Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustaja Vestman: Autoilija kiittää! Orpon hallitus perui Marinin hallituksen jopa 50 sentin pumppuhinnan korotuksen

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman pitää jakeluvelvoitteen laskemista merkittävänä kädenojennuksena suomalaisille autoilijoille.

Heikki Vestman. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Heikki Vestman. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Eduskunta käsittelee tänään talousvaliokunnan mietintöä, jolla hallitus keventää polttoaineiden jakeluvelvoitetta, mikä laskee päätösperäisesti pumppuhintaa merkittävästi verrattuna Marinin hallituksen päättämään uraan nähden. Samalla talousvaliokunnan saamat arviot Marinin hallituksen päätösten hintavaikutuksista ovat tulleet julki.

Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman pitää jakeluvelvoitteen laskemista merkittävänä kädenojennuksena suomalaisille autoilijoille.

”Suomalaiset ovat tiukoilla arjen kustannukset kasvaessa. Moniin asioihin ei Suomen hallitus voi vaikuttaa, mutta pumppuhintaa nostavaan jakeluvelvoitteeseen voidaan. Orpon hallitus helpottaa pumppuhintaa autoilevien perheiden hyväksi”, Vestman kertoo. 

Vestman nostaa esiin ministeriön selvityksen, jonka mukaan Marinin hallituksen päättämä jakeluvelvoite olisi nostanut bensiinin pumppuhintaa vuoden alusta noin 15 snt/litralta ja dieselin hintaa noin 17 snt/litralta. Vuodesta 2025 vielä lisäisesti noin 26 snt/litralta ja kokonaisvaikutus bensiinin pumppuhintaan olisi yhteensä noin 50 snt/litralta vuonna 2030. Dieselillä vastaava lisäys olisi 32 snt/litralta ja kokonaisvaikutus yhteensä noin 65 snt/litralta.

”Orpon hallitus on autoilijan puolella ja torppaa nämä Marinin hallituksen päättämät hinnankorotukset. Suomalaisten autoilijoiden kustannustaakkaa tulee pyrkiä keventämään, ei kasvattamaan”, Vestman sanoo.

Vestman korostaa, että Suomessa pitää olla varaa käydä töissä autolla.

”Valtaosalle suomalaisista auto on välttämätön arjen hallinnan väline. Autolla käydään töissä, viedään lapset hoitoon ja harrastuksiin. Auton varassa eletään aktiivista ja hyvää elämää. Nykyhallitukselle autoilu ei ole ympäristörikos”, Vestman iloitsee.

Jakeluvelvoitteen korotuksia on kritisoitu siitä, että biopolttoaineen valmistukseen tarvittavat raaka-aineet tulevat kärsimään saatavuusongelmista, mikä voi nostaa polttoaineiden hintoja ennakoimattoman paljon.

”Kohtuuttoman korkeaksi kiristetty jakeluvelvoite edustaakin eräänlaista ilmastopolitiikan anekauppaa: Se, joka maksaa kovaa hintaa saa päästövähennyksen tililleen, mutta globaalit päästöt eivät laske mihinkään, koska raaka-aineet muodostavat pullonkaulan. Tässä ei ole mitään järkeä”, Vestman sanoo.

Vestman toivoo synteettisistä polttoaineista ratkaisua.

”Tässä tehtaan piipusta kerätään talteen hiili, josta tehdään vedyn avulla polttoainetta. Näin valmistettua jakeluvelvoitteen mukaista sähköbensaa voisi tuottaa Suomessakin. Teknologia on jo olemassa”, Vestman kertoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kinnari: Hallitus edistää järkevää suurpetopolitiikkaa sekä eduskunnassa että EU:ssa9.5.2025 14:53:07 EEST | Tiedote

Maa- ja metsätalousvaliokunta on saanut tänään 9.5. valmiiksi mietintönsä hallituksen esityksestä metsästyslain 41§:n muutoksesta. Lisäksi Euroopan Parlamentti on hyväksynyt Suomen vahvalla vaikuttamisella muutoksen suden asemaan EU:n luontodirektiivissä tiukasti suojellusta laista suojelluksi. Suojellun lajin metsästäminen voidaan sallia, kun taas tiukasti suojeltua lajia voidaan metsästää vain poikkeustapauksissa.

Zyskowicz muistuttaa tulonjakovaikutuksiin keskittyvää oppositiota: ”Pitkän päälle ei ole niitä tuloja eikä ole sitä jakoa”7.5.2025 17:20:26 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowiczin mukaan on positiivista kehitystä, että SDP on alkanut viimein kantamaan huolta velkaantumisesta. Mutta yhä silkka mysteeri on, millä SDP ratkaisisi velkaantumisongelman. Zyskowicz ihmettelee myös keskustan kantaa, jonka mukaan on hyväksyttävää verottaa lähes 60 prosenttia jokaisesta ansaitusta lisäeurosta.

Kokoomuksen Kaunisto: Sääntely kuriin, kasvu käyntiin – pk-yrityksille helpompi pääsy rahoitukseen4.5.2025 07:20:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Kaunisto kiittää hallitusta puoliväliriihen linjauksista, joilla vahvistetaan yritysten kasvurahoitusta. Erityisen tärkeänä hän pitää päätöstä keventää rahoitusmarkkinoiden sääntelyä. ”Pk-yritysten kannalta tärkeintä ei ole suurten julistusten määrä, vaan konkreettiset päätökset, jotka parantavat toimintaympäristöä”, Kaunisto iskee keskustalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye