Lounais-Suomen aluehallintovirasto käynnisti energiahuoltoon liittyvän valmiusharjoituksensa
Lounais-Suomen aluehallintovirasto käynnisti alueensa kunnille ja hyvinvointialueille suunnatun LOUNAIS24-valmiusharjoituksen. Harjoituksen teema on pitkäkestoinen sähkönjakelun häiriö. Tavoitteena on testata laadittuja valmiussuunnitelmia sekä kehittää osallistujaorganisaatioiden ja maakuntien valmiutta ja yhteistoimintaa häiriö- ja poikkeustilanteissa.
Harjoitus on suunnattu ensisijaisesti Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueen kunnille ja hyvinvointialueille. Siihen osallistuu myös viranomaisia, järjestöjä ja huoltovarmuuskriittisiä yrityksiä. Osallistujille tarjotaan mahdollisuus harjoitella häiriötilanteen arviointia, tilannekuvan muodostamista, valmiussuunnitelmien toimeenpanoa, johtamista, yhteistoimintaa ja viestintää.
Valmiusharjoituksessa simuloidaan häiriötilannetta, eli se järjestetään niin sanottuna pöytäpelinä, ei toiminnallisena harjoituksena. Annetun skenaarion – sähkönjakelun häiriön – ympärille suunnitellaan tehtäviä, joita osallistujaorganisaatiot ratkovat omilla toimipaikoillaan ja yhteisellä virtuaalisella harjoitusalustalla.
Harjoituksen teema koskettaa koko yhteiskuntaa
-Sähkönjakelun häiriöihin ryhdyttiin Suomessa varautumaan toden teolla jo viime talvena ja aihe on edelleen ajankohtainen. Sähkön saatavuuden laaja ja varsinkin pitkäkestoinen häiriötilanne aiheuttaisi todella isoja paineita nyky-yhteiskuntaan, alkaen lämmityksestä ja valaistuksesta tiedonvälitykseen ja jätevesien käsittelyyn, selventää pelastusylitarkastaja Sami Iso-Lauri Lounais-Suomen aluehallintovirastosta.
-Haluamme tällä harjoituksella vahvistaa kuntien, hyvinvointialueiden, yritysten ja järjestöjen omaa toimintavalmiutta, sekä aivan erityisesti terästää niiden ja viranomaisten välistä yhteistoimintaa. Viemme siis laaditut ja päivitetyt varautumissuunnitelmat kovaan käytännön testiin, jotta seuraavat kehityskohteet löytyvät.
Valmiusharjoitus koostuu valmistelevista seminaareista, päävaiheesta ja palautetilaisuudesta. Ensimmäisessä seminaarissa 30.11.2023 esiteltiin harjoituskokonaisuus, eli harjoituksen tavoitteet, teema ja rakenne sekä kerrataan varautumisen periaatteet. Lähes vuoden pituinen harjoitus huipentuu kaksipäiväiseen päävaiheeseen syys-lokakuussa 2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami Iso-LauripelastusylitarkastajaPelastustoimi ja varautumine
Puh:0295 018 105sami.iso-lauri@avi.fiLiitteet
Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Psykologipalveluja järjestettävä oppilaitoksissa ensisijaisesti läsnäpalveluna – aluehallintoviraston valvontapäätös8.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Itä-Suomen aluehallintovirasto antoi 3.12.2025 valvontapäätöksen Etelä-Savon hyvinvointialueen (Eloisa) opiskeluhuollon psykologipalveluista.
Drygt tre hundra aktörer inom övergripande säkerhet deltog i specialförsvarskurser med temat mental kristålighet5.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finland arrangerade åren 2024–2025 fyra regionala specialförsvarskurser med temat mental kristålighet i samarbete med Pansarbrigaden och Björneborgs brigad. Drygt tre hundra sakkunniga inom olika branscher från Birkaland, Mellersta Finland och de österbottniska landskapen deltog i kurserna.
Lähes kolmesataa kokonaisturvallisuuden toimijaa osallistui alueellisen maanpuolustuksen erikoiskursseille henkisestä kriisinkestävyydestä5.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto järjesti yhteistyössä Panssariprikaatin ja Porin prikaatin kanssa neljä alueellista maanpuolustuksen erikoiskurssia henkisen kriisinkestävyyden teemalla vuosina 2024–2025. Kursseille osallistui lähes 300 eri alojen asiantuntijaa Pirkanmaan, Keski-Suomen ja pohjalaismaakuntien alueelta.
Påföljdsavgift om 13 000 euro påförs Huoneistotrendi Oy för försummelser att följa penningtvättslagen3.12.2025 09:45:00 EET | Pressmeddelande
De allvarligaste försummelserna gäller utarbetningen av den rapporteringsskyldigas riskbedömning och identifieringen av kundernas verkliga förmånstagare.
Huoneistotrendi Oy:lle 13 000 euron seuraamusmaksu rahanpesulain noudattamisen laiminlyönneistä3.12.2025 09:45:00 EET | Tiedote
Vakavimmat laiminlyönnit koskevat ilmoitusvelvollisen riskiarvion laadintaa ja ilmoitusvelvollisen asiakkaiden tosiasiallisten edunsaajien tunnistamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme