SDP:n Piritta Rantanen: Kotimainen ruoka on ruokaturvan tärkein kulmakivi
29.11.2023 15:22:46 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n mielestä ratkaisut maatalouden kriisiin täytyy löytää markkinoilta, ei tukipolitiikasta. Kotimaisen ruokaturvan kannalta on oleellisinta, että koko tuotantoketju toimii. Tämä pätee myös elintarvikevientiin, jota olisikin edistettävä pitkäjänteisesti. Toimia elintarvikeviennin edistämiseksi ei löydy Orpon hallituksen listalta. Maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Piritta Rantanen korostaa ruokaturvan tärkeyttä maatalouden edellytysten parantamiseksi.

– Huoltovarmuuden näkökulmastakin katsottuna kotimainen ruoka on ruokaturvan tärkein kulmakivi. Maataloutemme kannattavuuden ylläpitämiseksi kotimaisen kysynnän täytyisi pysyä korkeana, jotta viljelijöiden toimeentulo taataan. Emme pärjää tulevaisuudessa paikkaamalla tuottajien toimeentuloa tukipolitiikalla, vaan tarvitsemme oikeat avaimet markkinoille, jotta he saavat tuottamistaan tuotteista oikean hinnan, toteaa Rantanen.
Hallituksen leikkaukset kuntien valtionosuuksissa tulevat tarkoittamaan säästöjä kunnissa. Säästöjä haetaan helpoimmista kohdista, jolloin ruokaan käytetyt menot ovat suurennuslasin alla. Kotimaisen ruokaturvan kannalta julkinen puoli, hyvinvointialueet ja erityisesti kunnat ovat avainasemassa. Kuntien kouluissa, päiväkodeissa ja hoivalaitoksissa tarjoiltava kotimainen ruoka saattaa vaihtua säästöpaineissa ulkomaiseen, halvempaan ruokaan.
– Tässä ajassa kuntien olisi tärkeintä ja myöskin järkevintä katsoa kokonaiskuvaa. Kotimaisen ruoan käyttäminen edistää ja takaa huoltovarmuuttamme. On lyhytnäköistä hakea säästöä oman kotimaisen ruoantuotannon taskuista, toteaa Rantanen.
Orpon hallituksen sosiaaliturvaan aikomat isot leikkaukset tulevat näkymään eniten pienipalkkaisten työntekijöiden, työttömien, opiskelijoiden ja lapsiperheiden arjessa, kun käytettävissä olevat tulot heikkenevät ja jäljelle jääneitä tuloja pitää käyttää entistä tarkemmin. Tällä on vaikutuksensa ostokäyttäytymiseen. Tällöin kaupassa hyvän ja laadukkaan kotimaisen ruoan sijaan valitaan ulkomainen vaihtoehto.
– Hallituksen aikomat leikkaukset tulevat näkymään erittäin valitettavalla tavalla tavallisten ihmisten arjessa. Nyt jo korkeat korot ovat nostaneet asumismenoja ja edelleen korkealla pysyvä inflaatio kallistaa elintarvikkeiden hintaa. Leikkauksilla hallitus heikentää mm. lapsiperheiden ruokapöydissä tarjottavaa ruokaa, mikä korostuu varsinkin nyt, kun juhlapyhät ovat tulossa. SDP esittikin leikkausten perumista, jotta kaikilla olisi mahdollisuus päästä edelleen ostamaan kotimaista ruokaa, päättää Rantanen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja
Puh:050 545 1123Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: SDP esittää ratkaisuja nuorten turvallisuuden parantamiseksi, oppimisympäristöjen kehittämiseksi ja kotoutumisen tehostamiseksi13.8.2026 19:16:47 EEST | Tiedote
Hienoa, että näin moni PS:n eduskuntaryhmästä on ehtinyt perehtyä SDP:n nuorten turvallisuuden parantamiseen tähtäävään toimenpidepakettiin, kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma iloitsee.
Tytti Tuppuraisen puhe 12.8.2026 SDP:n puoluejohdon ja eduskuntaryhmän työvaliokunnan kesäkokouksessa Kouvolassa12.8.2026 14:35:56 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Skinnari: Suomalainen työ takaisin kasvupolitiikan ytimeen – teollisuuden kasvurahoitus remonttiin12.8.2026 14:30:25 EEST | Tiedote
Suomen kasvurahoitusjärjestelmää pitää uudistaa palvelemaan paremmin myös Suomessa jo toimivia teollisuusyrityksiä. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan suomalainen työ pitää nostaa kasvupolitiikan tärkeimmäksi tavoitteeksi.
Kansanedustaja Piritta Rantanen vaatii tilannekatsausta ministeri Sari Essayahilta eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnalle pikaisesti11.8.2026 14:27:38 EEST | Tiedote
- Vaikka tänään tiistaina ei varmistunut uusia sikaruttotapauksia, ei tilanne itärajalla ole ohi vielä pitkään aikaan. Rajoituksia jatketaan ainakin vuoden ajan tällä tietoa. Tämä vetää vakavaksi. Ministerin olisi syytä tulla ulos poterosta ja maa- ja metsätalousvaliokunta tarvitsisi nyt tilannekatsauksen missä mennään ja millainen vuosi Kaakkois-Suomen ihmisille ja yrityksille on edessä, vaatii Rantanen.
SDP:n Aki Lindén: Perheiden taloudelliset erot näkyvät lasten terveydessä - valitettavasti10.8.2026 14:48:47 EEST | Tiedote
HUS on tänään 10.8.2026 tiedottanut lastentautien tutkijalääkäreiden tuoreesta tutkimuksesta, jonka mukaan myös lasten bakteeriperäisissä infektioissa on havaittavissa perheiden sosiaaliekonomiseen asemaan liittyviä eroja. Aikaisemmin on samanlaisia tuloksia julkaistu mm syövän hoitoon, suun terveyteen ja ensihoidon käyttöön liittyen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme