SDP:n Filatov: Kuntien rakennettava identiteettiään uudelleen
JULKAISUVAPAA KLO 17.30
– Kunnat ovat nyt ja tulevaisuudessa itsehallinnollisia ja merkittäviä toimijoita suomalaisessa yhteiskunnassa. Myös kuntien rooli osana julkisen hallinnon kokonaisuutta säilyy vahvana, sanoi varapuhemies Tarja Filatov (sd.) puhuessaan Humppilan kunta 150 vuotta -kuntalaisjuhlassa 7.12.2023.

Elämme aikaa, jolloin kuntien on rakennettava identiteettiään uudelleen. Sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämisvastuu on siirtynyt hyvinvointialueille ja hetken päästä työ- ja elinkeinopalvelut siirtyvät kuntien vastuulle.
– Kuntien on uudistuttava vastatakseen toimintaympäristön muutoksiin ja pysyäkseen toimintakykyisinä muuttuvassa maailmassa. Globaali talous, kestävyyskriisit, teknologian kehitys, elämäntapojen muutokset, demokratian murros sekä väestönkasvu ja -rakenne asettavat haasteita kunnille ja koko julkiselle hallinnolle. Kuntien ja julkisen hallinnon on kyettävä sopeutumaan nopeasti muuttuvaan ympäristöön, jotta ne voivat tehokkaasti vastata kuntalaisten ja yhteiskunnan tarpeisiin, tähdentää Filatov.
– Tulevaisuuden kunnan menestystä määrittää kyky uudistua ja uudistaa toimintaa. Toimintaympäristö muuttuu ja monimutkaistuu, siksi vanhat toimintamallit eivät enää riitä. Usein sanotaan, että ei pidä jättää hyvää kriisiä käyttämättä. Suuret haasteet pitää kääntää uudistamisen voimaksi, Filatov painottaa.
– Toiminnan edistämiseksi yhteistyö muiden kuntayhteisön toimijoiden kuten järjestöjen, yritysten, seurakuntien, yhteisöjen ja kuntalaisten kanssa on tärkeää. Osallisuuden vahvistamiseksi ja tiedonkulun parantamiseksi on tärkeää harjoittaa avointa, monikanavaista ja läpinäkyvää viestintää.
– Kunta nähdään usein palveluntuotantokoneistona tai hallinto-organisaationa, mutta kunta on enemminkin asukkaidensa yhteisö, jossa ylintä päätösvaltaa käyttää kunnan asukkaiden valitsema valtuusto, Filatov sanoo.
– On tärkeää, että kovan elinvoiman rinnalla nähdään pehmeän elinvoiman tekijöitä, uutta yhteistä identiteettiä, uudistumis- ja oppimiskykyä, muistuttaa Filatov.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovEduskunnan 2. varapuhemies
Puh:050 511 3112Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Ajautuiko hallitus kriisiin ilmastokysymyksistä?4.7.2025 10:09:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto kritisoi hallitusta voimakkaasti ilmastopolitiikan sekavuudesta ja päättämättömyydestä. Perholehdon mukaan ilmasto- ja energiastrategian jatkuva viivästyminen hallituspuolueiden kiistelyn vuoksi paitsi vaarantaa ilmastotavoitteet ja investointiympäristön, asettaa koko hallituksen toimintakyvyn kyseenalaiseksi.
SDP:n Skinnari vaatii hallitukselta toimia: Pankkihuijaukset ja digipetokset kuriin3.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Ville Skinnari vaatii hallitukselta selkeitä toimia digihuijausten torjumiseksi ja huijausten uhreiksi joutuneiden auttamiseksi.
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme