Julkisen taiteen ohjausryhmä haluaa ennallistaa vahingoitetun Lauri Viidan muistomerkin
7.12.2023 12:20:10 EET | Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo | Tiedote
Tampereen kaupungin Julkisen taiteen ohjausryhmä on kokoontunut 7.12.23 ja käsitellyt kokouksessaan kahta Tampereen julkisiin taideteoksiin aiemmin syksyllä kohdistunutta vahingontekoa. Taiteilija Pertti Mäkisen tekemästä Lauri Viidan muistomerkistä Pispalanharjulla irrotettiin suuria osia ja Unto Hietasen Kalapoika-veistos varastettiin kokonaisuudessaan Nekalasta. Lauri Viidan muistomerkki pyritään ennallistamaan ja Kalapoika korvataan toisella teoksella.

Pertti Mäkinen on tutustunut paikan päällä tuhottuun muistomerkkiin ja antanut muistomerkin ennallistamiseksi oman ehdotuksensa. Ohjausryhmän kokouksessa tarkasteltiin Mäkisen ehdotusta, ja Tampereen taidemuseo sai evästystä jatkoneuvotteluihin mm. kustannustason hallinnan osalta. Juryn toiveena on, että tamperelaisille tärkeä muistomerkki ennallistetaan yhteistyössä taiteilijan kanssa, jotta teoksen taiteellinen arvo säilyy.
Unto Hietasen Kalapoika-veistoksen osalta ohjausryhmän kokouksessa todettiin, että teos on vahingonteon seurauksena lopullisesti menetetty. Teoksen osat on saatu takaisin, mutta teosta ei voi ennallistaa. Julkisen taiteen ohjausryhmä kannatti ehdotusta siitä, että ympäristöön siirretään jokin toinen, korvaava teos taidemuseon kokoelmista. Teoksen valinnan myötä päätetään sen tarkempi, teokselle sopiva sijaintipaikka myöhemmin keväällä.
Tampereen kaupunki tulee esittämään vahingonkorvausvaatimusta osana vahingonteon oikeuskäsittelyä. Ensivaiheessa kustannuksia katetaan kaupungin vakuusrahastosta. Vahingontekojen kustannukset selviävät vaihtoehtojen selvittelyn yhteydessä. Kalapojan korvaavan taideteoksen osalta ne koostuvat konservointikustannuksista, veistoksen perustuksista sekä pystyttämisestä ja kuljetuksista. Teosten vakuutusarvot ovat julkisuuslain mukaisesti salaista tietoa. Taidemuseon tiedossa ei ole vastaavaa julkisen taiteen ennallistamiseen liittyvää hanketta ainakaan Suomessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Selma GreenmuseonjohtajaTampereen taidemuseo ja Muumimuseo
Puh:+358 (0)40 689 3800selma.green@tampere.fiKuvat
Tampereen taidemuseo
Tampereen taidemuseo järjestää vaihtuvia näyttelyitä taiteen historian teemoista ja esittelee vanhoja mestareita sekä nykytaiteen tuoreimpia tekijöitä. Esille nostetaan niin paikallisia taiteilijoita kuin kansainvälisiäkin tekijöitä. Vuoden kohokohta on Vuoden nuoren taiteilijan julkistus ja palkintonäyttely. Pirkanmaan vastuumuseona taidemuseo tutkii paikallista taidehistoriaa ja tukee alueen toimijoita. Tampereen taidemuseo hallinnoi ja hoitaa Suomen toiseksi suurinta taidekokoelmaa, joka käsittää yli 15 000 teosta.
Tampereen taidemuseo
Puutarhakatu 34, 33230 Tampere
puh. 041 730 3104
tampereentaidemuseo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo
Muumimuseo varautuu mukiruuhkaan – Mörkö huipentaa avajaispäivän 26.9.2618.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Muumimuseon uusi Muumimukimania-näyttely avautuu lauantaina 26.9. ja samana päivänä alkaa myös Talviyön hehku -mukin myynti. Avajaispäivää vauhdittavat Moomin Arabian kuvittajan Parvati Pillain mukisigneeraus ja kuraattorikierros Muumimukimania-näyttelyyn. Uudessa muumimukissakin nähtävä hahmo, yksinäinen ja salaperäinen Mörkö tulee tervehtimään museovieraita. Mukin ostoon on laadittu tarkemmat ohjeet museon verkkosivuille.
Muumimuseolle uusi Muumi-taidemuki yhteistyössä Moomin Arabian kanssa: Muumipeikko ja Mörkö kohtaavat Talviyön hehkussa3.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Muumimuseo ja Moomin Arabia tuottavat yhteistyössä uuden Talviyön hehku -taidemukin. Mukin aihe on lainattu Tove Janssonin alkuperäisestä värillisestä kirjankuvituksesta vuodelta 1972. Muki kuvaa Janssonin Taikatalvi-romaanin tarinaa, jossa Muumipeikko ja Mörkö kohtaavat. Taidemuki tulee myyntiin 26.9., ja samana päivänä Muumimuseossa avautuu uusi Muumimukimania-näyttely.
Muumimukimania-näyttely avautuu Muumimuseossa 26.9.202628.8.2026 11:27:54 EEST | Tiedote
Muumimuseon uusi vaihtuva näyttely Muumimukimania esittelee muumimukien matkan arjen käyttöesineestä kulttuuriseksi ilmiöksi. Näyttely syventyy muumimukeihin ikonisina ja supersuosittuina keräilykohteina ja pureutuu mukeihin liitettyihin merkityksiin ja arvoihin. Muumimukit ovat mukana ihmisten arjessa ja juhlassa, ne symboloivat muumien elämäntapaa ja edustavat suomalaisuutta ulkomailla.
Tampereen kaupungin kokoelmateos Veneen tervaaja mukana Pekka Halosen kansainvälisellä näyttelykiertueella7.8.2026 14:19:24 EEST | Tiedote
Tampereen kaupungin kokoelmaan kuuluva Pekka Halosen (1865–1933) maalaus Veneen tervaaja (1908) on ollut loppuvuodesta 2025 lähtien mukana taidemaalarin retrospektiivisissä näyttelyissä Ranskassa ja Alankomaissa. Alankomaissa Rijksmuseum Twenthe -taidemuseossa näyttely on auki vielä sunnuntaihin 16.8. asti. Sen jälkeen noin 100 Halosen luontosuhdetta ja maaseutuelämää kuvaavaa teosta nähdään Tanskassa, jossa Ateneumin tuottama näyttely on esillä 4.9.2026–10.1.2027 Ordrupgaard-taidemuseossa Charlottenlundissa.
Yleisö kutsutaan osallistumaan Taidevaltakunta ’26 -biennaalin teoksiin Tampereella24.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Vasta avautuneessa Taidevaltakunta ’26 -biennaalissa kävijät voivat osallistua monin tavoin useiden taiteilijoiden teoksiin ja heittäytyä mukaan erilaisiin performansseihin. Finlaysonin alueella esimerkiksi ratkotaan kuvitteellisia arjen ongelmia päivystävän taiteilijan yksityisvastaanotolla ja Haiharan kartanon pihalla keskitytään kuuntelemaan yli satavuotiaan kuusen ääntä. Performansseissa yhdistyvät kuvataiteen, musiikin, tanssin ja teatterin ilmaisukeinot.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
