat och årsbidraget förbättrades efter de finansiella posterna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme