SDP:n Kokko: Kokoomus on hämmästynyt SDP:n taidokkaasta talouspolitiikasta
30.11.2023 13:11:01 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kokoomuksen riveistä on kuultu odotettua kritiikkiä SDP:n vaihtoehtobudjetista. Odotettua siksi, että Kokoomus ei voi uskoa, että SDP on saanut aikaan paremman ja oikeudenmukaisemman vaihtoehdon vuoden 2024 budjetille.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Matias Marttisen mukaan SDP tarjoaa suomalaisille veronkiristyksiä ja velkaantuvan tulevaisuuden. SDP kuitenkin esittää vaihtoehdossaan palkansaajien verotuksen keventämistä. Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen taas pitää SDP:n talouslinjaa epäuskottavana. Tämä ei liene ihme, kun SDP onnistuu budjetissaan ottamaan ensi vuonna 430 miljoonaa euroa vähemmän velkaa kuin hallitus.
– Vaihtoehtobudjettiamme on laadittu huolella, asiantuntijoita kuullen ja ennen kaikkea suomalaisten hyvinvointia ajatellen. Orpon hallitus väittää, että sen ajamille leikkauksille ei ole olemassa vaihtoehtoja. Me SDP:ssä sanomme, kyllä on, kansanedustaja Jani Kokko toteaa.
SDP:n vaihtoehtobudjetissa Suomi velkaantuisi joka päivä miljoona euroa vähemmän kuin hallituksen esityksessä. Tämä toteutuisi samalla, kun SDP keventäisi pieni- ja keskituloisten verotusta, peruisi Orpon hallituksen ajamat sosiaaliturvaleikkaukset ja vahvistaisi sosiaali- ja terveyspalveluita.
– En ihmettele tippaakaan sitä, että Kokoomus on äimistynyt vaihtoehtobudjetistamme. Onhan se varmasti karua lukea, miten paljon oikeudenmukaisemmin me tätä maata johtaisimme. Me toteuttaisimme talouspolitiikkaa, jossa kenellekään ei aseteta kohtuutonta taakkaa eikä nuoria ja opiskelijoita uuvutettaisi jo työuransa alkupuolella, Kokko korostaa.
SDP on aina pitänyt kaikista tärkeimpinä asioina yhteiskunnan hyvinvointia, sekä korkean elintason ja taloudellisen kasvun turvaamista. Nämä ovat asioita, jotka Pohjoismaissa toteutuvat, siitä huolimatta, että meillä on myös verrattain korkea verotus ja laaja julkinen sektori.
– Hyvin toimiva julkinen sektori on taannut meille esimerkiksi kattavan ja maksuttoman koulutuksen sekä maksuttoman terveydenhuollon. Vaikuttaa siltä, että hallitus pyrkii vain poimimaan rusinat pullasta, yrittäessään tiivistää julkista sektoria ja samaan aikaan mantran omaisesti toistaen “haluamme turvata julkiset palvelut”, Kokko päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jani KokkoKansanedustaja
Puh:09 432 3172jani.kokko@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpon hallitus lyö hanskat tiskiin pitkäaikaisasunnottomuuden edessä29.9.2026 16:04:33 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen tähtäävä ohjelma päättyy tämän vuoden lopussa, vaikka pitkäaikaisasunnottomuus on hallituskauden aikana kääntynyt selvään kasvuun. – Hallitus lupasi poistaa pitkäaikaisasunnottomuuden vuoteen 2027 mennessä. Nyt ohjelma päättyy, mutta tilanne on jopa pahentunut. Hallitus ei voi kuitata tätä sillä, että ohjelma vain päättyy suunnitelman mukaisesti. Jos tavoite ei ole toteutunut, tarvitaan lisää toimia, ei luovuttamista, vaatii SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen taloustalkoissa ei hyvätuloisia näy29.9.2026 15:55:04 EEST | Tiedote
-Kun vastakkain ovat yhteiskunnan hyvätuloiset ja heikommassa asemassa olevat valitsee kokoomus aina hyvätuloiset. Tämä saatiin taas kuulla, kun puolue valmistelee vaaleihin peräti yhdeksän miljardin leikkauslistoja, mutta jättää tietoisesti verotuksen pois työkalupakista, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
SDP:n Karlsson: Kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle tarvitaan selvemmät pelisäännöt29.9.2026 15:09:11 EEST | Tiedote
SDP:n Demokratia ja kansalaisyhteiskunta -työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson vaatii kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle nykyistä selvempiä ja pitkäjänteisempiä pelisääntöjä. Karlssonin mukaan oikeuskanslerin tuore ratkaisu STEA-avustusten linjauksista osoittaa, että kysymys ei koske vain järjestöjen rahoituksen määrää vaan myös hyvää hallintoa, yhdenvertaisuutta ja kansalaisyhteiskunnan riippumattomuutta.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Rydman sanoo, ettei teknologia korvaa hoitajia – hallitus leikkaa silti lähes 800 työntekijän verran29.9.2026 13:01:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa pitää hallituksen vanhuspalveluihin tuomaa teknologialinjaa nurinkurisena. Hallitus tuo eduskuntaan täydentävän esityksen, jolla teknologian käytön sääntelyä täsmennetään, mutta samaan aikaan vuoden 2027 hyvinvointialueiden rahoitukseen on jo leivottu yli 50 miljoonan euron vähennys. Säästö perustuu siihen, että teknologian oletetaan vähentävän henkilöstön tarvetta ja korvaavan osan kotihoidon fyysisistä käynneistä etäkäynneillä.
SDP:n Saku Nikkanen: On myös Orpon hallituksen tehtävä vaatia datakeskuksilta29.9.2026 10:07:46 EEST | Tiedote
Viime aikoina datakeskuksista on uutisoitu ja puhuttu paljon. Suomalaisissa datakeskukset ovat herättäneet ristiriitaisia ajatuksia. Investointeihin liitettyjä positiivisia talous- ja työllisyysvaikutuksia on odotettu, mutta samalla on herännyt huolta datakeskusten muista vaikutuksista. Datakeskustyömailla on myös havaittu työehtojen polkemista ja työperäistä hyväksikäyttöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


