Momentum Kirjat

Porvooseen sijoittuva jännitysromaani Sininen kaunotar aloittaa Heta Salmen dekkarisarjan

Jaa

Teos tututstuttaa lukijan Komisario Janne Keloon, jonka  omasta menneisyydestä alkaa nousta synkkiä varjoja tutkinnan edetessä.

Heta Salmen jännitysromaani Sininen kaunotar on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Äänikirja julkaistaan marraskuussa 2023.

Iso, äänekäs ja äkkipikainen Komisario Janne Kelo saa tutkittavakseen tien laidalta löydetyn naisen murhan. Kun komisario koettaa keskittyä tutkintaan, alkaa hänen omasta menneisyydestään nousta epäkohtia. Siinä vaiheessa kun tapahtumat uhkaavat Kelon tytärtä Tildaa, on komisarion sietokyky äärirajoilla. Tapausta hämmentää myös vanhan kaupungin kultaseppä Saara, joka nousee esiin tämän tästä tutkinnan edetessä.

Heta Salmen ensimmäinen aikuisille kirjoitettu romaani Sininen kaunotar kertoo siitä mitä voi tapahtua, kun oma menneisyys ei jätä rauhaan. Kirjan tapahtumapaikkana on Porvoo ja se aloittaa komisario Kelon siivittämän dekkarisarjan. Aiemmin Salmelta on ilmestynyt kolme nuorille suunnattua seikkailukirjaa. 

SALMI, HETA : Sininen kaunotar
328 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 978-952-755-317-6
Ilmestymisaika: Heinäkuu 2023

Äänikirjana
ISBN 978-952-755-319-0
Ilmestymisaika: Marraskuu 2023

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt, haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Momentum Kirjat

Suotie 15
05200 Rajamäki

Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat

Tuomas Möttösen tietokirja kokoaa yksiin kansiin viipurilaista yrityshistoriaa22.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Tuomas Möttösen tietokirja Viipurista viisii – evakkoyritykset Suomea rakentamassa on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Viipuri oli aikanaan Karjalan kaupankäynnin keskus. Kansainvälisellä talousalueella oli ennen toista maailmansotaa suuri merkitys koko Suomen talouselämälle. Moni näistä yrityksistä toimii nykyäänkin, ja niiden merkitys on tänä päivänäkin suomalaisessa yhteiskunnassa suuri. Aikaisemmin ei ole tehty kokoavaa esitystä Viipurin monipuolisesta yritys- ja talouselämästä. Talvisota tarkoitti kymmenille tuhansille viipurilaisille evakkotielle lähtemistä ja muuttoa eri puolelle Suomea. Vaikka Viipuri saatiin vallattua takaisin, evakkoon jouduttiin lähtemään toisenkin kerran, ja tällä kertaa lopullisesti. Yritysten historia on samankaltainen. Yrityksiä alkoi siirtyä pois Viipurista, kun talvisota alkoi. Viipurin takaisinvaltauksen jälkeen alkoi paluu ja kaupungin jälleenrakennus. Yrityselämä virkosi. Yritysten mukana palasi työväkeäkin. Kesällä 1944 Viipuri menetettiin

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye