SDP:n Tytti Tuppurainen Münchenin turvallisuuskonferenssin korkean tason kokoukseen
1.12.2023 11:14:10 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on kutsuttu Münchenin turvallisuuskonferenssin (MSC) Elmaun strategiaretriittiin Saksan Baijeriin joulukuun 3.-5. päivinä. Tilaisuus on luottamuksellinen, korkean tason transatlanttinen tapaaminen, jossa keskustellaan intensiivisesti ajankohtaisesta turvallisuuspolitiikasta. Keskustelut ja osanottajalista ovat luottamuksellisia.

- Retriitti on arvokas mahdollisuus käydä korkeatasoista vuoropuhelua niin eurooppalaisen kuin transatlanttisen turvallisuuspolitiikan päättäjille ja asiantuntijoille, kuvaa Tuppurainen.
- Kyseessä on tärkeä tilaisuus välittää suomalaisia näkemyksiä turvallisuuspoliittisesta tilanteesta sekä kerryttää kokonaiskuvaa yhteisestä toimintaympäristöstämme tässä herkässä ajassa. Suomeen kohdistuu edelleen kiinnostusta tuoreena Nato-jäsenmaana.
Tuppurainen osallistuu Saksan Elmaussa järjestettävään vuotuiseen retriittiin toista kertaa. Edellisen kerran hän osallistui retriittiin vuonna 2022. Tuppurainen on kutsuttu toista kertaa myös 16.-18. helmikuuta 2024 pidettävään Münchenin turvallisuuskonferenssin päätapahtumaan Münchenin Bayerischer Hofiin.
Kansanedustaja Tytti Tuppurainen on eduskunnan ulkoasianvaliokunnan jäsen ja SDP:n ulko- ja turvallisuuspoliittisen työryhmän puheenjohtaja. Hän toimi Marinin hallituksen eurooppa- ja omistajaohjausministerinä. Tällä kaudella hän toimi eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana ennen valintaansa Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi.
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot: Tytti Tuppurainen, +358 40 084 0594
Münchenin turvallisuuskonferenssi: https://securityconference.org/en/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Hallitus paukuttelee henkseleitään matkalla EU:n tarkkailuluokan etupulpettiin13.9.2026 13:01:29 EEST | Tiedote
SDP varapuheenjohtaja Pinja Perholehto ihmettelee kokoomuksen räksytystä tilanteessa, jossa hallituksen omat päätökset kasvattavat julkisen talouden alijäämää. Perholehdon mukaan hallituksen on kerrottava, mistä palveluista se aikoo miljardit leikata.
SDP:n Rantanen: Missä kokoomuslaiset olivat silloin, kun PS hyökkäsi vähemmistöjä kohtaan?13.9.2026 10:07:34 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tuohtumus järjestöleikkauksia koskevasta kritiikistä on ymmärrettävää. On kiusallista joutua tilille omista päätöksistään, kun julkisuudessa on samalla vakuuteltu jaloja tarkoitusperiä.
SDP:n Kim Berg kummastelee kokoomuksen politiikkaa: Onko Suomessa kohta varaa mennä lääkäriin?13.9.2026 08:54:58 EEST | Tiedote
Hallitus korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja. SDP:n kansanedustaja Kim Berg kummastelee kokoomuksen linjaa, jossa samaan aikaan puhutaan talouskasvusta ja investoinneista, mutta sairastamisen hintaa nostetaan.
SDP:n Laine-Nousimaa: Kokoomus ei ymmärrä, mitä lääkärimaksu tarkoittaa pienellä eläkkeellä elävälle12.9.2026 10:34:21 EEST | Tiedote
Hallituksen päätös korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja osuu erityisen kovaa pienillä eläkkeillä eläviin ikäihmisiin. SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa muistuttaa, että monelle pienituloiselle eläkeläiselle lääkärikäynnin tai lääkkeiden hinta voi ratkaista sen, hakeutuuko hän hoitoon lainkaan.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus nostaa sairastamisen hintaa – pienituloiset maksavat laskun10.9.2026 16:52:52 EEST | Tiedote
Hallitus korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja tilanteessa, jossa hoitoon pääsy on jo vaikeutunut. SDP kansanedustaja Piritta Rantanen pitää kehitystä kohtuuttomana erityisesti pienituloisten ja paljon hoitoa tarvitsevien kannalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme