Kokoomuksen Sofia Vikman: Hallitus toimii Pisa-tulosten kääntämiseksi nousuun
5.12.2023 15:48:10 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Tänään julkistetut PISA-tulokset ovat huolestuttavaa luettavaa. Opetushallituksen johtokunnan puheenjohtaja Sofia Vikmanin mukaan Orpon hallitus on jo tarttunut työhön perusopetuksen laittamiseksi kuntoon.

Suomalasinuorten oppimistulokset ovat yhä heikentyneet niin matematiikan, luonnontieteiden kuin lukemisenkin osaamisessa. Kansanedustaja, Opetushallituksen johtokunnan puheenjohtaja Sofia Vikmanin mukaan Orpon hallitus on jo tarttunut työhön perusopetuksen laittamiseksi kuntoon.
"Hallitusohjelmaneuvotteluissa lähdimme siitä, että osaamisen pohja eli perustaidot tarvitsevat vahvistamista. Jokaisella peruskoulun päättävällä nuorella on oltava riittävät luku-, lasku- ja kirjoitustaidot toisen asteen opintoihin. Hallitus uudistaa oppimisen tukea koskevan lainsäädännön siten, että lasten riittävä tuen saanti perusopetuksessa turvataan ja opetushenkilöstön hallinnollinen taakka vähenee", toteaa Vikman.
Perustaitojen oppimiseen perusopetuksen ensimmäisillä luokilla satsataan. Hallitusohjelmassa on sitouduttu kolmen vuosiviikkotunnin lisäämiseen peruskoulun alaluokille.
"Lisätunneilla vahvistetaan oppilaiden perustaitoja eli lukemista, kirjoittamista ja laskemista. Tämä on tärkeä ja tervetullut panostus. Lapset tarvitsevat aikaa oppia ja opettajat työrauhaa ja aikaa keskittyä työhönsä", sanoo Vikman.
Erityisen tervetulleena Vikman pitääkin koulurauhan vahvistamista.
"Hallitusohjelmaan on kirjattu, että opettajille mahdollistetaan kännyköiden ja älylaitteiden kieltäminen oppitunneilla tarvittaessa", toteaa Vikman
Vikmanin mukaan on luotava tulevaisuudenuskoa siihen, että Suomi viedään koulutuksessa takaisin maailman huipulle.
"Juuri siksi hallitus panostaa koulutukseen, vaikka muilta toimialoilta joudutaan tekemään hyvin kipeitä leikkauksia. Erityisesti varhaiset vuodet ja perusopetus painottuvat hallituksen panostuksissa", lisää Vikman.
Tutkimustulosten mukaan oppimistulosten nostamiseksi tarvitaan perusopetuksessa erityisesti opettajien tiivistä yhteistyötä sekä ennaltaehkäisevää yhteistyötä koulun, kodin ja esimerkiksi sosiaali- ja nuorisopalveluiden välillä.
"Panostuksilla tasa-arvorahaan kouluihin saadaan lisää aikuisia ja opettajien yhteistyön mahdollisuuksia voidaan parantaa. Hallitus on päättänyt lisäksi edistää koulu- ja oppilaitosnuorisotyötä sekä turvallisten aikuisten läsnäoloa kouluissa. Pirkanmaalla koulunuorisotyöllä on saatu jo paljon hyvää aikaan ja on hienoa, että nyt myös hallitus satsaa toimintaan ensi vuonna 3 miljoonaa euroa", toteaa Vikman.
Vikmanin mukaan maailman paras peruskoulu vaatii toteutuakseen yhteistä tietoon pohjautuvaa kehitystyötä sekä pitkäjänteistä toimintaa.
"Erityisen tärkeää on nyt kääntää katse tulevaan ja ymmärtää vielä nykyistä laajemmin juurisyitä oppimistulosten laskulle. Opetushallituksen johtokunnan puheenjohtajana olen iloinen siitä, että peruskoulun tulevaisuustyö on käynnistetty", Vikman päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sofia VikmanKansanedustaja
Pirkanmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Hemmilä: Rikolliset nopeammin ulos maasta – kansallinen turvallisuus vaatii jämäköitä lakimuutoksia28.5.2026 12:39:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa kansallisen turvallisuuden ja suomalaisen yhteiskunnan suojan asettamista kaiken muun edelle.
Kokoomuksen Partanen: Lindtman pelotteli työmarkkinauudistuksilla perusteetta – SDP tietää sen itsekin28.5.2026 11:16:39 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen ihmettelee SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin harhaanjohtavia puheita hallituksen työmarkkinauudistuksista. SDP:ssä tiedetään, että maalailut kauhukuvat eivät ole toteutuneet, sillä se ei itse peruisi keskeisiä uudistuksia.
Kokoomuksen talousvaliokuntaryhmän edustajat: Hankintalain uudistus vahvistaa pk-yrittäjien asemaa julkisissa hankinnoissa27.5.2026 13:53:04 EEST | Tiedote
Eduskunnan talousvaliokunta on tänään hyväksynyt mietintönsä hallituksen esityksestä hankintalain uudistamiseksi (HE 2/2026 vp). Kokoomuksen talousvaliokuntaryhmä on tyytyväinen lopputulokseen ja kiittää hallitusta määrätietoisesta työstä julkisten hankintojen kilpailullisuuden vahvistamiseksi.
Kokoomuksen Kilpi: Turvalliset taksit tulevat nyt takaisin27.5.2026 12:05:40 EEST | Tiedote
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on saanut valmiiksi mietintönsä taksilainsäädännön uudistamisesta tänään keskiviikkona. Kokoomuksen kansanedustaja ja liikenne- ja viestintävaliokunnan valiokuntavastaava Marko Kilven mukaan uudistus vahvistaa taksialan luotettavuutta, turvallisuutta ja valvontaa.
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Vestman: Suvivirren laulaminen ei tee kevätjuhlasta uskonnon harjoittamista27.5.2026 08:33:31 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman tekee selväksi, että perustuslakivaliokunta on linjannut yksiselitteisesti ja vakiintuneesti, ettei yksittäisen virren, kuten Suvivirren, laulaminen tee koulun juhlasta uskonnon harjoittamiseksi katsottavaa tilaisuutta. Kyse on suomalaiseen kulttuuriin kuuluvasta juhlatraditiosta. Perustuslaista tai Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen käytännöstä ei johdu vaatimusta poistaa koulun toiminnasta kaikkea uskontoon viittaavia elementtejä sisältävää ainesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme