Presidentinvaalien gallupkärki kohtaa Keskuskauppakamarin tentissä
Presidentinvaalien tiukka gallupkärki kohtaa toisensa perjantaina 8.12. Keskuskauppakamarin järjestämässä tentissä Pikku-Finlandiassa. Neljän kärkeä eli Pekka Haavistoa, Jussi-Halla-ahoa, Olli Rehniä ja Alexander Stubbia tenttaa toimittaja Nina Rahkola.

Gallupkärki pääsee perjantaina kunnolla mittelemään toistensa kanssa tunnin mittaisessa tentissä.
”Tenttejä on ollut paljon, mutta tällaista tiiviimpää, vain gallupkärjen tenttiä, ei vähään aikaan ole ollut. Erottautuminen on vaikeaa isoissa kokoonpanoissa, joten siksi halusimme järjestää tentin, jossa kärkiehdokkaat pääsevät toden teolla halutessaan myös erottautumaan”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Presidentinvaalien gallupkärki on tällä hetkellä selvä ja jakautuu osin kahtia: useimmissa gallupeissa yli 20 prosentin kannatuksen saavat Haavisto ja Stubb. Halla-aholla ja Rehnillä on puolestaan molemmilla noin kymmenen prosentin kannatus.
Keskuskauppakamarin presidenttitentti järjestetään perjantaina 8.12. klo 15-16 Pikku-Finlandiassa. Tentti myös striimataan https://event.prospectumlive.com/0812-presidenttitentti/room/5703
Yhteyshenkilöt
Pauliina PulkkinenViestintä- ja yhteistyöjohtaja
Puh:050 574 5288pauliina.pulkkinen@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Maahanmuuton rakenne tarvitsee muutoksia mutta positiivisen kautta1.9.2025 19:36:43 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan maahanmuutosta käytävään keskusteluun tarvitaan positiivista, rakentavaa otetta. Maahanmuuton rakenne tarvitsee muutoksia, mutta niitä on tehtävä positiivien ei negatiivisen keskustelun ja ratkaisujen kautta. Tarvitsemme maahanmuuton yhteiskuntasopimuksen, jotta voimme etsiä ja löytää maahanmuuttoon oikeanlaiset ratkaisut, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamari: Budjettiriihessä pidettävä kiinni kasvun tekijöistä1.9.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Suomen hallitus on tehnyt oikeita elinkeino- ja kauppapoliittisia päätöksiä, joista on tänään alkavissa budjettineuvotteluissa pidettävä kiinni. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan jo tehdyt päätökset on pantava toimeen mahdollisimman nopeasti ja samalla uusia, yritysten kasvua ja kilpailukykyä estäviä leikkauksia on vältettävä.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Pelättyäkin kehnompi kevät, mutta rohkaiseva startti syksyyn29.8.2025 09:04:28 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist luonnehtii Tilastokeskuksen tuoreita vuoden toisen neljänneksen lukuja odotettua kehnommiksi. Tuotannon suhdannekuvaaja kuitenkin antaa toivoa alkavaan syksyyn.
Keskuskauppakamari: Isännöinnin eettinen neuvosto suositteli kuudessa tapauksessa varoitusta ja kahdessa huomautusta28.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin yhteydessä toimiva Isännöinnin eettinen neuvosto on suositellut isännöintialan yrityksille kuudessa tapauksessa varoitusta ja kahdessa huomautusta kevään ja kesän aikana annetuissa lausunnoissaan. Varoitukseen johtaneissa tapauksissa kyse on ollut muun muassa pitkäkestoisista isännöinnin perustehtävien laiminlyönneistä.
Keskuskauppakamari: Yhden paikan sääntö ulotettava myös hiljattain tutkinnon suorittaneisiin28.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari ehdottaa, että valmistelussa olevaan niin sanottuun yhden paikan sääntöön sisältyisi ehto, jonka mukaan korkeakouluun voisi hakea vain henkilö, jolla ei ole aiempaa samantasoista tutkintoa suomalaisesta korkeakoulusta tai jonka tutkinnon suorittamisesta on kulunut yli kymmenen vuotta. Lakiluonnoksessa ehdotetaan nyt, että jatkossa opiskelijan pitäisi luopua aiemmasta opiskeluoikeudestaan, jos ottaa vastaan uuden opiskelupaikan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme