Koulutuksen polarisoitumista pohditaan Ruusupuistossa 12.12.
7.12.2023 09:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Joulukuun Ruusupuisto tutkii ja keskustelee -tapahtuman 12.12. järjestävät Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos ja Niilo Mäki Instituutti. Opettajankoulutuksen 160. juhlavuoden päätöstilaisuudessa julkistetaan myös juhlajulkaisu, NMI Bulletin teemanumero "Polarisoituva koulu".

Suomalaisen yhteiskunnan polarisoituminen näkyy koulutuksesta käytävässä keskustelussa. Inkluusio, ilmiöoppiminen ja erilaiset oppimisympäristöt ovat esimerkkejä asioista, joiden ympärille muodostuu herkästi vastakkainasetteluja ratkaisujen hakemisen sijaan. Polarisaatio ja sen ehkäiseminen onkin ollut 160-vuotista taivaltaan juhlivan Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitoksen juhlavuoden teema.
- Polarisaatio ja sen ehkäiseminen oli luonteva valinta juhlavuoden teemaksi. Opettajankoulutuslaitoksen tehtävä on nostaa esiin epäkohtia, jotka estävät tasa-arvoisen ja oikeudenmukaisen koulutuksen toteutumista, toteaa opettajankoulutuslaitoksen johtaja Sirpa Eskelä-Haapanen.
Yksi juhlavuoden ponnistuksista on joulukuussa julkaistava Oppimisen ja oppimisvaikeuksien erityislehti NMI Bulletinin teemanumero Polarisoituva koulu ja koulutus. Siinä julkaistavat 12 tutkimusartikkelia avaavat erilaisia näkökulmia koulutuksen polarisaatiokehitykseen laajasta yhteiskunnallisesta perspektiivistä oppiainetasolle.
- Polarisoituvassa ilmapiirissä syntyy helposti vähättelyä tutkimustietoa kohtaan, jos se ei ole oman näkemyksen mukaista. Tällöin pitää erityisesti korostaa sitä, kuinka keskeinen osa koulutuksemme ekosysteemiä tutkimusperustaisuus on, toteavat teemanumeron päätoimittajat Sirpa Eskelä-Haapanen ja Matti Rautiainen opettajankoulutuslaitokselta.
NMI Bulletinin erityisnumero on toteutettu Niilo Mäki Instituutin ja Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitoksen yhteistyönä. Se julkaistaan Ruusupuisto tutkii ja keskustelee -tilaisuudessa, joka käsittelee polarisaatiota koulutuksessa, 12.12. klo 13.00–14.00.
Tilaisuuden ohjelmassa tuoreita tutkimustuloksia Polarisoituva koulu-julkaisusta, keskustelua, sekä mahdollisuus yleisökysymyksille.
Yhteyshenkilöt
Sirpa Eskelä-Haapanen
johtaja, JYU opettajankoulutuslaitos
sirpa.eskela-haapanen@jyu.fi
+358408054956
Matti Rautiainen
vanhempi yliopistonlehtori, JYU opettajankoulutuslaitos
matti.a.rautiainen@jyu.fi
+358408053368
Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto ja UCLA vahvistavat yhteistyötään aiesopimuksella11.9.2026 11:11:26 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta sekä UCLA:n kasvatuksen ja informaatiotutkimuksen tiedekunta (School of Education and Information Studies) ovat allekirjoittaneet syyskuussa aiesopimuksen, jonka tavoitteena on vahvistaa tiedekuntien välistä kansainvälistä yhteistyötä tutkimuksessa, koulutuksessa ja osaamisen kehittämisessä.
Luokanopettajan aikuiskoulutus ja tietojenkäsittelytiede kiinnostivat syksyn 2026 yhteishaussa11.9.2026 09:10:40 EEST | Tiedote
Syksyn yhteishaku korkeakouluihin päättyi torstaina 10.9.2026. Jyväskylän yliopistossa tänä syksynä viidessä hakukohteessa tarjolla olleisiin 117 opiskelupaikkaan pyrki 621 hakijaa, joilta kertyi hakukohdekohtaisia hakemuksia 683 kappaletta.
Miten metsiin perustuva arvonluonti uudistuu? Tutkijat esittelevät näkemyksensä Wisdom Letters -tilaisuudessa10.9.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Miten Suomen metsät voivat luoda hyvinvointia myös tulevaisuudessa? Tätä kysymystä tarkastellaan tiistaina 15.9.2026 Jyväskylän yliopistossa järjestettävässä Monimuotoinen metsä arvonluonnin alustana: Luonto, talous ja oikeudenmukaisuus tasapainoon -julkaisun julkistamistilaisuudessa.
Vuokatin liikuntateknologian maisteriohjelmasta valmistui 100. maisteri9.9.2026 11:30:41 EEST | Tiedote
Vuokatissa on koulutettu liikuntateknologian maistereita vuodesta 2004 lähtien. Koulutusohjelmasta on valmistunut nyt 100 maisteria. Vuokatin maisteriopiskelijat suorittavat opintojaan monimuoto-opiskeluna. Opintosuuntia ovat biomekaniikka, liikuntafysiologia ja valmennustieteet.
Strategisen tutkimuksen neuvostolta yli 3 miljoonaa euroa Jyväskylän yliopiston tutkimukseen9.9.2026 10:53:22 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) on myöntänyt yhteensä 24 miljoonaa euroa rahoitusta mielen kansanterveyttä sekä arktisen alueen murrosta koskevaan tutkimukseen. Jyväskylän yliopisto sai rahoituksesta yli kolme miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme