Vapaus ja tasavertaisuus kuuluu kaikille - Vihreiden uusi tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusohjelma julkaistu
30.11.2023 13:53:41 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus ovat vakaan, kestävän yhteiskunnan tae. Ne muodostavat omat politiikkalohkonsa, mutta myös läpileikkaavat kaikkea päätöksentekoa ja koko yhteiskuntaa. Vihreille tasa-arvo ja yhdenvertaisuus muodostavat politiikan kovan ytimen, josta ei tingitä tiukoissakaan paikoissa. Näin linjaa Vihreiden uusi tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusohjelma, joka hyväksyttiin Tampereella puoluevaltuuston kokouksessa sunnuntaina 26.11.

Vihreiden mielestä ihmisten välinen tasa-arvo ja yhdenvertaisuus ei toteudu passiivisesti itsestään, vaan sitä täytyy aktiivisesti edistää niin lainsäädännöllä kuin muillakin konkreettisilla keinoilla. Rasismi yhteiskunnassa kaikissa sen muodoissa on merkittävä ongelma ja ilman aktiivisia antirasistisia toimia nollatoleranssin julistaminen rasismille on tyhjää ja tavoitteen kannalta jopa haitallista.
– Pääministeri Orpo on antanut rasismin normalisoinnista malliesimerkin puhumalla rasismin torjunnan tärkeydestä samalla jättäen puuttumatta hallituspuolueista esiin pulpahtelevaan rasismiin. Vihreiden ohjelmassa rasismia torjutaan monipuolisilla ja konkreettisilla toimintaa korostavilla keinoilla. Meidän valintamme on tehdä muutakin kuin puhua, sanoo ohjelmatyössä mukana ollut kansanedustaja Fatim Diarra.
Vapaus hengittää ja elää omana itsenään on myös oleellinen terveys- ja hyvinvointikysymys. Etenkin nuorten mielenterveys on nykyään koetuksella ja ohjelmassa Vihreät kiinnittävätkin erityistä huomiota mielenterveyskriisiin sekä hoitoonpääsyn ongelmista johtuviin ihmisten välisiin terveyseroihin.
– Suomessa kuolee keskimäärin kaksi ihmistä itsemurhaan joka päivä. Vihreät haluavat painaa tämän lukeman nollaan ja kutsuvatkin muut puolueet ja koko yhteiskunnan mukaan toteuttamaan tätä tavoitetta, toteaa ohjelmatyöryhmää johtanut Milo Toivonen.
Vihreiden mielestä hyvä työelämä kuuluu yhtä tasavertaisesti kaikille sukupuolille ja muun muassa avoimen ja tasa-arvoisen palkkauksen eteen tulee tehdä konkreettisia toimia.
– Naisvaltaisten alojen lukittaminen pysyvään palkka-epätasa-arvoon ja naisten jättäminen rakenteelliseen eläkeköyhyysriskiin ei Vihreille missään nimessä käy. Orpon hallituksen kaavailemat työmarkkinamuutokset eivät pelkästään pysäytä tasa-arvokehitystä, vaan jopa kääntävät kelloa taaksepäin, toteaa Diarra.
Vihreä tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuspolitiikka on tinkimätöntä ihmisoikeuspolitiikkaa. Se vähentää ihmisten kokemaa osattomuutta ja näköalattomuutta ja avaa ihmisille mahdollisuuksia elää oman näköistään elämää.
– Lopulta kyse on vapaudesta, siitä ihmisyyden ytimeen kuuluvasta palosta. Olla vapaa syrjinnästä ja sorrosta, olla vapaa vihasta ja väkivallasta, ja olla myös vapaa ennakkoluuloista muita kohtaan. Sitä me Vihreät ohjelmallamme tavoittelemme. Meidän mielestä vasta kun viimeinenkin tästä yhteiskuntamme moninaisesta joukosta on täysin vapaa ja tasavertainen, niin vasta silloin voimme sanoa, että me kaikki olemme, Milo Toivonen sanoo.
Tutustu ohjelmaan osoitteessa:
https://www.vihreat.fi/ohjelmat/tasa-arvo-ja-yhdenvertaisuusohjelma/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fatim DiarraKansanedustaja
Puh:09 432 3132fatim.diarra@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Hyrkkö syyttää hallitusta tulevaisuuden hiekoittamisesta: Kukahan tämänkin sotkun siivoaa?22.4.2026 22:44:25 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö on pettynyt kehysriihessä tehtyihin ja tekemättä jääneisiin päätöksiin. Hyrkön mukaan eriarvoisuutta kasvattava ja tulopohjaa murentava politiikka uhkaa tulla Suomelle kalliiksi. Hyrkkö ihmettelee, että hallitus suhtautuu niin kevyesti kaikkien taloustavoitteidensa totaaliseen epäonnistumiseen.
Sofia Virta: Hallituksen päätös jatkaa suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluista leikkaamista on käsittämätön – maksajiksi joutuvat lapset, nuoret ja vanhukset22.4.2026 22:36:48 EEST | Tiedote
Orpon hallitus on julkistanut kehysriihen tulokset. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan esimerkiksi hallituksen lisäleikkaukset järjestöille ja soteen tarkoittavat vähemmän apua ja työtä suomalaisille.
Vihreiden Tynkkynen: hallitus leikkaa hyvinvoinnista ja osaamisesta, jotta rahaa riittää turpeeseen ja fossiilienergiaan22.4.2026 22:18:47 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen tyrmää hallituksen kehysriihen annin takapajuisena. Erityisen karu valinta on leikata sosiaali- ja terveyspalveluista, koulutuksesta sekä kansalaisjärjestöiltä, kun samalla rahaa riittää fossiilisille tuontipolttoaineille ja turpeelle.
Sofia Virta: Kehysriihi on Orpon hallituksen viimeinen mahdollisuus palauttaa toivo – näin Virta tekisi Orpon saappaissa21.4.2026 14:23:43 EEST | Tiedote
Hallitus kokoontuu tällä viikolla kehysriiheen päättämään uusista sopeutustoimista. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan hallituksella on nyt viimeinen tilaisuus kääntää politiikkansa suunta. Hän kertoo, miten Vihreät sen tekisi.
Vihreiden Tynkkynen: jokainen kivi käännettävä krääsäkauppaan puuttumiseksi17.4.2026 13:11:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee talousvaliokunnan tänään yksimielisesti hyväksymästä mietinnöstä, jossa se edellyttää hallitukselta viipymättä tekoja kiinalaiseen krääsäkauppaan puuttumiseksi. Nyt on hallituksen velvollisuus pikaisesti näyttää, että se ottaa eduskunnan tahdon tosissaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
