Pyttyyn heitetty roska ei katoa
30.11.2023 08:20:00 EET | HSY | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) jätevedenpuhdistamoille päätyi viime vuonna jätevesien mukana noin 800 tonnia roskaa, mikä ei sinne kuulu. Isommat roskat jäävät kiinni puhdistuksen alkuvaiheessa olevaan siivilään eli välppään. Roskien joukosta on vuosien saatossa löytynyt myös leluja, kännyköitä ja tekohampaita.

Yleisimpiä jätevedenpuhdistamoille tulevia roskia ovat käsipyyhepaperit, biojätteet ja hygieniatuotteet kuten pumpulipuikot ja tamponit. Näiden joukosta löytyy myös ajoittain erikoisempia esineitä, jotka on tarkoituksella laitettu tai vahingossa pudonneet vessanpönttöön. Vessan vetämisen jälkeen roskat ja tavarat kulkeutuvat viemäriverkostossa eteenpäin jätevedenpuhdistamolle, elleivät jää kiinni viemäriputkiin tai jätevesipumppuihin.
Roskat aiheuttavat tukoksia kiinteistössä ja viemäriverkostossa ja maksu koituu asukkaalle
Mikäli roska aiheuttaa tukoksen kiinteistössä, tulee siitä lasku kiinteistön asukkaiden maksettavaksi. Roskat voivat tukkia myös HSY:n jätevedenpumppaamojen pumppuja, jotka pumppaavat jätevettä eteenpäin viemäriverkostossa.
- Olemme arvioineet, että tukkeutuneiden pumppujen avaamiseen kuluu noin 300 000 euroa vuodessa. Tukosten avaamiseen kuluva henkilökunnan työaika on pois muista jätevesipumppaamoiden huoltotöistä, kertoo kaukokäyttöyksikön päällikkö Petteri Jokinen. Pumpputukoksia avataan noin seitsemän kappaletta viikossa. Muutama vuosi aikaisemmin tukosten määrä oli yhdestä kahteen viikossa. Koronapandemian aikana tukosten määrä lähti nousuun, ja osasyynä tähän oli lisääntynyt hygieniatuotteiden, kuten kumihanskojen, puhdistusliinojen ja kasvomaskien päätyminen virheellisesti viemäriin, hän jatkaa.
Kun roskat päätyvät puhdistamolle, läpimitaltaan yli sentin mittaiset roskat poistetaan välpän avulla. Tämän jälkeen roskat joudutaan vielä kuivaamaan ja kuljettamaan jätteenpolttoon. Roskia kuljetetaan vuosittain poltettavaksi noin 150 rekka-autollista. Myös roskien käsittelystä ja kuljetuksesta koituu kuluja. HSY:lle koituvat kustannukset maksavat lopulta asukkaat jätevesimaksuissaan.
Mitä viemäriin saa laittaa
Viemäriin kuuluu siis vain ihmisestä ulos tulevat jätökset, vessapaperi ja pesuvedet. Paperilaaduista wc-paperi on ainoa, joka ehtii hajota matkalla puhdistamolle. Muut paperilaadut kuten talous- ja käsipyyhepaperit eivät hajoa kunnolla viemärissä.
- Joulun kolkutellessa ovella on syytä myös muistaa, että rasvatkaan eivät kuulu viemäriin. Esimerkiksi kinkunrasvat jähmettyvät viemäriputken seinämiin ja voivat aiheuttaa tukoksen. Kinkunrasvan voi hyydyttää ja laittaa biojätteeseen tai kompostiin. Nestemäisenä rasvan voi kaataa suljettavaan purkkiin ja laittaa purkin sekajätteeseen tai viedä erilliseen kinkunrasvakeräykseen, kertoo ympäristöasiantuntija Elina Tanner. Viemäriin joutuessaan rasvat ja biojätteet ruokkivat verkostossa elävää rottapopulaatiota, hän jatkaa.
Wc- ja kylpytiloihin kannattaa hankkia roskis, johon syntyvät roskat on helppo heittää, oikeaa lajittelua kuitenkaan unohtamatta. Näin vältytään siltä, että kylpyhuoneesta tulee mutakylpyhuone.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jätevesipumppujen tukokset: kaukokäyttöyksikön päällikkö Petteri Jokinen, petteri.jokinen@hsy.fi, puh. 050 555 6962
Viemärietiketti: ympäristöasiantuntija Elina Tanner, elina.tanner@hsy.fi, puh. 050 577 6495
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Vettä voi käyttää taas normaalisti Pohjois-Espoon alueella30.4.2026 07:51:06 EEST | Tiedote
Terveydensuojeluviranomainen on purkanut keittokehotuksen Pohjois-Espoon alueella 30.4.2026 klo 7.30. Vesinäytteet ovat puhtaat, joten vettä voi jälleen käyttää normaalisti.
Juomaveden keittokehotus jatkuu Pohjois-Espoon alueella29.4.2026 14:24:57 EEST | Tiedote
Juomavesi täytyy edelleen keittää Pohjois-Espoossa. Keittokehotus koskee seuraavia alueita: Juvanmalmi, Kalajärvi, Lahnus, Luukki, Korpilampi, Niittymäki, Odilampi, Perusmäki, Pirttimäki ja Punametsä.
Juomavesi on keitettävä Pohjois-Espoon alueella28.4.2026 22:24:53 EEST | Tiedote
Terveydensuojeluviranomainen on antanut vedenkeittokehotuksen 28.4.2026 klo 22 alkaen seuraaville alueille: Juvanmalmi, Kalajärvi, Lahnus, Luukki, Korpilampi, Niittymäki, Odilampi, Perusmäki, Pirttimäki, Punametsä.
HSY aloittaa etäluettavien vesimittarien asennukset syksyllä 202624.4.2026 10:18:11 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY siirtyy käyttämään asiakkaiden vedenkulutuksen mittauksessa etäluettavia vesimittareita. Kaikki HSY:n toiminta-alueen 85 000 perinteistä vesimittaria korvataan etäluettavilla vesimittareilla. Vesimittarit vaihdetaan kiinteistöihin syksystä 2026 alkaen vaiheittain noin viidessä vuodessa. HSY:n hallitus teki kokouksessaan 24.4.2026 hankintapäätöksen etäluettavista vesimittareista ja niiden takaiskuventtiileistä.
HSY saneeraa vesihuoltoa Lehtisaaressa ja Kuusisaarentiellä24.4.2026 10:17:46 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloittaa vesihuoltoverkoston saneerauksen Helsingin Lehtisaaressa ja Kuusisaarentiellä. Työt kestävät toukokuun lopusta joulukuuhun 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme