SDP EDUSKUNTA

SDP:n Pia Hiltunen: Oppimistulokset paranevat perusasioista huolehtimalla

5.12.2023 17:12:49 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Suomalaisnuorten osaaminen on laskenut Suomessa vuoden 2022 Pisa-tulosten mukaan. Sivistysvaliokunnan jäsen Pia Hiltunen (sd.) pitää tutkimuksen tuloksia huolestuttavina tulevaisuuden osaamisen kannalta. Hän pitää erittäin tärkeänä, että koulujen käytettävissä olevat resurssit ja rahoitus kohdentuisivat oikein. 

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Emme voi olettaa, että oppimistulokset paranevat leikkaamalla rahoitusta, vaan asia on juuri päinvastoin. Jos oppilaalla ei ole tehtäväkirjoja, mistä opiskella, niin miten hän pystyy oppimaan kunnolla opettavia asioita? Oppimateriaaleihin käytettävän rahoituksen täytyy olla riittävä, jota se ei tällä hetkellä ole. Hallituksen aikomat kuntaosuuksien leikkaukset tulevat olemaan suoraan pois koulujen rahoituksesta, joka taas vaikuttaa materiaalien lisäksi ryhmäkokoihin, palveluverkkoon ja tuen järjestämiseen, ärähtää Hiltunen.

Suomen Pisa-tulokset ovat heikentyneet vuosien 2006 ja 2009 huippuajoista vuosittain. Lukutaidossa kuin myös luonnontieteissä osaaminen on heikentynyt jopa OECD-maiden keskiarvoa voimakkaammin. Matematiikassa osaaminen on ollut laskusuunnassa vuodesta 2006 asti. Matematiikassa osaamiserot ovat edelleen tyttöjen eduksi, mutta vain vähän. Tutkimuksessa osaamisero oli vain 5 pistettä. Myös vanhempien sosioekonominen tausta oli kaikissa vertailumaissa yhteydessä oppilaiden osaamiseen.

– Vanhempien koulutus, ammatti ja kodin varallisuus näkyvät oppimistuloksissa, mikä ei ole yllättävää. Hallituksen leikkaukset tulevat lisäämään myös tulevina vuosina lapsiperheköyhyyttä kymmenien tuhansien lasten kohdalla ja myös se tulee näkymään oppimistuloksissa vuosien päästä. Suunta on siis väärä. Suomalaisen koulutusjärjestelmän tulee olla jokaista lasta ja nuorta varten ja antaa edellytykset menestyä elämässä. Meillä ei pitäisi olla varaa jättää yhtäkään nuorta ilman koulutusta tai hänen tarvitsemaansa tukea opinnoissa, toteaa Hiltunen.

– Perusasiat eivät muutu, vaikka maailma ympärillä muuttuisi. Tuntimäärien lisääminen ei riitä, ellei kouluilla ole rahaa huolehtia mm. riittävistä oppimateriaaleista. Oppimisentuen tarpeet ovat edelleen kasvussa ja tuen uudistamiseen ei ole olemassa riittävää rahoitusta. Olisi aika puuttua juurisyihin ja siihen, mikä pahoinvointia tai oppimisvaikeuksia aiheuttaa. Liiallinen digitalisaatiopainotus ja hektisyys pitäisi saada vähenemään. Oppilaat tarvitsevat aikaa oppia ja omaksua uusia asioita ja opettajat rauhan opettaa. Kiteytettynä voin todeta, että tuki, ryhmäkoot, materiaalit ja rahoitus kuntoon, niin tulokset paranevat, päättää Hiltunen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Helena Marttila: Kokoomuksen tasa-arvolain uudistus on pinkkipesun Suomen ennätys14.2.2026 13:36:49 EET | Tiedote

”On sekä loukkaavaa että historiaamme halventavaa väittää, että SDP vastustaisi tasa-arvon edistämistä. Demarinaiset juhlistivat viime vuonna 120-vuotista taivaltaan Suomen vanhimpana poliittisena naisjärjestönä, ja tasa-arvo on kirjaimellisesti osa puolueemme DNA:ta. Samaan aikaan oikeistohallitus kokoomuksen johdolla on toimillaan luonut tilanteen, jossa syrjinnän kitkeminen työelämässä on entistäkin akuutimpaa”, muistuttaa kansanedustaja, Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.

SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomi tarvitsee kestävää talouspolitiikkaa, ei lisää velkaa ja katteettomia veronalennuksia14.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Eduskunta käsitteli tällä viikolla hallituksen ensimmäistä lisätalousarviota. Sen luvut ovat musertavat. Uutta velkaa ehdotetaan otettavaksi nyt 13 miljardia kuluvan vuoden aikana samalla, kun verotuloarviota joudutaan pienentämään lähes miljardilla. Samaan aikaan hallitus toteaa, että rahaa on – hyödyttömään yhteisöveron alennukseen. Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) pitää tätä vastuuttomana.

SDP:n Piritta Rantanen: Hankintalain uudistus voi heikentää kotimaisen ruoan kysyntää13.2.2026 11:26:42 EET | Tiedote

– Hallitus on jo vaikeuttanut kotimaisen ruoan suosimista julkisissa ruokapalveluissa leikkaamalla hyvinvointialueilta ja kuntien valtionosuuksista. Hankintalain uudistus merkitsee kunnille lisää kustannuksia, kilpailutuksia ja hallinnollista työtä samalla kun Orpon hallitus jättää muutoksen uhkat ja mahdollisuudet nyt hyvin erilaisissa taloustilanteissa olevien kuntien varaan, kritisoi maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye