SDP:n Pia Hiltunen: Oppimistulokset paranevat perusasioista huolehtimalla
5.12.2023 17:12:49 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Suomalaisnuorten osaaminen on laskenut Suomessa vuoden 2022 Pisa-tulosten mukaan. Sivistysvaliokunnan jäsen Pia Hiltunen (sd.) pitää tutkimuksen tuloksia huolestuttavina tulevaisuuden osaamisen kannalta. Hän pitää erittäin tärkeänä, että koulujen käytettävissä olevat resurssit ja rahoitus kohdentuisivat oikein.

– Emme voi olettaa, että oppimistulokset paranevat leikkaamalla rahoitusta, vaan asia on juuri päinvastoin. Jos oppilaalla ei ole tehtäväkirjoja, mistä opiskella, niin miten hän pystyy oppimaan kunnolla opettavia asioita? Oppimateriaaleihin käytettävän rahoituksen täytyy olla riittävä, jota se ei tällä hetkellä ole. Hallituksen aikomat kuntaosuuksien leikkaukset tulevat olemaan suoraan pois koulujen rahoituksesta, joka taas vaikuttaa materiaalien lisäksi ryhmäkokoihin, palveluverkkoon ja tuen järjestämiseen, ärähtää Hiltunen.
Suomen Pisa-tulokset ovat heikentyneet vuosien 2006 ja 2009 huippuajoista vuosittain. Lukutaidossa kuin myös luonnontieteissä osaaminen on heikentynyt jopa OECD-maiden keskiarvoa voimakkaammin. Matematiikassa osaaminen on ollut laskusuunnassa vuodesta 2006 asti. Matematiikassa osaamiserot ovat edelleen tyttöjen eduksi, mutta vain vähän. Tutkimuksessa osaamisero oli vain 5 pistettä. Myös vanhempien sosioekonominen tausta oli kaikissa vertailumaissa yhteydessä oppilaiden osaamiseen.
– Vanhempien koulutus, ammatti ja kodin varallisuus näkyvät oppimistuloksissa, mikä ei ole yllättävää. Hallituksen leikkaukset tulevat lisäämään myös tulevina vuosina lapsiperheköyhyyttä kymmenien tuhansien lasten kohdalla ja myös se tulee näkymään oppimistuloksissa vuosien päästä. Suunta on siis väärä. Suomalaisen koulutusjärjestelmän tulee olla jokaista lasta ja nuorta varten ja antaa edellytykset menestyä elämässä. Meillä ei pitäisi olla varaa jättää yhtäkään nuorta ilman koulutusta tai hänen tarvitsemaansa tukea opinnoissa, toteaa Hiltunen.
– Perusasiat eivät muutu, vaikka maailma ympärillä muuttuisi. Tuntimäärien lisääminen ei riitä, ellei kouluilla ole rahaa huolehtia mm. riittävistä oppimateriaaleista. Oppimisentuen tarpeet ovat edelleen kasvussa ja tuen uudistamiseen ei ole olemassa riittävää rahoitusta. Olisi aika puuttua juurisyihin ja siihen, mikä pahoinvointia tai oppimisvaikeuksia aiheuttaa. Liiallinen digitalisaatiopainotus ja hektisyys pitäisi saada vähenemään. Oppilaat tarvitsevat aikaa oppia ja omaksua uusia asioita ja opettajat rauhan opettaa. Kiteytettynä voin todeta, että tuki, ryhmäkoot, materiaalit ja rahoitus kuntoon, niin tulokset paranevat, päättää Hiltunen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:050 438 1837pia.hiltunen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kvarnström: Suuryrityksillekin on oltava seurauksia lain rikkomisesta10.10.2026 16:11:32 EEST | Tiedote
Google on tehnyt laajoja maanrakennus- ja hakkuutöitä ilman lain edellyttämiä ympäristövaikutusten arviointeja. Tapaus on vakava, eikä sitä voi sivuuttaa olankohautuksella muistuttaa SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Johan Kvarnström. Hän myös yhtyy SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimukseen saada Googlen johto eduskunnan kuultavaksi.
SDP:n Räsänen: Pääministerin haparointi osoittaa, ettei taikuri itsekään tiedä miten aikoo 2 miljardin tempun tehdä10.10.2026 12:19:12 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon takeltelu Ylen Ykkösaamussa osoitti, ettei kokoomus itsekään tiedä miten se todellisuudessa aikoo saada lupaamansa 2 miljardin säästöt eläkkeistä ensi vaalikauden aikana.
SDP:n Räsänen: Orpon on vihdoin kerrottava, mitä kokoomuksen kahden miljardin eläkeimuri todella tarkoittaa10.10.2026 08:49:28 EEST | Tiedote
Kokoomus on ilmoittanut, että ensi vaalikaudella eläkejärjestelmästä säästetään 2 miljardia euroa koskematta maksussa oleviin eläkkeisiin. Keskeiseksi keinoksi pääministeri Orpo mainitsi viikko sitten eläkeiän nopeamman nostamisen, mutta tällä viikolla hän kuitenkin totesi, että valtiovarainministeriön ehdotus eläkeiän nostosta ei ole realistinen. Pääministeri onkin saanut reilussa viikossa aikaan todellisen eläkesekoilun.
SDP:n Kymäläinen: Kokoomuksen Yle-leikkaukset uhkaavat satojen työpaikkoja9.10.2026 14:16:45 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää Yleisradion rahoitukseen 120 miljoonan euron lisäleikkausta ensi vaalikaudelle. Tämän mittaluokan leikkaukset uhkaavat koko Yleisradion toimintaa ja heikentävät suomalaisen mediakentän elinvoimaa, linjaa Yleisradion hallintoneuvoston jäsen Suna Kymäläinen.
SDP:n Suhonen kysyy kalateiden kieltoalueista – pelkää virtavesien vapauttamisten tyrehtymistä9.10.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on tänään perjantaina (9.10.2026) jättänyt kirjallisen kysymyksen kalateiden kalastuksenkieltoalueista valtioneuvoston asianomaisen jäsenen vastattavaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme