MTK kiirehtii EU:n itärajaohjelmaa - Itä-Suomi suojaa koko Suomea
5.12.2023 10:15:00 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Venäjän rajan täysi sulkeminen iskee nyt nopeasti Itä-Suomen ja rajaseutujen talouteen. MTK kiirehtii viime keväänä tekemäänsä aloitetta EU:n itäisen ulkorajan elpymis- ja kehittämisrahastosta. Suomen hallituksen on vietävä aloitetta voimallisesti eteenpäin EU-komission ja muiden jäsenmaiden suuntaan, vaati MTK:n järjestötoiminnan johtaja Perttu Pyykkönen tiistaina Joensuussa.

Maa- ja metsätalouden ja samalla myös elinvoimaisen maaseudun merkitys koko Suomelle kasvaa nyt nopeasti. Ruokaturvan ja huoltovarmuuden sekä myös kokonaisturvallisuuden näkökulma korostuu tämänhetkisessä maailman myllerryksessä. Joensuussa puhunut MTK:n järjestötoiminnan johtaja Perttu Pyykkönen ihmettelee, miksi järjestön tekemä EU:n itäraja-aloite viime keväältä ei ole ottanut tulta.
”Hallituksen ja EU:n on korkea aika ryhtyä toimiin, eikä viivyttelylle ole perusteita. Myös Venäjän hybridivaikuttaminen hakee koko ajan uusia muotoja, jotka tuntuvat erityisesti rajaseuduilla”, Pyykkönen painottaa.
Itä-Suomi ja myös sen harvaan asuttu maaseutu on jo ottanut iskuja vastaan ja joutuu niitä ottamaan vastakin. Näin se toimii kilpenä muulle Suomelle ja osaltaan koko Euroopalle, muistutti Pyykkönen. Itäisen Suomen elinkeinoelämä on jo kärsinyt rajusti suhteiden katkeamisesta itään, samoin matkailu ja alueen houkuttelevuus laajemminkin. Myös tietyt turvallisuuteen liittyvät reunaehdot rajoittavat alueen yrittämis- ja ansaintamahdollisuuksia.
”Tuulivoima on tästä hyvä esimerkki. Olisi vähintäänkin kohtuullista, että tämä otettaisiin huomioon myös EU-tasolla”, Pyykkönen totesi.
Pyykkönen muistutti, että maa- ja metsätalous kohtaavat paikkaan sidotun erityisluonteensa takia toimintaympäristön muutoksen ja myös hybridivaikuttamisen uhat paljon konkreettisemmin kuin muut elinkeinot. Pyykkösen mukaan nyt on syytä arvioida ja selvittää erikseen rajaseutujen maa- ja metsätalouden roolia hybridivaikuttamiseen varautumisessa.
”Näin voitaisiin tunnistaa tarpeet ja rakentaa mahdollisia täsmätoimia elinkeinoille aiheutuvien haittojen eliminoimiseksi tai vähintäänkin lievittämiseksi”, Pyykkönen totesi.
MTK on myös omalta osaltaan kehittämässä alueellisen vaikuttamisen toimintamallejaan, Pyykkönen kertoi järjestökatsauksessaan. Pyykkönen puhui MTK-Pohjois-Karjalan syyskokouksessa.
Lisätietoja:
Perttu Pyykkönen, MTK:n järjestötoiminnan johtaja, 0400 754 928
Juha Marttila, MTK:n puheenjohtaja, 050 3413 167
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK, SLC, SBB: Biokaasusta uusi kasvuloikka – maa- ja metsätalous mukaan kiertotalouden green dealiin23.2.2026 11:04:07 EET | Tiedote
MTK, ruotsinkielinen tuottajajärjestö SLC ja Suomen Biokierto ja Biokaasu ry sitoutuvat vauhdittamaan agrobiomassojen hyödyntämistä osana kiertotalouden green dealia. Tavoitteena on kasvattaa biokaasun tuotantoa merkittävästi ja lisätä ravinteiden kierrätystä, mikä vahvistaa huoltovarmuutta ja avaa uusia tulovirtoja maataloudelle.
Suomessa syödään ruisleipää eniten maailmassa23.2.2026 07:59:00 EET | Tiedote
Ruisleipä on enemmän kuin leipä. Se on pala suomalaista arkea, sinnikkyyttä ja historiaa. Ruisleipäpäivää vietetään Kalevalan päivänä 28.2.2026. Silloin juhlistetaan kotimaista ruisleipää, jota suomalaiset syövät enemmän kuin kukaan muu maailmassa.
MTK: Itäisten raja-alueiden elinvoima on vahva turvallisuustekijä koko Euroopalle18.2.2026 14:47:20 EET | Tiedote
EU-komission tuore tiedonanto nostaa unionin itäiset ulkoraja-alueet keskeiseksi osaksi koko Euroopan turvallisuutta ja kriisinkestävyyttä. MTK pitää linjausta tervetulleena. Järjestön mukaan sotilaallisen turvallisuuden ja kriisinkestävyyden lisäksi panostaminen alueiden elinvoimaan on tärkeä osa kokonaisturvallisuutta, ja erityisesti maa- ja metsätaloudella on merkittävä rooli ulkoraja-alueiden elinvoiman turvaamisessa. MTK muistuttaa kuitenkin, että ilman nopeita rahoituspäätöksiä konkreettiset vaikutukset voivat viivästyä vuosilla.
Ruoka-alan järjestöjen avoin kirje päättäjille, 18.2.2026: Reilut pelisäännöt turvaavat suomalaisen ruoan ja työpaikat18.2.2026 13:55:40 EET | Tiedote
Hallitus viimeistelee parhaillaan koko suomalaiselle ruoka-alalle merkittävää lakiesitystä. Elintarvikemarkkinalain uudistuksella halutaan turvata reilut pelisäännöt alan toimijoiden sopimuksissa sekä estää vahvan markkinavallan väärinkäyttö. Elintarvikkeiden tuotannosta vastaavat järjestöt MTK, SLC, SEL, MVL, ETL, Ammattiliitto Pro ja Loimu pitävät lakiuudistusta välttämättömänä.
Eduskunta sai hälyttävän katsauksen - tieverkon rapistuminen uhkaa koko Suomen kilpailukykyä13.2.2026 12:02:40 EET | Tiedote
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta sekä valtiovarainvaliokunnan liikennejaosto saivat 13.2.2026 katsauksen Suomen raskaan liikenteen tilanteeseen ja tulevaisuuden kehityskulkuihin. Selvityksen esittelivät Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry, INFRA ry, Koneyrittäjät ry, Metsäteollisuus ry, Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry, Suomen Huolinta- ja Logistiikkaliitto ry, Suomen Tieyhdistys ry sekä Destia Oy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme