SDP EDUSKUNTA

SDP:n Pia Hiltunen: Ihmisille luotava mahdollisuuksia menestyä ja pärjätä elämässään

Jaa

Eduskunta käy keskustelua opposition vaihtoehtobudjeteista. Sivistysvaliokunnan jäsen Pia Hiltunen näkee, että SDP:n vaihtoehto tarjoaa oikeudenmukaisemman vaihtoehdon verrattuna Orpo–Purran hallituksen linjaan.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– SDP ottaa Suomen taloustilanteen yhtä vakavasti kuin hallituspuolueetkin. Kaikki puolueet ovat yhtä huolissaan valtion velkaantumisen taittamisesta ja talouden tasapainottamisesta. Kyse on siitä, millä keinoilla pääsemme tulojen ja menojen tasapainoon. SDP tarjoaa vaihtoehdon, jossa sopeutamme niin menoja kuin tulojakin ja teemme sen oikeudenmukaisemmin kuin Orpo–Purran hallitus, toteaa Hiltunen.

Istuva hallitus on saanut oppositiolta paljon kritiikkiä siitä, että sen leikkaukset kohdistuvat ainoastaan heikompiosaisiin ja että valtion veropohjaa rapautetaan veronalennuksilla, jotka kertyvät jo hyvin toimeentuleville. Hiltunen näkee, että kun rahaa ei ole lisää, on arvovalinta hallituspuolueilta, miten olemassa olevat varat kohdistetaan ja kenen kustannettavaksi leikkaukset jäävät.

– Meille mm. tulevaisuuden tekijöistä huolehtiminen on erittäin tärkeää ja ehkäisemme toimillamme myös lapsiperheköyhyyttä. Työelämän murroksiin vastaamme toimilla, jotka hyödyttävät sekä työnantajaa että työntekijää. Kuntien toimintaedellytyksistä huolehditaan niin, että ne voivat jatkossakin olla sivistys- ja elinvoimakuntia. Hyvinvointialueiden rahoitus turvataan myös, jotta jokainen saa tarvitsemansa hoidon. Huolehdimme pieni- ja keskituloisista työssäkäyvistä ihmisistä oikeudenmukaisilla tuloveronalennuksilla. Myös TKI-panostuksia lisätään ja vihreään siirtymään panostetaan ilmastotavoitteissa pysyen, painottaa Hiltunen.

– Istuva hallitus on panostanut ainoastaan leikkauksiin, mutta kasvun avaimet puuttuvat. Suomi ei nouse leikkaamalla ja kuten näemme, valtion velkaantuminenkaan ei taitu hallituksen toimilla. Meille tärkeintä on luoda ihmisille mahdollisuuksia pärjätä elämässään niin, että jokaisella on mahdollisuus menestyä, päättää Hiltunen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kaarisalo: Hallitus leikkaa köyhimmistä köyhimmiltä!9.12.2025 17:28:20 EET | Tiedote

Niin sanotun kokonaisuudistuksen nimissä Orpon hallitus ehdottaa toimeentulotukeen useita heikennyksiä. Esitetyt muutokset lisäävät köyhyyttä, heikentävät jopa pienimuotoisenkin työn tekemisen kannusteita sekä uhkaavat johtaa kohtuuttomiin seurauksiin esimerkiksi terveysongelmista kärsivien ja syrjäytymisvaarassa olevien henkilöiden kohdalla. ”Tällainen politiikka ei tasapainota valtiontaloutta, se kurittaa heikoimmassa asemassa olevia ja rikkoo hyvinvointiyhteiskunnan perusperiaatteita”, Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) ärähtää.

SDP:n Kymäläinen: Apteekkiuudistus ei ratkaise ongelmaa tappiollisista ja kannattamattomista apteekeista9.12.2025 14:16:04 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunta sai maanantaina valmiiksi mietintönsä apteekkiuudistuksesta. Uutisoinnissa on esitetty, että valiokunta olisi korjannut perustuslakivaliokunnan esiin nostamaa ongelmaa nostamalla apteekkiveron alarajaa hallituksen alkuperäiseen esitykseen verrattuna. Käytännössä sosiaali- ja terveysvaliokunnan muutos ei kuitenkaan poista ongelmaa.

Oppositioryhmät: Hallituksen apteekkilaissa edelleen epäselvyyksiä suhteessa perustuslakiin – täysistunto ei voi käsitellä lakia9.12.2025 13:19:47 EET | Tiedote

SDP:n, Keskustan, Vasemmistoliiton, Vihreiden ja Liike Nytin eduskuntaryhmät vaativat, että hallituksen esitys HE 111/2025 vp apteekkitoimintaa koskevan lainsäädännön muuttamiseksi lähetetään välittömästi uudelleen perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi, sillä asiantuntijakuulemisten pohjalta esitys sisältää edelleen perustuslaillisia ongelmia ja sen perustuslainmukaisuus on epäselvä. Eduskunnan työjärjestyksen mukaan tällainen esitys on lähetettävä perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi. Esitystä ei voi tätä ennen tuoda päätöksentekoon eduskunnan täysistuntoon.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Yleistukilakia ei tule hyväksyä – esitys heikentää perusturvaa ja lisää köyhyyttä9.12.2025 08:25:36 EET | Tiedote

Eduskunnassa käsiteltävänä oleva hallituksen esitys yleistukilaiksi ei täytä sille asetettuja tavoitteita, eikä se yksinkertaista sosiaaliturvaa, toteaa kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd). Esitys yhdistäisi nykyisen peruspäivärahan ja työmarkkinatuen uudeksi yleistueksi, mutta samalla heikentäisi monien pienituloisten ihmisten, erityisesti lapsiperheiden, nuorten ja ikääntyneiden työttömien toimeentuloa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye