Goforen perustama Gofore Impact -säätiö aloitti toimintansa
Gofore on perustanut Gofore Impact -säätiön edistämään yhteiskunnan digitaalista muutosta ja tukemaan sen positiivisia vaikutuksia ja tasaista jakautumista yhteiskunnassa. Marraskuussa toimintansa aloittaneen säätiön ensimmäinen apurahahaku käynnistyy 1.1.2024.

Gofore päätti keväällä 2023 perustaa säätiön lisätäkseen vaikuttavuuttaan eettisen digitalisaation edistämisessä. Yhtiö haluaa auttaa yhteiskuntaa hyödyntämään digitalisaation mahdollisuuksia ja potentiaalia täysimääräisesti ja ilman viivästystä. Säätiö on Goforen tiedon mukaan Suomen ensimmäinen laatuaan.
”Koemme silkan yritysvastuun keinot riittämättömiksi ja haluamme tehdä enemmän kuin mitä pystymme toteuttamaan asiakkaiden kanssa tehtävän työn eli kädenjälkemme kautta. Säätiön avulla voimme tukea tutkimusta tai kehitystä, joka ei kenties muuten saisi rahoitusta mutta jolla voisi olla suuri vaikuttavuus”, taustoittaa Gofore Impact -säätiön hallituksen puheenjohtaja Timur Kärki. Kärki on myös yksi Goforen neljästä perustajajäsenestä ja Goforen hallituksen puheenjohtaja.
Säätiön syntyyn myötävaikutti myös ns. sidosryhmäkapitalismi eli ajatus siitä, että kaikki sidosryhmät – omistajat, työntekijät, asiakkaat, toimittajat, valtio ja periaatteessa koko yhteiskunta – voivat hyvin, ja saavat sen seurauksena itselleen joko omaisuutta tai arvoa.
”Erityisesti henkilöstön, ja lisääntyvissä määrin myös asiakkaiden vastuullisuuteen liittyvät odotukset kasvavat jatkuvasti. Arjen digitaalisissa palveluissa korostuvat mm. saavutettavuus ja inklusiivisuus, teollisuuden puolella tukea tarvitaan mm. ilmastonmuutoksen torjunnassa ja vihreässä siirtymässä”, Kärki luettelee.
Gofore Impact -säätiön tarkoitus on tukea digitalisaation positiivisia vaikutuksia kuten demokratia- ja tasa-arvokehitystä sekä lieventää digitaaliseen muutokseen liittyviä sosiaalisia jännitteitä ja lieveilmiöitä. Niitä voivat olla esimerkiksi epätasa-arvoisesti rakennetut palvelut, saavutettavuusongelmat, digisyrjäytyminen, yksilön suoja, sosiaalisen median ongelmat tai jopa demokratian haasteet. Säätiö pyrkii vaikuttamaan myös digitaalisten palveluiden kehittäjien monimuotoisuuteen ja toimialan yleiseen elinvoimaisuuteen.
Säätiö voi edistää tarkoitustaan jakamalla apurahoja ja avustuksia tai lahjoittamalla asiantuntijatyötä, harjoittaa tutkimus- ja kehitystoimintaa ja johtaa rahoittamiaan projekteja ja osallistua yhteiskunnalliseen digitalisaatiokeskusteluun.
Ensimmäinen apurahahaku käynnistyy 1.1.2024 ja on auki 14.2.2024 saakka. Goforen yhtiökokous 2023 päätti maaliskuussa valtuuttaa Goforen hallituksen päättämään yhdestä tai useammasta lahjoituksesta säätiölle enintään 250 000 euron arvosta.
Gofore Impact -säätiö: impact.gofore.com
Lisätietoja:
Timur Kärki
Hallituksen puheenjohtaja, Gofore Oyj ja Gofore Impact säätiö sr
p. 040 828 5886
timur.karki@gofore.com
Mediatiedustelut:
Anne Sivula
Gofore Oyj viestintä ja mediasuhteet
p. 040 717 4873
anne.sivula@gofore.com
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gofore on kansainvälinen digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö. Meillä on yli 1 400 asiantuntijaa kaikkiaan 19 toimipisteessä Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Virossa, Espanjassa ja Italiassa. Teknologian ja liiketoiminnan asiantuntijamme rakentavat yhdenvertaista digitaalista yhteiskuntaa ja kestäviä älykkään teollisuuden ratkaisuja. Monimuotoista osaajajoukkoamme yhdistää pioneerihenkisyys sekä halu luoda inhimillisempää, vastuullisempaa ja eettisempää digimaailmaa. Toimintaamme ohjaavat vahvat arvomme: olemme jokaiselle hyvä työpaikka, ja elämme asiakkaidemme onnistumisista. Liikevaihtomme vuonna 2022 oli 149,9 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Visiomme on olla merkittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys. Tutustu meihin paremmin osoitteessa www.gofore.com
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gofore Oyj
Gofore ja Huld alkavat suunnitella liiketoimintojen yhdistämistä ja hallinnon päällekkäisyyksien karsimista4.11.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Gofore ja Huld alkavat suunnitella alkusyksystä ostetun Huldin liiketoimintojen yhdistämistä Goforen organisaatioon. Yhdistämisellä ei haeta liiketoimintaorganisaatioissa henkilöstövähennyksiä, eikä suunnitelmissa ole tehdä merkittäviä rakenteellisia muutoksia tammikuussa 2025 voimaan tulleeseen liiketoiminnalliseen organisoitumiseen. Yhdistämisen mahdollistamiseksi käydään lain edellyttämät muutosneuvottelut.
Gofore and Huld begin planning for business integration and trimming of overlapping administration4.11.2025 10:30:00 EET | Press release
Gofore and Huld begin to plan for integrating Huld’s business operations, acquired earlier this autumn, into Gofore’s organisation. There are no plans for headcount reductions in the business organisations, nor significant structural changes to the business organisation implemented in January 2025. To enable the integration, the necessary change negotiations required by law will be conducted.
Huld sopimukseen maailman ensimmäisestä avaruuspohjaisesta gravitaatioaalto-observatoriosta8.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Huld, joka on nyt osa Gofore Groupia, on allekirjoittanut sopimuksen kymmenvuotisesta ohjelmistoprojektista Laser Interferometer Space Antenna (LISA) -hankkeelle, jossa rakennetaan maailman ensimmäinen avaruudessa sijaitseva observatorio gravitaatioaaltojen havainnoimiseksi.
Huld signs deal on the world’s first space-based gravitational wave observatory8.10.2025 13:00:00 EEST | Press release
Huld, now part of Gofore Group, has signed an agreement on a 10-year software project for Laser Interferometer Space Antenna (LISA), the first space-based observatory in the world for observing gravitational waves.
Parkkihallipalon vaikutus Goforen asiakastyöhön jäi vähäiseksi2.10.2025 09:22:55 EEST | Tiedote
Goforen pääkonttorirakennuksen parkkihallissa keskiviikkona 1.10.2025 syttynyt tulipalo aiheutti GO21-toimistotalon evakuoinnin Tampereen keskustassa ennen puolta päivää. Henkilövahingoilta vältyttiin, ja viranomaiset selvittävät palon syttymissyytä ja kulkua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

