Break Sokos Hotel Tahko tarjoaa tulevaan talvikauteen uudistuneet huoneet ja monipuolista ohjelmaa
Tahkon sydämessä sijaitseva Break Sokos Hotel Tahko tarjoaa lumilomatunnelmiin tuleville vieraille uudistetut huoneet, ravintola Hillsiden herkut ja kivaa ohjelmaa talviteatterista livemusiikkiin. Tahkon matkailukeskuksen talvikausi avataan 6. joulukuuta, alueen 25 laskettelurinteestä osa avautui jo heti joulukuun alussa.

Tislaamoravintola Hophaus Tahkolla nautitaan avajaisviikolla livemusiikista ja Stand Up -esityksistä, hotellin Maisemasalissa talviteatterista. Koko alueella on runsaasti ohjelmaa avajaisten aikana.
Huoleton talviloma Break Sokos Hotel Tahkolla
Break Sokos Hotel Tahkoa uudistetaan parhaillaan, päärakennuksen uudistus on jo valmis. Talviselle lomalle tulevat matkailijat saavatkin tulevana talvena nauttia ulkoilman ohella raikkaista, uudistetuista huoneista ja herkutella entistä tunnelmallisemmassa Ravintola Hillsidessa.
”Olemme saaneet asiakkailta todella hyvää palautetta uudistetuista huoneistamme, erityisesti niiden kodikkuudesta ja luonnonläheisyydestä”, Break Sokos Hotel Tahkon hotellipäällikkö Krista Saha kertoo. ”Koska käytössä on uudistustöiden vuoksi vasta puolet huoneista, muistuttaisinkin, että varaukset talvikaudelle kannattaa tehdä hyvissä ajoin”, Saha jatkaa.
Talven iltoihin löytyy hotellilta myös ohjelmaa. Tahkon Talviteatteri esittää hulvatonta Kaikkien aikojen viikonloppu -komediaa hotellin Maisemasalissa 1.3.2024 saakka. Ryhmät voivat tilata esityksen oheen myös ruokailun. Tislaamoravintola Hophaus Tahko taas tarjoilee talvikaudella niin Stand Uppia kuin livemusiikkia (pe- ja la-iltaisin), lauantai-iltapäivien After Skissä tunnelmaa ylläpitää DJ. Ohessa maistellaan tislaamon omia juomia.
Ravintola Hillsiden a la carte -listakin uudistuu sopivasti marras-joulukuun vaihteessa.
Joulu Tahkolla
Joulun vietto Tahkon lumisissa tunnelmissa on ikimuistoinen. Tarjolla on niin jouluista ohjelmaa kuin aktiviteetteja ulkoilmassa. ”Break Sokos Hotel Tahkolla on vielä huoneita vapaana, mutta nyt kannattaa toimia ja varmistaa tunnelmallinen joulu luontomaisemissa”, hotellipäällikkö Saha kehottaa. ”Uudistettuun ravintola Hillsideen katamme aaton puurolounaan, aattoillallisen sekä joulupäivän illallisen.”
Laskettelua, viihdettä ja vaijeriliukuja – Tahkon talvi on monipuolinen
Vauhdikkaista laskuista on nautittu Tahkon rinteillä jo 1. joulukuuta alkaen. Tahkon alueen luonto tarjoaa myös monipuolisen latuverkoston, hyvät retkeilyreitit ja runsaasti laavupaikkoja omien eväiden nauttimiseen.
Uutuusaktiviteetti Tahkolla on Zipline-vaijeriliuku, joka sopii kaikille seikkailuhenkisille lomailijoille. Aktiviteettien ja talviurheilun ohella Tahko on tunnettu vireästä viihteestään ja vilkkaasta After Ski -elämästään. Huippuartistien keikkoja onkin talvikaudella tarjolla joka viikko.
Break Sokos Hotel Tahko uudistuu kahdessa vaiheessa vuosien 2023–2024 aikana. Syksyllä 2023 valmistuivat hotellin päärakennuksen huoneet, ravintola Hillside ja tapahtumatilat. Viisikerroksinen, päärakennuksen viereen tuleva uudisosa valmistuu loppuvuonna 2024. Hotelli on avoinna uudistustöiden ajan. Rakennustyöt tehdään arkisin päiväaikaan.
Lisätietoja: Krista Saha, hotellipäällikkö, Break Sokos Hotel Tahko, puh. 044 719 7960,
s-posti krista.saha@sok.fi
Yhteyshenkilöt
Anna Hämäläinen, hotellinjohtaja, Break Sokos Hotel Tahko, puh. 044 719 7965, anna.hamalainen@sok.fi
Aleksi VuorinneToimialajohtaja
Matkailu- ja ravitsemiskauppa sekä liikennekauppa
Kuvat
Break Sokos Hotel Tahko
Break Sokos Hotel Tahko sijaitsee Tahkon matkailukeskuksen sydämessä, rinnemaiseman juurella. Hotellissa on 120 huonetta, kolme ravintolaa ja viisi kokous- ja juhlatilaa. Hophaus Tahko on valittu Suomen 10 parhaan baarin joukkoon, ravintola Hillsidea luotsaa Chef Rôtisseur Hannu Pöyhönen.
Hotellilla on Green Key- ja Sustainable Travel Finland -ympäristötunnukset merkkinä hotellin kestävän matkailun eteen tekemästä pitkäjänteisestä työstä. Tahkon matkailualueella on lisäksi STF-destinaatiotunnus. Break Sokos Hotel Tahko uudistuu täysin vuosien 2023–2024 aikana.
https://www.sokoshotels.fi/fi/tahkovuori/sokos-hotel-tahkovuori
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Muutoksia Osuuskauppa PeeÄssän matkailu- ja ravitsemiskaupan (MaRa) sekä liikennekaupan johtoryhmän vastuualueissa13.6.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Vastuualueiden muutokset koskevat Osuuskauppa PeeÄssän ravintola-, hotelli-, ja liikennekauppa-liiketoimintaa.
Ruokarobot laajenevat Iisalmeen ja Varkauteen – uusia roboja myös Kuopioon ja Siilinjärvelle6.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
PeeÄssä kehittää ja kasvattaa ruoan verkkokaupan palvelujaan kovalla tahdilla. Itä-Suomen ensimmäiset ruokarobotit otettiin käyttöön Kuopiossa ja Siilinjärven Vuorelassa vuosi sitten. Uudet robot aloittavat toiminnan Iisalmessa, Varkaudessa ja Siilinjärvellä 9. päivä kesäkuuta.
Rautalammin uusi S-market aukeaa 5. kesäkuuta5.6.2025 07:14:27 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä avaa uuden S-market Rautalammin torstaina 5.6.2025. Avajaisia vietetään klo 10. Uuden myymälän myötä S-market Rautalammin myymäläpinta-ala kasvaa noin 20 %, ja samalla myös valikoima kasvaa.
Kuopion Amarillo uudistuu: fajitakset ja nachot palaavat, listalle myös oma olut4.6.2025 10:15:48 EEST | Tiedote
Amarillo tuo takaisin asiakkaiden kaipaamat fajitakset sekä heti pöytään istuutumisen yhteydessä tuotavat lämpimät, rapeat nachot ja raikkaan salsan.
ABC Marjahaka ja ABC Varkaus 2.6. alkaen auki 24 h30.5.2025 12:50:11 EEST | Tiedote
Aukioloaikoja on laajennettu niin kaupunkien asukkaat kuin ohikulkeva liikenne mielessä pitäen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme